www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Strat Tremolo Setup


gombotz
 Share

Recommended Posts

Aveti idee cumva cum ar trebui setat tremolo (standard 5 spring) sa functioneze optim?

Multumesc.

daca e tot lubrifiat bine cu vaselina pe partea mecanica, iti trebuie 2/3 arcuri, asta depinde de cat e de lunga cavitatea din spate...ca sa obtii echilibru intre tensiunea corzilor si arcuri, si ideal ar fi sa fie 2.5-3 milimetri intre spatele tremolo-ului si corpul chitarei, la mine nu se dezacordeaza, dar ce-i drept n-am tremolo standard stock,desi e asemanator si tot in 6 screws...si legat si de suruburi, daca e tot in 6 STRANGI cele din exterior dar nu maxim si cele de pe interior cele 4 le desurubezi pt stabilitate...uite gasesti totul aici,te duci la tremolo; it helped a LOT :)http://www.fender.com/support/stratocaster.php

Edited by Archangello
Link to comment
Share on other sites

Asta al meu, are 5 arcuri.

Daca il manevrez si il las la intamplare, parca ramane un pic coborat.

Daca il trag in sus la sfarsit isi revine mai bine.

I-am scos ieri 2 arcuri, si s-a ridicat bridgeul de m-am speriat. Trebuie sa destrang cele doua suruburi de de ajustare ptr arcuri?

Ma-nerveaza ca nu ma pricep.

Link to comment
Share on other sites

Asta al meu, are 5 arcuri.

Daca il manevrez si il las la intamplare, parca ramane un pic coborat.

Daca il trag in sus la sfarsit isi revine mai bine.

I-am scos ieri 2 arcuri, si s-a ridicat bridgeul de m-am speriat. Trebuie sa destrang cele doua suruburi de de ajustare ptr arcuri?

Ma-nerveaza ca nu ma pricep.

 

daca ai scos doua arcuri trebuie sa strangi suruburile ca sa se mai intinda arcurile

tensiunea din arucuri tre sa fie egala cu cea in corzi. forta cu care trebuie sa apesi maneta nu e influentata deci de numarul de arcuri ci de corzi. poti sa tii si 2 arcuri si 5 la fel de bine. eu tin 5 pt ca am constatat ca pe un reghin suruburile de la arcuri strapungeau in cavitatea dozei de middle atunci cand tineam doar 2 arcuri (si deci trebuia sa strang aproape pana la capt suruburile)

 

daca ai scos doua arcuri trebuie sa strangi suruburile ca sa se mai intinda arcurile

tensiunea din arucuri tre sa fie egala cu cea in corzi. forta cu care trebuie sa apesi maneta nu e influentata deci de numarul de arcuri ci de corzi. poti sa tii si 2 arcuri si 5 la fel de bine. eu tin 5 pt ca am constatat ca pe un reghin suruburile de la arcuri strapungeau in cavitatea dozei de middle atunci cand tineam doar 2 arcuri (si deci trebuia sa strang aproape pana la capt suruburile)

 

recomand totusi sa iti pui arcurile la loc...cred ca ce vrei tu sa obtii se regleaza cum a zis Archangello din cele 6 suruburi.

Link to comment
Share on other sites

Asta al meu, are 5 arcuri.

Daca il manevrez si il las la intamplare, parca ramane un pic coborat.

Daca il trag in sus la sfarsit isi revine mai bine.

I-am scos ieri 2 arcuri, si s-a ridicat bridgeul de m-am speriat. Trebuie sa destrang cele doua suruburi de de ajustare ptr arcuri?

Ma-nerveaza ca nu ma pricep.

se poate ca sa scurtezi si arcurile , depinde ce vrei pana la capat .Ce tensiune de corzi cat de dura sa fie actiunea...etc

Link to comment
Share on other sites

poti sa lubrifiezi cat vrei daca arcurile sunt lasate

 

tot degeaba.

crede-ma ca stiu bine sa setez un tremolo, se presupunea ca e ajustat tot calumea(arcurile tensionate corect) incat sa fie floating si sa iti permita +2/-1.5 tonuri in fiecare parte cand apesi sau tragi de el...Si fara sa se dezacordeze deloc; oricum unul standard nu e stagger drilled si nu are gaurile pentru corzi facute in concordanta cu pozitia de intonare a fiecarui pragus, sunt in linie dreapta, si se ridica coarda d pe pragus. Asa ca :)

 

Gombotz, pe site explica oricum tot :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.