www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

DECI POT SA MONTEZ LA O CHITARA CALSICA COARDE DE OTEL

 

Scuze cã te-am fãcut sã înțelegi ce nu trebuia.

Am vrut sã zic cã vrea o chitarã cu corzi de metal, adicã nu vrea chitarã clasicã.

 

(Dacã pui corzi de metal pe clasicã nu-i bine. Am avut ocazia sã vãd una cu griful desfãcut cred cã (ºi) din cauza asta.)

Link to comment
Share on other sites

CHITARÃ PENTRU DENIS :)

 

Povestea (nu trebuie neaparat cititã):

 

Denis e un bãiat clasa a VI-a care m-a tot vãzut cântând la chitarã în bisericã... pânã când a intrat "virusul" ºi în el. Are acasã o chitarã mai puțin bunã (ceva Hora Reghin veche), a exersat timp de vreo 2 luni (ajutat de tatãl lui), a reuºit deja sã cânte câteva cântece în gama Re. Are ureche muzicalã, reuºeºte sã cânte bine ºi vocal. ªi pare foarte dornic de a învãța.

 

Acum vrea chitarã mai bunã. (ªtiu ce chitarã are ºi mi se pare un lucru normal sã îºi cumpere una bunã.) Pãrinții s-au hotãrât sã-i cumpere ºi au apelat la mine pentru ajutor. Iar eu am ales sã întreb aici.

 

Datele problemei:

 

Tipul de chitarã: acusticã (eventual electroacusticã...), cu corzi de metal (nu clasicã)...

Banii disponibili: maxim 500 RON

Obervație: Vrea sã-ºi cumpere chitara din țarã, preferabil din Oradea.

 

Cerințã / rugãminte:

 

Mã intereseazã care e, în opinia voastrã, chitara cea mai potrivitã pentru Denis.

(Nu trebuie neaparat sã țineți cont de "Observație". Dacã spuneți modelul, eventual dați un link... e ok.)

 

:) N-aº începe un topic nou...

Link to comment
Share on other sites

Guest ovidiu222

Doresc sã cumpãr o chitarã clasicã, cu grift lat, la un preț de maxim 1500 ron. E pentru aniversarea fiicei mele care împlineºte 11 ani ºi îºi doreºte foarte mult acest instrument. Ce îmi recomandați?

Link to comment
Share on other sites

Guest tzika_87
Ba da. Asta.

totusi este o mica problema.

organele mele sexuale sunt in exerior. ma cam sperie pisica aia de pe chitara.

something is not right there pink or black.

dar despre cele din linkul lui gigiflex?

Edited by tzika_87
Link to comment
Share on other sites

totusi este o mica problema.

organele mele sexuale sunt in exerior. ma cam sperie pisica aia de pe chitara.

something is not right there pink or black.

dar despre cele din linkul lui gigiflex?

 

Mie nu imi plac deloc Dean-urile alea, zici ca sunt facute din tabla de Trabant :) Pana si bridge-ul e din plastic. Pe aia pe care am probat-o eu nu se canta foarte rau, dar mi-a lasat impresia de instrument de unica folosinta.

Link to comment
Share on other sites

Guest The New One

Salut la toti! sunt nou in lumea chitarilor si as dori sami achizitionez o chitara electrica care credeti ca e mai buna dintre urmatoarele?

http://www.magazinuldemuzica.ro/BC-RICH-WA...II-_-25336.html

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=299

http://www.magazinuldemuzica.ro/HARLEY-BEN...WR-_-24943.html

Va rog ajutatima sa ma decid cat mai curand! Multumesc anticipat.

PS o vreau pt rock si eventual cv gen jonas brothers sau stairway to heaven ca exemplu

Link to comment
Share on other sites

Guest Vasilis

As dori sa-mi schimb chitara clasica Reghin din anii 80 ca-i crapata saraca.

Imi sugerati va rog alta care sa fie cat de cat de calitate. Nu vreau sa fie cea mai scumpa dar nici cea mai ieftina desi sunt cam incepator.

Deocamdata am gasit tot aici ca cineva recomanda low budget Chitara Spaniol.

Link to comment
Share on other sites

Guest Vasilis

e crapata in partea de jos, care sta pe picior dintr-un capat in altul. am pus un abtibild mare ca era crapatura destul de tare.

apoi mai are doua crapaturi de la rozeta la cordar, aproape de cele doua capete. plus, mi-a cazut si cordarul si l-am lipit eu cum am putut.

de cantat mai canta dar cred ca si-a facut traiul. mai bine imi iau alta si asta o fac cadou cuiva mai incepator.

Link to comment
Share on other sites

Guest Vasilis

e o idee buna de stiut.

chitara mea insa a cazut intr-un compartiment de tren de pe suportul de bagaje. cineva si-a luat o plasa cu tot cu chitara .

evident ca era intr-o simpla husa de material si a crapat ca si cum ai da cu toporul intr-un lemn bine uscat. :)

Link to comment
Share on other sites

mai doresc si eu sfaturi detaliile pe pagina anterioara

 

 

- ai zis ca vrei sa canti posthardcore care dupa nume suna cam suparat => distoarse => iti trebe o chitara cu humbucker (doza dubla) in bridge;

 

- du-te prin magazine si uita-te la chitare "live", numa asa o sa vezi daca-ti convine profilu gatului, daca are sau nu fretbuzz, daca te simti ok cu ea in brate;

 

- nu te grabi;

 

- uita-te pe net la magazinele de instrumente ca sa-ti faci o idee si cauta pe harmony-central recenzii la chitarile care ti-au facut cu ochiu;

 

- uita-te si pe la mica publicitate (in principiu gasesti la second hand chitare ingrijite pentru ca orice chitarist are grija de bucata de lemn ca de ochii din cap)

 

- e greu de spus la cineva ce chitara sa-si ia, pentru ca alegerea unei chitari e o chestie destul de personala. Mai bine iti faci tu o lista de chitari care iti plac, o pui aici si cine stie ceva despre ele iti zice ce avantaje/dezavantaje au

 

- spor la cautat si incercat

Edited by Mihai.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.