www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest bebelacus

salutare din nou

 

variantele:

fender cd-60 - 550 ron cu pachet

fender fa 125 s - 575 ron - cu pachet

fender cd 100 - 640 ron fara pachet

yamaha F 310 NT- 550 ron cu pachet

 

si mi-a mai bagat cineva in cap sa iau un washburn D10S sau F10S (varianta folk) dar mi se pare cam scumpa la 1000 ron pt unul ca mine. desi am vazut niste demo pe you tube de am ramas cu gura cascata.. totusi, pina sa ajung eu acolo...

 

am citit review-uri foarte bune despre yamaha, mai ales cele din F-series, ca fiind foarte recomandate incepatorilor, plus un sunet plin etc.

 

dar la fel de bune sint reviwe-urile si la fender. asa ca sint complet ametit. la o adica fiecare cioara isi lauda puiul, insa cei care isi aleg o chitara de obicei stiu cu ce se maninca asa ca o si testeaza inainte. eu o voi lua cel mai probabil de pe net.

 

deci, ce ar fi cea mai buna varianta? criteriile ar fi usurinta in folosire ( am maini mici) adica un grif subtire, corzi mai apropiate de grif, stiti voi mai bine dar si un sunet decent. de fapt, cei care se pricep ar putea strimba din nas, caci la pretul asta vrei si ieftin si bun dar dintre astea care ar suna cel mai bine si m-ar putea incuraja sa continui.

 

multzam

Link to comment
Share on other sites

Guest serng

Salut. Vreau si eu sa-mi iau o acustica ieftina. Deci am aceeasi intrebare ca si bebelacus, nu pot sa iau o hotarare, insa as include in lista si un Ibanez v70 si un takamine g320. As vrea pareri obiective, pt ca mai e un topic cu ibanezul in cauza si fender cd 60, dar am impresia ca toata lumea lauda chitara pe care o are, fara sa o fi incercat pe cealalta. merci anticipat :)

Link to comment
Share on other sites

m-am hotarat sa imi iau [dupa ce strang bani] un http://magazinuldemuzica.ro/EPIPHONE-LP-ST...CS-_-12385.html

 

am vazut ca pe thomann ACEASI chitara este 359 euro. cu transport am inteles ca ar fi 389 euro. deci cu vreo 500ron mai ieftina decat la magazinul de muzica. totusi... 500 ron zic eu ca sunt niste bani mai ales la categoria asta de pret. deci mi-as comanda de pe thomann. dar am vazut in ultimul timp ca multi se plang de calitatea chitarilor epiphone si gibson comandate de pe thomann.

 

intrebarea mea e urmatoarea: daca dau comanda de pe thomann imi iau teapa?

 

daca da, de unde [de preferat din romania] as putea sa imi cumpar aceasta chitara la un pret rezonabil? [adica cu 100-150 ron MAXIM mai scump decat pe thomann]

Link to comment
Share on other sites

Guest blackpain
salutare din nou

 

variantele:

fender cd-60 - 550 ron cu pachet

fender fa 125 s - 575 ron - cu pachet

fender cd 100 - 640 ron fara pachet

yamaha F 310 NT- 550 ron cu pachet

 

si mi-a mai bagat cineva in cap sa iau un washburn D10S sau F10S (varianta folk) dar mi se pare cam scumpa la 1000 ron pt unul ca mine. desi am vazut niste demo pe you tube de am ramas cu gura cascata.. totusi, pina sa ajung eu acolo...

 

am citit review-uri foarte bune despre yamaha, mai ales cele din F-series, ca fiind foarte recomandate incepatorilor, plus un sunet plin etc.

 

dar la fel de bune sint reviwe-urile si la fender. asa ca sint complet ametit. la o adica fiecare cioara isi lauda puiul, insa cei care isi aleg o chitara de obicei stiu cu ce se maninca asa ca o si testeaza inainte. eu o voi lua cel mai probabil de pe net.

 

deci, ce ar fi cea mai buna varianta? criteriile ar fi usurinta in folosire ( am maini mici) adica un grif subtire, corzi mai apropiate de grif, stiti voi mai bine dar si un sunet decent. de fapt, cei care se pricep ar putea strimba din nas, caci la pretul asta vrei si ieftin si bun dar dintre astea care ar suna cel mai bine si m-ar putea incuraja sa continui.

 

multzam

 

salutare. sincer sa fiu, nu prea ma pricep la acustice, dar la cat ma pricep, nu prea inteleg de ce vrei sa-ti iei o acustica care costa cat o chitara electrica chiar buna(squier). daca esti incepator, nu vad rostul sa-ti iei una la 600 ron...cum consideri. ia-ti una romaneasca, care sunt excelente, hora sau reghin...te duci la reprezentanta lor, le incerci, le asculti si vezi care-ti place. daca nu vrei, din ceea ce ai ales tu, as merge pe fender, seriile cd.

 

:)

 

Salut. Vreau si eu sa-mi iau o acustica ieftina. Deci am aceeasi intrebare ca si bebelacus, nu pot sa iau o hotarare, insa as include in lista si un Ibanez v70 si un takamine g320. As vrea pareri obiective, pt ca mai e un topic cu ibanezul in cauza si fender cd 60, dar am impresia ca toata lumea lauda chitara pe care o are, fara sa o fi incercat pe cealalta. merci anticipat ;)

 

 

o acustica iefina nu inseamna una la 700 ron(ibanezul ales de tine), chiar daca e superba chitara. le-am vazut pe ambele, si fenderul si ibanezu, personal prefer ibanezu(sunt sentimentalist :D ) citeste reply-ul de mai sus, in care am scris despre acustice la un pret mai normal. ;)

 

:)

 

m-am hotarat sa imi iau [dupa ce strang bani] un http://magazinuldemuzica.ro/EPIPHONE-LP-ST...CS-_-12385.html

 

am vazut ca pe thomann ACEASI chitara este 359 euro. cu transport am inteles ca ar fi 389 euro. deci cu vreo 500ron mai ieftina decat la magazinul de muzica. totusi... 500 ron zic eu ca sunt niste bani mai ales la categoria asta de pret. deci mi-as comanda de pe thomann. dar am vazut in ultimul timp ca multi se plang de calitatea chitarilor epiphone si gibson comandate de pe thomann.

 

intrebarea mea e urmatoarea: daca dau comanda de pe thomann imi iau teapa?

 

daca da, de unde [de preferat din romania] as putea sa imi cumpar aceasta chitara la un pret rezonabil? [adica cu 100-150 ron MAXIM mai scump decat pe thomann]

 

 

acum nu stiu daca tu esti incepator, dar daca esti, esti primul pe care-l vad ca vrea sa-si ia chitara de 2000ron... :D

eu am patit-o cu comenzile de pe internet(de pe amazon) care saraca s-a „ratacit" pe la vreun sef de la aeropot... :D , asa ca probabil stii care e sfatul meu. les paul-ul ala suna foarte bine, e o chitara mai mult decat decenta, dar mi se pare cam scumpa. daca intradevar nu esti incepator si le ai cu cantatu, merita, dar vezi sa ai si un amp puternic, ca mananca ceva putere ca sa sune la cati bani face. acum poate unii au avut ghinionu sa dea peste o chitara stricata, sau un pic defecta. si mie mi-a venit chitara fara coarda C... un alt minus ptr care nu ti-as recomanda sa o comanzi. vine(sa zicem ca ajunge) stricata; ce faci, o trimiti inapoi? poate nu ajunge acolo, sau poate nu mai ajunge inapoi. parerea mea e sa-ti iei una din romania, poate mai ieftina, la 1000-1200 ron si o poti schimba/repara aici in cazul nefericit in care iti vine defecta.sunt o groaza de magazine, mcmusic, guitarshop, esound...da-i search pe google: „instrumente muzicale" si gasesti cu zecile.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest serng

E 450 Ibanezul , cea mai scumpa e Takamine, care e 550. Am zis ieftina in sensul ca nu vreau o chitara Ovation sau Taylor ci sa ma incadrez in 600 lei.

Link to comment
Share on other sites

Guest bebelacus

multzam

locuiesc in constanta si pina la reghin mi se face rau. si cit as da pe drum as pune banii aia si mi-as lua ceva mai tare. oricum, sint super incepator. nu am mai cintat la nimic; ''one string banjo, only''. you know what I mean.

bugetul meu este de 600 ron dupa cum ziceam si ideea mea era sa gasesc ceva pt incepatori care sa ma si ajute sa progresez. zis si facut. am intrat pe net, am citit un milion de reviews, am mai vorbit si cu niste colegi de munca din strainatate si ei ziceau ca o chitara pt incepatori cam la 120 pina in 200 euro se incadreaza. 200 euro mi se pare totusi cam mult, desi nu banii sint problema ( o diferenta de 50 euro pot suporta usor), de aceea am inclus si acel washburn d10s in optiuni. chiatara as vrea sa o las la vapor ca sa nu o car pe avion tot timpul si acasa sa imi iau alta. acum ce sa zic! pt acasa sa imi iau una la fel?

de electrica nu se pune problema caci chiar nu vreau sa mai bag bani in amplificatoare, statii etc. si parca auzi/simti mai bine sunetul de la o acustica, nedistorsionat de nimic decit de propria nestiinta.

am mai intrat pe you tube si am vazut nsite tipi care aveau niste yamaha f 310 care sunau super. am mai vazut si unul cu un washburn d10s care era demential. asa ca usurinta in folosire, asa-numitul ''action'' - ca in romaneste nu stiu cum ii zice (am invatat termenul tot de pe net) - se pare ca e foarte important. daca sint corzile prea sus cum le cobor si alte alea, ca nu stiu absolut nimic. adica as vrea ceva care sa fie setat din fabrica pt unul cu degete neinvatate si maini mici, user-friendly, la o adica. cit despre sunet, variantele astea cred ca sint ok toate.

 

sa nu uit! care e diferenta dintre varianta folk si dreadnought a aceleiasi chitari? e mai usor de cintat pe folk sau viceversa? care e smecheria?

 

nu ca va intereseaza dar sa va zic si cum m-am hotarit sa studiez chitara. in voiaj am vazut filmul ''Black snake moan'' cu Samuel Jackson. e vorba despre un blues-man pe nume RL Burnside. faceti rost neaparat de film si/sau de coloana sonora. mai gasiti clipuri pe you tube dar filmul m-a convins. daca puteti urmariti-l si pe un home theatre system. are si samuel jackson citeva piese pe care le interpreteaza el. e demential dar sa-l vedeti pe Burnside pe you tube. spectaculos.

Link to comment
Share on other sites

Guest blackpain
multzam

locuiesc in constanta si pina la reghin mi se face rau. si cit as da pe drum as pune banii aia si mi-as lua ceva mai tare. oricum, sint super incepator. nu am mai cintat la nimic; ''one string banjo, only''. you know what I mean.

bugetul meu este de 600 ron dupa cum ziceam si ideea mea era sa gasesc ceva pt incepatori care sa ma si ajute sa progresez. zis si facut. am intrat pe net, am citit un milion de reviews, am mai vorbit si cu niste colegi de munca din strainatate si ei ziceau ca o chitara pt incepatori cam la 120 pina in 200 euro se incadreaza. 200 euro mi se pare totusi cam mult, desi nu banii sint problema ( o diferenta de 50 euro pot suporta usor), de aceea am inclus si acel washburn d10s in optiuni. chiatara as vrea sa o las la vapor ca sa nu o car pe avion tot timpul si acasa sa imi iau alta. acum ce sa zic! pt acasa sa imi iau una la fel?

de electrica nu se pune problema caci chiar nu vreau sa mai bag bani in amplificatoare, statii etc. si parca auzi/simti mai bine sunetul de la o acustica, nedistorsionat de nimic decit de propria nestiinta.

am mai intrat pe you tube si am vazut nsite tipi care aveau niste yamaha f 310 care sunau super. am mai vazut si unul cu un washburn d10s care era demential. asa ca usurinta in folosire, asa-numitul ''action'' - ca in romaneste nu stiu cum ii zice (am invatat termenul tot de pe net) - se pare ca e foarte important. daca sint corzile prea sus cum le cobor si alte alea, ca nu stiu absolut nimic. adica as vrea ceva care sa fie setat din fabrica pt unul cu degete neinvatate si maini mici, user-friendly, la o adica. cit despre sunet, variantele astea cred ca sint ok toate.

 

sa nu uit! care e diferenta dintre varianta folk si dreadnought a aceleiasi chitari? e mai usor de cintat pe folk sau viceversa? care e smecheria?

 

nu ca va intereseaza dar sa va zic si cum m-am hotarit sa studiez chitara. in voiaj am vazut filmul ''Black snake moan'' cu Samuel Jackson. e vorba despre un blues-man pe nume RL Burnside. faceti rost neaparat de film si/sau de coloana sonora. mai gasiti clipuri pe you tube dar filmul m-a convins. daca puteti urmariti-l si pe un home theatre system. are si samuel jackson citeva piese pe care le interpreteaza el. e demential dar sa-l vedeti pe Burnside pe you tube. spectaculos.

 

 

 

pai...

1)reghin nu are reprezentanta in reghin :) o are in mai multe orase din tara,prb si in constanta.un search pe google ar fi necesar

2)da, ar fi de preferat sa fie la fel, dat fiind faptu ca te acomodezi cu una singura

3)urcatu, coboratu corzilor...nu prea stiu la ce te-ai referit...dar probabil e despre acordat chitara nu?

4)diferenta ar fi ca o chitara dreadnought are corpul chitarii mai lat si mai gros decat cea normala(folk). acum sa-ti spun care se aude mai bine nu stiu, ca nu am auzit niciodata una dreadnought...cred ca e mai usor pe cea normala.

5)am vazut si eu filmu ala, e superb

sper ca te-am ajutat cu ceva

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest blackpain
E mai mult pentru incepator sa zicem. Dar de ce zici asta, is cam praf amandoua ?

 

 

am mai raspuns intr-un thread anterior de vreo 3 ori la intrebarea asta.in primu rand, m-am prins ca sunt ptr incepatori, ca nu-si cumpara cineva care stie sa cante la chitara un pack all-inclusive, cum il numesc eu, ci si le iau pe fiecare in parte.

asa suna unul dintre celelalte replyuri pe care le-am dat in legatura cu acest subiect; si el voia, ca si tine pack.

 

ce inseamna ptr tine ca nu vrei sa dai foarte multi bani? cam pana in ce suma? am mai spus candva, sa iei un pack cu all inclusive la pretu asta, cred ca sunt bani aruncati degeaba.nu stiu chitara cat face(am vazut ca are multe review-uri bune) dar nu m-as baza pe niste comentarii care dupa 2 saptamani s-ar putea schimba(nu de alta, dar nu cred ca acea chitara rezista mai mult de 2 saptamani fara sa-i schimbi ceva le ea) daca vrei, ti-o iei, bunicica firma, dar incepi sa schimbi la ea: dozele, corzile, peste ceva timp amp, s.a.m.d. deci ca sa-ti raspund direct si simplu la intrebare: nu, nu merita

sper ca te-am ajutat cu ceva

 

 

:)

Edited by blackpain
Link to comment
Share on other sites

Guest blackpain
blackpain, ce zici tu ala e v70 CE - electro acustica. Eu vorbeam de o chitara acustica. V70 simplu :D

 

 

got that :):)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest alpha

Salut,sunt nou pe forum si intr'ale chitarii.As vrea sa achizitionez o chitara electrica(detin deja una clasica,pe care sunt de asemenea incepator :) )...as vrea sa cant rock/blues rock mai oldschool.In fine,ce mi-ati recomanda chitara si amp pana in 8 mil?

Link to comment
Share on other sites

well...daca mai ai rabdare si mai strangi un banulet...poti lua asta de inceput

 

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=298

 

sau de exact 8 mil. asta

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=225 (nu stiu cat de bun e...nu am probat...si nu prea am incredere in starter pak-urile d epa peavey)

 

succes :)

Link to comment
Share on other sites

Guest blackpain
Salut,sunt nou pe forum si intr'ale chitarii.As vrea sa achizitionez o chitara electrica(detin deja una clasica,pe care sunt de asemenea incepator :) )...as vrea sa cant rock/blues rock mai oldschool.In fine,ce mi-ati recomanda chitara si amp pana in 8 mil?

 

la suma de care dispui, mi se pare absolut imposibil sa gasesti ceva decent.insa daca nu ai mai mult si vrei neaparat ceva nou, cum a spus si black2005 , alea cred ca sunt singurele variante pe care le-am vazut pana in 800ron...oricum te sfatuiesc sa mergi pe fender din alea doua. insa, daca nu vrei noi, o alegere mult mai inteligenta si buna ar fi sa-ti iei de pe forum ceva second-hand.sunt multi care vand chitari foarte bune la un pret rezonabil.orienteaza-te si vezi ce ti se potriveste mai bine.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

pentru inceput e chiar foarte ok...daca mai poti face rost de inca 2 mil. bugetul tau vine la 10 mil

 

ai putea lua asta

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1233

 

dar eu recomand pack-ul de la squier pentru blues/rock ce vrei tu sa canti

 

suuces :) :)

Edited by black2oo5
Link to comment
Share on other sites

Guest blackpain

da, mergi pe squier ptr ce vrei tu, chiar daca packu ibanez e nitel mai bun...daca tot zici k ai 10 milioane, ar putea sa fie astea:

 

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=38

sau

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=39

 

si ca amp

http://www.esound.ro/Vox-Pathfinder-15R,p-255.html

 

mi se pare de 1000 de ori mai buna varianta asta...din punctul de vedere al calitatii celor 2 produse fata de cele din pack...asta in cazul in care nu ai nevoie de husa si toate alea...cum consideri

 

:)

Link to comment
Share on other sites

exact cum spune blackpain...chiar vroiam sa iti zic sa le iei mai bine separat...seria affinity e chiar buna...si amplificatorul ti-l iei pe care vrei tu...cel din pack era un fender frontman...am avut ocazia sa testez un affinity pe un frontman...amplificatorul suna groaznic...chitara mi-a atras atentia :)...cat despre amplificatorul din link-ul lui blackpain...sunt mandrul posesor de produse vox...asa ca mergi cu incredere pe varianta lui blackpain...un squier affinity (cu single coil sau humbucker) si vox-ul acela

Link to comment
Share on other sites

Guest blackpain
exact cum spune blackpain...chiar vroiam sa iti zic sa le iei mai bine separat...seria affinity e chiar buna...si amplificatorul ti-l iei pe care vrei tu...cel din pack era un fender frontman...am avut ocazia sa testez un affinity pe un frontman...amplificatorul suna groaznic...chitara mi-a atras atentia :) ...cat despre amplificatorul din link-ul lui blackpain...sunt mandrul posesor de produse vox...asa ca mergi cu incredere pe varianta lui blackpain...un squier affinity (cu single coil sau humbucker) si vox-ul acela

 

 

multam ca esti de acord cu ceea ce am spus. :)

ma gand ca ceea ce i-am ales eu e mult mai bun decat ceea ce si-a ales el...

nu trebuie sa-si aleaga, ca squieru ala are 3 doze, 2H si 1 S.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest blackpain
Momentan am o acustica Hora. Ma gandesc sa achizitionez o electrica, preferabil un Ibanez + amp + accesorii+ 1,2 pedale. Imi ajung 32 mil. pt. ceva bun?

 

 

daca nu dai mai multe detalii, o sa-ti raspund scurt: da, iti ajung

Link to comment
Share on other sites

Guest blackpain
OK. Un Ibanez pt. Heavy Metal/Rock, preferabil HSH cu un Whammy Bar(sau cum ii zice) care sa nu dezacordeze corzile. O husa, un strap, un cablu hq. Un amp de genul Fender G-DEC sau un Peavy sau Marshall. O pedala distors.

 

 

cam toate ibanezurile au HSH; sunt multe si cu tremolo(acel Whammy bar) sau floyd, acum depinde cum vrei sa canti.dupa mine tremolo-ul mai mult t incurca, poti sa intinzi corzile si cu degeltele, dar cum vrei. G-DEC este digital, vezi ca la un moment dat s-ar putea sa nu-ti mai placa...acum eu sincer nu stiu ce vrei, sa-ti spunem daca te-ai incadra in ce vrei tu sa cumperi in suma de care dispui sau sa te ajutam sa-ti gasesti ceva. ma rog, eu ti-am raspuns la intrebare si in postul celalalt si ti-am zis ca e arhisuficient 2300-2500ron ptr ceva mai mult decat decent.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.