www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Armonie


Guest crazy-b
 Share

Recommended Posts

Guest crazy-b

avem o piesa in re major. si pe refren avem sol major 2 masuri si re major inca 2 masuri.

 

problema e ca tempoul si modul in care sunt cantate versurile fac aceste 4 masuri cam plicticoase...asa ca intrebarea mea e cu ce acorduri s-ar putea inlocui sol-ul si re-ul astfel incat sa avem asa G alt acord D alt acord.... sau macar G alt acord D D....

 

concret e vorba de piesa the beatles-anna(go with him)

Edited by crazy-b
Link to comment
Share on other sites

luand situatia per ansamblu ca sa raspund direct la intrebare :

ai putea sa analizezi linia melodica a vocii sau a leadului(daca mai exista) si sa vezi din ce alte note ii formata in afara de un anumit arpegiu(fii atent la rasturnari). pui urechea ta muzicala la treaba identifici un eventual accent pe notele respective si incearca sa formezi un acord in Re major care contine nota respectiva.

 

incercand sa ajut mai particular :

depinde ce vrei sa faci cu ea, ce influenta vrei sa ii dai. de exemplu pt un metal ar merge niste solistica combinata cu ritmica aia.

Link to comment
Share on other sites

avem o piesa in re major. si pe refren avem sol major 2 masuri si re major inca 2 masuri.

 

problema e ca tempoul si modul in care sunt cantate versurile fac aceste 4 masuri cam plicticoase...asa ca intrebarea mea e cu ce acorduri s-ar putea inlocui sol-ul si re-ul astfel incat sa avem asa G alt acord D alt acord.... sau macar G alt acord D D....

 

concret e vorba de piesa the beatles-anna(go with him)

este ciudat refrenul fata de stilul acelor vremuri ,dar asa a vrut compozitorul , se poate cobori in gama cu basul , si eventual si armonic dar in acest caz la unele rezolvari trebuie schimbat si corul .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest crazy-b
...tu vrei de fapt ceva de genul:

D-F#m6-Bm7-G

G-E7-A7-D sau

G-Em7-Am-D

 

astea pe refren?sunt toate posibile variante?sau ce ai vrut sa spui....

 

a si mai era o chestie...inainte de refren chitara solo facea niste terte....o urcare in terte....acolo s poate sa folosesc acordurile notelor de pe care se construiesc tertele respective?ca e cam plicticos sa tin tot re....

 

am incercat D Em F#m si apoi intru pe refren...dar nu suna tocmai ok....na....dar eu la acorduri mai speciale nu prea ma pricep...doar cele care sunt in tonalitatea respectiva....

Link to comment
Share on other sites

Guest crazy-b

nu vroiam neaparat sa mi se dea mura in gura....vroiam mai degraba sa gasesc si sa inteleg un "sablon" dupa care sa fac armonii mai complexe si in alte piese...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.