www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Se da o situatzie


nothing_ro
 Share

Recommended Posts

Se da o situatzie:

 

se ia un tanar care are kitara electrica de vreo 2-3 luni, se pune sa citeasca forumul asta(tot de vreo 2-3 luni incoace) iar lui ii vine ideea sa'sh ia shi procesor,deocamdata nu dispune decat de ~3mil sh va intreaba ce anume sh'ar putea lua de banii ashtia.. sau daca ar trebui sa mai puna ban peste ban peste ban sa faca de ceva mai bun..

 

Deasemenea se mentzioneaza ca tanarul ar vrea sa abordeze sfera rock'ului alternativ, ca el mai cocheteaza cu o acustica(western) de cam 1an(poate ceva mai putzin) sh ca singurul procesor cu care s'a jucat e Guitar FX Box 2.6(de care nu se declara prea multzumit)..

 

Va multzumesc..

(p.s. tanarul de care se vbeshte aici sunt io)

Edited by nothing_ro
Link to comment
Share on other sites

pai daca vrei sa atingi un nivel pro...atunci mai pune ceva bani...cauta un korg ceva... sau boss...dar pt. acasa e destul de bun shi un zoom..de ex.606...acu' depinde si cum iti amplifici chitara...

 

deocamdata prin comp.. Line In.. pai.. io asta intrebam.. sa mai ashtept sa mai fac rost de bani sau o sa gasesc ceva in jur de 3mil care sa ma satisfaca pt inceput..

Link to comment
Share on other sites

hmm.. as putea sa-ti fac o sugestie, depinde de cat esti de incantat de ideea de procesoare sau efecte (pedale.. si atat...) ca poti face o chestie super cu 3 pedale cu un singur efect puse in serie (gen Dist, eq, wah, sau dist volum eq...) etc... iti ofer 3 pedale semi-profesionale : 1 distors (suna dragutz de unu singur.. da oleaca spre angus young(ACDC), 1 eq de bass union cu 7 benzi.. (eq e de bass, dar face acelasi lucru si cu o chitara). acestea 2 pot scate un distors destul de bun pentru genul pe care vrei sa-l abordezi.. (cam asta am cantat si eu pana acum...cu sculele astea..) in plus, daca te reglezi destul de bine scoate un sound de heavy greu..Iar al treilea produs, e o pedala de volum / crunch (un fel de distors mai cald..cred :) ) care combinat cu distorsul poti sa juri ca e overdrive.. nu stiu de ce.. si nu stiu cum.. dar juri ca e overdrive.. preturile arata cam asa: dist 120 RON, eq 150RON, volum/crunch 150 RON.. toate 3 la 400 RON...

 

Detalii pe ymess:Comanel2k

tel: 0726101373

Link to comment
Share on other sites

hmm.. as putea sa-ti fac o sugestie, depinde de cat esti de incantat de ideea de procesoare sau efecte (pedale.. si atat...) ca poti face o chestie super cu 3 pedale cu un singur efect puse in serie (gen Dist, eq, wah, sau dist volum eq...) etc... iti ofer 3 pedale semi-profesionale : 1 distors (suna dragutz de unu singur.. da oleaca spre angus young(ACDC), 1 eq de bass union cu 7 benzi.. (eq e de bass, dar face acelasi lucru si cu o chitara). acestea 2 pot scate un distors destul de bun pentru genul pe care vrei sa-l abordezi.. (cam asta am cantat si eu pana acum...cu sculele astea..) in plus, daca te reglezi destul de bine scoate un sound de heavy greu..Iar al treilea produs, e o pedala de volum / crunch (un fel de distors mai cald..cred :) ) care combinat cu distorsul poti sa juri ca e overdrive.. nu stiu de ce.. si nu stiu cum.. dar juri ca e overdrive.. preturile arata cam asa: dist 120 RON, eq 150RON, volum/crunch 150 RON.. toate 3 la 400 RON...

 

Detalii pe ymess:Comanel2k

tel: 0726101373

 

 

ma depasheshte sugetia facuta de tine.. ceri cam mult de la un incepator.. io prefer un multiefect.. pt inceputs a folsesc preseturi sh abia dupa ce ma mai "maturizez" in domeniu sa incep sa caut un sunet anume..

 

ideea cu G2'ul mi se pare buna.. cu cat e mai scump G2'ul cu pedala de expresie? (in vaslui nu se gasesc magazine de instrumente.. asha ca "muzica" din bucureshti ramane singura optziune.. sau SH'urile de pe forum)

Link to comment
Share on other sites

Guest purple pick

da la ce iti trebuie efecte?? da-le incolo de efecte invata sa canti ca lumea fra si dupa aia baga efecte...zici ca ai de putin timp chitara electrica...invata sa o freci in toate modurile pe clean si eventual overdrive si dupa aia incearca alte aberatii(cititi combinatii)

Link to comment
Share on other sites

Ai putea sa incerci si un Boss MetalZone.. cel mai metal sound pe care-l scoate o pedaluta. Se vinde unul pe forum cu 2 mil parca.. asa ca iti mai raman bani si de corzi & shit :)

Daca vrei neaparat procesor... cred ca un Zoom G2 (cum a zis si Cosu) ar fi cea mai buna alegere la banii astia. De la Digitech nu-ti recomand ca sunt cam slabute. Dar in final alegerea iti apartine. Succes :)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Acum depinde ce efect vrei...daca tot ce iti doresti este "gigigi-ul" distorsionat nu cred ca ai avea nevoie chiar de un procesor si te-as indemna mai degraba spre o pedala, si dupa cum spui tu ca vrei ceva spre alternativ te-as indemna la un digitech sau boss...dar daca vrei neaparat un procesor incearca altceva decat zoom...parerea mea... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.