www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Varsta Ideala Pt Inceput


Cursedone
 Share

Recommended Posts

Guest EvilCat

Eu m-am apucat prin iunie anul trecut , deci la varsta de 15 ani, pe acustica. A fost asa ca un impuls de moment[Vreau chitara!], fiind influentata si de muzica pe care o ascultam. Nu prea stiam nimic despre chitari, nu aveam nici prieteni "chitaristi" care sa-mi dea vreun sfat. Pur si simplu am mers in M&C si am luat prima chitara care mi-a placut. Si acum dupa atata timp imi dau seama ca am nimerit-o bine, am avut noroc. :)

Varsta ideala? Oricand, dar pe cat posibil sa fie cat mai devreme. Nu degeaba se spune ca (virgula) copiii si adolescentii invata mai repede. Dar acum nu inseamna ca la 30 de ani nu te poti apuca sa inveti. Totul tine de vointa nu de o varsta anume.

Sa nu uit o chestie importanta: nu mi-as vinde nici in ruptul capului prima mea chitara. No no! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest CristiZgarieNori

pentru mine varsta ideala a fost de 13 ani, cu noroc.

 

Am citit cartea scrisa de Nicu Covaci "insa eu". si cum am terminat am luat chitara lu sormea si am invatat sa cant. Acum am 22 si intre timp l-am cunoscut si pe Nicu Covaci si a fost un moment incredibil, pentru mine.

 

 

 

Deci tineti minte, nu va lasati copiii sa cante inainte de 13 ani :))

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nu cred cã existã o "vârstã idealã". Cu cât te apuci mai devreme cu atât mai bine, insã sã fie din proprie inițiativã! Dacã te obligã pãrintele sau mai ºtiu eu cine sã faci asta riºti sã ți se scârbeascã pentru totdeauna de instrument ºi e pãcat. Eu am pãțit chestia asta pe pielea mea cu pianul ºi când vedeam aºa ceva parcã-l vedeam pe necuratu'.

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Guest Evil Uadafac

thre's no such thing as "varsta ideala", atata timp cat exista vointa si perseverenta :) ... plus ca trebuie sa-ti placa n-o poti face... fortat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest crazy-b

poate intretin discutia asta fara rost...ma rog...m-am decis sa scriu iarasi pentru ca am citit un articol...acu...probabil ca multi se vor simti jigniti...chiar eu insumi ma simt jignit dupa lectura respectivului topic...ca era un topic pe care il gasisem dupa ce citisem un alt articol...

 

ideea e ca marea majoritate a astora care canta bine...nu neaparat virtuosi...dar care canta la nivel profesionist...au inceput de mici...

 

de invatat inveti la orice varsta dar pana la urma sunt niste miscari extrem de precise si aici problema e de ordin neuro-motor...iar "legaturile" din creier, aferente acestor miscari nu se mai formeaza la fel de usor si la fel de solid ca in copilarie....de asta daca iei un exercitiu cromatic cu octave pe claviatura si ai deja(sa nu fiu absurd) o oarecare varsta vei fi surprins ca dupa 3 luni inca tot nu iti iese...daca chestia asta ar fi fost facuta la 7 ani dupa cateva repetitii ar fi inceput sa mearga....vorbesc din experienta...ma rog...din perspectiva unei persoane care a inceput sa cante la pian pe la 17-18 ani...asa mai mult de hobby...nu am de unde sa stiu cum le-as fi prins daca faceam de mic dar cu certitudine e ca la chitara si la pian cam gresesc, sovai, ezit....

 

profesoara care vorbea in respectivul articol se referea la pian care e mult mai pretentios decat chitara dar lucrurile se aplica in mare parte la orice instrument...

 

http://www.soundfeelings.com/free/piano_myths.htm 

 

daca cititi acolo cu atentie veti vedea ca tipa vorbeste dintr-o experienta de peste 30 de ani si constata ca adultii invata la fel de repede ca un copil dar asta pana la un punct...si normal vorbim independent de talentul fiecaruia...

 

acuma exista si pianisti gen michael garrick care au inceput pe la 20-21 de ani si au ajuns sa cante jazz. personal cunosc un baterist care nu a cantat ani de zile si a reinceput la 23...in cateva luni deja il remarca toata lumea....intr-un an si-a facut alta formatie si in 2 a ajuns sa cante pe bani...si asta cu 4 ore de studiu pe saptamana(2 repetitii)....e drept ca probabil ca nu va mai ajunge la nu stiu ce nivel tehnic dar ideea e ca o face la nivel profesionist....in conditiile in care a trait si a crescut si pentru timpul de studiu disponibil e ceva excelent...dar e vorba de un individ foarte talentat...

 

pana la urma talentul joaca si el un rol foarte important...sunt care se apuca de mici si tot nu reusesc sa ajunga la un nivel de instrumentist virtuos....asta probabil pentru ca organismul, corpul lor nu e "programat" sa miste membrele atata de repede....i know it sounds funny but it's true....

 

iata si un topic zic eu...mai realist decat articolul de mai sus

 

http://www.pianoworld.com/ubb/ubb/ultimate...ic/2/12564.html

 

ideea e ca dupa o anumita varsta lucrurile nu mai pot fi invatate cu atata usurinta daca nu chiar deloc....

concluzie:depinde ce vrei sa canti. daca vrei acompaniament si chestii simple dar care sa sune bine inca te mai poti gandi si la inregistrari si concerte. sunt o gramada care au aparut in jazz pe la 30 si cva de ani ca "tineri instrumentisti"......daca vrei villa lobos, sau sa fii pianist de concert sau sa canti surfing with the alien ma tem ca nu prea se mai poate....

 

eu unul am 21 si ma chinui la every breath you take din septembrie...de abia o fac la jumate din tempo...e drept ca m-am reapucat de electrica doar din toamna dar na....nu poti sa zici ca e o piesa "easy" dar daca i-o dai unui pusti care are putina pregatire in spate sunt sigur ca o prinde mai repede decat mine.....

Edited by crazy-b
Link to comment
Share on other sites

Poti sa te apuci de chitara intre 9 si 99 de ani,asta cu conditia sa nu faci parkinson la 99,si in plus,daca te apuci de la 11-12 ani e o mare posibilitate sa cam renunti pentru ca la 11-12 ani copilul are alte treburi decat sa stea o ora pe saptamana si sa exerseze 20 de minute pe zi,eu mam apucat de la 15 si pana la 20 deja o sa am 5 ani de chitara.Un exemplu bun ar fi cei de la Judas Priest sau Iron Maiden care s-au apucat la 18-20 de ani de chitara si acu sunt cunoscuti in intreaga lume.

Link to comment
Share on other sites

Guest crazy-b
Poti sa te apuci de chitara intre 9 si 99 de ani,asta cu conditia sa nu faci parkinson la 99,si in plus,daca te apuci de la 11-12 ani e o mare posibilitate sa cam renunti pentru ca la 11-12 ani copilul are alte treburi decat sa stea o ora pe saptamana si sa exerseze 20 de minute pe zi,eu mam apucat de la 15 si pana la 20 deja o sa am 5 ani de chitara.Un exemplu bun ar fi cei de la Judas Priest sau Iron Maiden care s-au apucat la 18-20 de ani de chitara si acu sunt cunoscuti in intreaga lume.

 

 

daca nu ar fi avut talent puteau sa se apuce si de la 5 ca tot nu puneau coada la pruna. acolo nu e numai tehnica. mai e si altceva. asculta-le solo-urile si temele. cei cu talent sunt mai inspirati si prind mult mai repede decat ceilalti. dupa cum am mai spus...exista oameni si oameni. poate ca o sa postez si peste 2 ani daca reusesc de data asta sa ma tin cum trebuie de chitara si o sa iti comunic la ce nivel am ajuns.

 

ca sa nu mai deviez...varsta ideala depinde de persoana si de ceea ce isi propune sa cante(stil, abordare, etc)

Link to comment
Share on other sites

Prieteni, in primul rand lumea priveste din puncte diferite de vedere abordarea instrumentului..

Poti sa faci chitara asa de hobby sau sa vrei sa devii profesionist(adica sa traiesti din asta).

Cu cat te apuci mai repede cu atat mai bine. Tineti minte ca de cele mai multe ori-> talent-1% munca-99%.

Ar fi optim sa studiezi 3-4 ore zilnic..daca vrei sa ajungi ceva. Puteti sa va uitati la toti chitaristii astia mari, de la Hendrix pana la Vai si Satriani (am luat-o intr-o oarecare ordine cronologica). Toti au muncit foarte mult.

Deci studiati cu pasiune si cu putin noroc se poate sa ajungeti adevarati chitaristi... :)

Succes!

Edited by andy4297
Link to comment
Share on other sites

Prieteni, in primul rand lumea priveste din puncte diferite de vedere abordarea instrumentului..

Poti sa faci chitara asa de hobby sau sa vrei sa devii profesionist(adica sa traiesti din asta).

Cu cat te apuci mai repede cu atat mai bine. Tineti minte ca de cele mai multe ori-> talent-1% munca-99%.

Ar fi optim sa studiezi 3-4 ore zilnic..daca vrei sa ajungi ceva. Puteti sa va uitati la toti chitaristii astia mari, de la Hendrix pana la Vai si Satriani (am luat-o intr-o oarecare ordine cronologica). Toti au muncit foarte mult.

Deci studiati cu pasiune si cu putin noroc se poate sa ajungeti adevarati chitaristi... :)

Succes!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.