www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cu Mine Cum Ramane?


Guest 2PIRG
 Share

Recommended Posts

Salutare, am nevoie si eu de un sfat.

Ca urmare a ultimelor mele tendinte m-am hotarat sa ma apuc de invatat sa cant la chitara. Evident nu am mai pus mana pe vreuna dar as vrea sa pun...ideea e ca nu stiu mai nimic despre ce tine de chitara. Totusi nu am de gand sa cheltuiesc ultimul banut pentru asta deci caut solutii cat mai ieftine.

Intrebarea de capatai este urmatoarea: pentru inceput ar fi normal sa invat chitara clasica, apoi acustica, apoi electrica, nu? E o greseala prea mare daca sar peste cea clasica? Dar cea acustica? As vrea sa stiu sa cant pe electrica deoarece am vazut ca majoritatea muzicii din zilele noastre se face pe acest instrument. Deci ce sugerati sa invat intai? Acustica sau electrica? Se poate una fara alta? Nu vreau sa caut profesor, ci sa invat chestiile pe care pot sa le invat singur. Este chiar asa imposibil ceea ce vreau eu? Si se poate invata de unul singur? Cum sa procedez? Pot sa ajung la un nivel acceptabil invatand de unul singur?

A doua intrebare importanta este: ce chitara sa imi iau, fie ea acustica sau electrica (in cazul asta va rog sa specificati chitara si absolut tot ce mai trebuie pe langa ea ca nu ma pricep)? Cat mai ieftin sau "mai putin scump".

A treia intrebare este: ce alte sfaturi imi mai puteti da?

Orice observatii, idei, sfaturi sau simple cugetari sunt binevenite. Daca e cineva care nu a inteles ceva din ce am postat sa posteze si el.

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salutare, am nevoie si eu de un sfat.

Ca urmare a ultimelor mele tendinte m-am hotarat sa ma apuc de invatat sa cant la chitara. Evident nu am mai pus mana pe vreuna dar as vrea sa pun...ideea e ca nu stiu mai nimic despre ce tine de chitara. Totusi nu am de gand sa cheltuiesc ultimul banut pentru asta deci caut solutii cat mai ieftine.

Intrebarea de capatai este urmatoarea: pentru inceput ar fi normal sa invat chitara clasica, apoi acustica, apoi electrica, nu? E o greseala prea mare daca sar peste cea clasica? Dar cea acustica? As vrea sa stiu sa cant pe electrica deoarece am vazut ca majoritatea muzicii din zilele noastre se face pe acest instrument. Deci ce sugerati sa invat intai? Acustica sau electrica? Se poate una fara alta? Nu vreau sa caut profesor, ci sa invat chestiile pe care pot sa le invat singur. Este chiar asa imposibil ceea ce vreau eu? Si se poate invata de unul singur? Cum sa procedez? Pot sa ajung la un nivel acceptabil invatand de unul singur?

A doua intrebare importanta este: ce chitara sa imi iau, fie ea acustica sau electrica (in cazul asta va rog sa specificati chitara si absolut tot ce mai trebuie pe langa ea ca nu ma pricep)? Cat mai ieftin sau "mai putin scump".

A treia intrebare este: ce alte sfaturi imi mai puteti da?

Orice observatii, idei, sfaturi sau simple cugetari sunt binevenite. Daca e cineva care nu a inteles ceva din ce am postat sa posteze si el.

Va multumesc.

spune-mi bigetul tau

am eu un set de incepator chitara electrica procesor si amp Negociem :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DIonut

eu zic ca poti sa sari peste clasica mai ales daca ai de gand sa canti rock...ar fi bine sa canti o vreme pe acustica inainte sa pui mana pe electrica...poti sa inveti si de unul singur,dar tre sa fi foarte atent sa nu iti dezvolti tehnica gresita...ce model de chitara sa iti cumperi o sa iti spuna alti(pt acustica iti trebuie doar instrumentul si ceva pene si un capodastru daca vrei)

Edited by DIonut
Link to comment
Share on other sites

Primul sfat...daca e o pasiune investeste si ultimul banut in ea, daca e moft ia-ti un Stagg acustic de 250 ron. Din moment ce vrei sa canti pe electrica te sfatuiesc sa sari peste clasica daca nu vei canta muzica clasica pentru ca teoria de pe clasica o poti invata si pe acustica. Dupa ce stapanesti acustica cat de cat treci la electrica...nu e musai sa incepi pe acustica dar e mai bine. Daca inveti fara profesor singur nu vei ajunge la un nivel acceptabil...cateva acorduri, daca ai ambitie o gama dar mare branza nu iese pentru ca nu o stii teorie, o sa ai multe lipsuri si o sa-ti para rau. Toti se gandesc ca ei sunt "the chosen ones" si vor invata fara profesor dar in final daca 1 din 30 reuseste sa ajunga departe e chiar mult.

Daca vrei sa canti chitara ritmica, acorduri and stuff nu ai nevoie de profesor neaparat(decat daca vrei sa stii si cum se formeaza ceea ce canti), daca vrei sa te duci pe chitara solo iti cam trebuie un prof. Inca un sfat...incearca sa eviti tabulatura. Dupa taburi canti ca un papagal, dar partitura incurajeaza creatia si in final asta te face sa evoluezi.

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa faci in felul urmator..

 

Daca ai prieteni cu chitari roaga-i sa te lase sa incerci macar cateva minute fiecare chitara pe care o au si poate te vei lamuri mai exact ce vrei.

Daca nu, mergi prin magazine si incearca macar o clasica si o acustica si vezi care te atrage. Nu e nici un pacat sa incepi pe clasica dar nici sa o excluzi din start nu e bine. Mie de exemplu imi plac clasicele mai mult decat oricare alt gen de chitari.

 

Cand vine timpul sa iti cumperi efectiv ceva nu te feri de Hora.

Link to comment
Share on other sites

@CiocanelBloodyCiocanel, Kreatorul: stay on-topic!

 

@2PIRG: Totul legat de progresul tau la chitara tine de cata energie vrei sa investesti in asta. Oricum, pentru inceput o acustica cu corzi de otel e o alegere foarte buna, indiferent de cat de "hard" vrei sa canti (tin minte cum Master of Puppets cantat de Adi pe acustica nu suna deloc rau). Plus, gandeste-te asa: daca te tii de chitara si ti-ai luat initial o electrica, oricum o sa ajungi sa-ti cumperi si o acustica. Si nu vrei sa ai nevoie de nustiucate cabluri si aparate ca sa impresionezi si tu o mandra cu serenadele tale, nu e cool :)

 

Avantajul unei chitare acustice este ca te poti auzi oriunde, oricand fara accesorii suplimentare (cu o mica exceptie, vezi mai jos). Dezavantajul unei chitare acustice este ca nu ai buton de volum, deci s-ar putea sa deranjezi vecinii noaptea.

 

Cel mai important lucru la inceput, dupa parerea mea, este sa canti doar cu chitara cat mai bine acordata! Este foarte OK sa folosesti un aparat de acordaj, faptul ca auzi mereu notele 'corecte' e mai important decat faptul ca nu-ti 'lucrezi' urechea de la inceput (daca este macar cazul).

Link to comment
Share on other sites

spune-mi bigetul tau

am eu un set de incepator chitara electrica procesor si amp Negociem :D

 

Uite cum sta treaba. Dumneata iti gasesti alt client, iar eu imi iau chitara noua. Nu vreau sa-ti tai macaroana sau sa te supar, dar nu ma intereseaza second.

 

eu zic ca poti sa sari peste clasica mai ales daca ai de gand sa canti rock...ar fi bine sa canti o vreme pe acustica inainte sa pui mana pe electrica...

 

La asta ma refeream! cat despre tehnica...eu nu cred ca gasesti om sa nu faca greseli, cat de mici...parerea mea.

:)

 

Primul sfat...Dupa ce stapanesti acustica cat de cat treci la electrica...nu e musai sa incepi pe acustica dar e mai bine.

...

Daca vrei sa canti chitara ritmica, acorduri and stuff nu ai nevoie de profesor neaparat(decat daca vrei sa stii si cum se formeaza ceea ce canti), daca vrei sa te duci pe chitara solo iti cam trebuie un prof. Inca un sfat...incearca sa eviti tabulatura. Dupa taburi canti ca un papagal, dar partitura incurajeaza creatia si in final asta te face sa evoluezi.

 

Primul paragraf a fost ca o mana cereasca.

Al doilea zau ca nu l-am inteles. Explica te rog termenii folositi: chitara ritmica, acorduri, stuff, solo, tabulatura.

Care e diferenta dintra tabulaturi si partituri? Tehnic vorbind.

Scuzele mele pentru ca nu stiu ce inseamna toate astea, dar am mai zis ca 'abar n-am... Please aibi rabdare cu mine...

 

mm... now i wouldn't say that, doc. :)

 

Urat din partea dumitale. :)

 

...vezi care te atrage. Nu e nici un pacat sa incepi pe clasica dar nici sa o excluzi din start nu e bine. Mie de exemplu imi plac clasicele mai mult decat oricare alt gen de chitari.

 

Cand vine timpul sa iti cumperi efectiv ceva nu te feri de Hora.

 

Imi pare rau, dar dilema principala era acustica-electrica. Clasica pur si simplu nu ma atrage ca insusi obiect, pentru ce a fost conceput, stilurile abordate...etc. Multumesc oricum.

 

Clasica nu inseamna acustica. Clasica inseamna "d-aia spanioleasca", pe romaneste.

Raspunsul depinde foarte mult de directia (chiar si confuza si intuitiva) in care speri sa te indrepti. Daca asculti Cannibal Corpse iti trebuie alt tip de chitara decat daca asculti Jimi Hendrix. Daca asculti Bob Dylan acustic, atunci na, o acustica e buna, daca asculti Segovia, o clasica.

 

O chitara e ca o pereche de pantaloni: trebuie sa fie in stilul tau, si masura corecta. Chestiuni care tin de inclinatii personale, nu de categoria obiectiva "cel mai bun tip si cea mai buna masura de pantaloni".

 

Cred ca ai vrut sa zici: ia-ti acustica, invata pe ea, apoi iti iei electrica, deoarece clasica nu-ti place. Cel putin asta imi trece mie prin cap acum. Multumesc pentru sfat.

 

Primul sfat...daca e o pasiune investeste si ultimul banut in ea, daca e moft ia-ti un Stagg acustic de 250 ron.

 

Sper sa nu fie moft, dar nu am multi bani, asa ca trebuie sa o calculez bine dinainte si d-aia intreb. Acum nu stiu sigur nici ce e...dar cred ca pasiune, hobby...din sfera asta.

 

oricum o sa ajungi sa-ti cumperi si o acustica

 

Da, exact de asta ma temeam si eu. Dar nu stiam daca intre invatatul pe acustica si cel pe electrica e maaaare diferenta...ca sa nu depun efort dublu (stiu ca e urat din partea mea, dar...). Multumesc.

 

Daca ai prieteni cu chitari roaga-i sa te lase sa incerci macar cateva minute fiecare chitara pe care o au si poate te vei lamuri mai exact ce vrei.

 

Nu am asa ceva, stiu ca e destul de grav, dar de ce toata lumea spune asta?!

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Pentru ca de-aia... nu stiu nici eu. Poate ca vreau sa o aleg eu?... Sa fie a mea? Dar nu vreau second.

 

pai tot tu o alegi si tot a ta va fi, dar daca nici tu nu stii de ce, atunci, bine...

Link to comment
Share on other sites

Cauta pe net, documenteaza`te. Gasesti multe chestii utile.

De ex.

http://www.youtube.com/watch?v=p48PGIKlffk...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=AFTfg1MAFuk

La fel si cu termenii necunoscuti....mai citeste discutiile de pe forum.

 

Eu am inceput pe clasica dar sfatul meu e sa incepi pe acustica. Dar daca esti obsedat de electrica, nu te atrage sunetul de acustica si pur si simplu nu mai ai rabdare...ia`ti de`aia (daca ai bani). Altfel risti sa patesti ca mine. Dupa 1 an de clasica, cand mi`am luat in sfarsit electrica...trecuse entuziasmul ala. Parca nu puteam sa ma bucur indeajuns ca in sfarsit tin asa ceva in maini. Si e a mea. In fine....cu toate astea, nu imi pare rau. Pt. ca asa e mai bine sa incepi.....cum iti zic si baietii mai sus. Daca vrei sa inveti.

Iti iei o acustica decenta, si te apuci de treaba. Daca te plictisesti, n`ai rabdare si simti ca nu`i pt tine poti sa o vinzi....nu`i nici o tragedie.

 

Parerea mea...sper sa`ti fi fost de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

JoN.. cam la fel am patit-o si eu dar tot nu cred ca ar fi fost bine sa-mi iau atunci o electrica dupa mintea mea de la inceput. Sincer mi-au placut pe rand toate neamurile de chitari pana sa ma fixez pe hollow bodyuri si clasice. Si asa ma gandesc 'ce dracu mi-a trecut prin cap cand mi-am luat aia' dar pana nu le incerci nu stii. Si cam asta e.

Link to comment
Share on other sites

pai tot tu o alegi si tot a ta va fi, dar daca nici tu nu stii de ce, atunci, bine...

 

Corect, vorbesc prostii, dar mai e problema ca nu stiu sa aleg, sa gasesc defecte/parti bune/parti rele, iar daca o iau noua macar stiu ca eu am stricat-o sau... oricum am o idee preconceputa: nu vreau second.

 

M-am hotarat, cred ca o sa imi iau o acustica, invat pe ea, apoi trec pe electrica. Video-urile m-au ajutat mult, multumesc. Acum, cine imi zice ce natie de acustica mai ieftina sa caut? Nu ma pricep, astept pareri.

Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel

daca o iei noua sunt sanse si mai mari sa fie naspa chitara, SH nu inseamna ca omu' a mers cu ea la munte si a alergat cu ea prin prapastie, si cand era acasa crestea flori in rozeta, din lipsa de ghiveci.

Link to comment
Share on other sites

daca o iei noua sunt sanse si mai mari sa fie naspa chitara, SH nu inseamna ca omu' a mers cu ea la munte si a alergat cu ea prin prapastie, si cand era acasa crestea flori in rozeta, din lipsa de ghiveci.

 

Hmmm...nu stiu ce sa mai zic... ma mai gandesc dar cred ca totusi nu...

Link to comment
Share on other sites

Guest DIonut

eu zic sa iti iei hora sau stagg...costa in jur de 2 mil noua...ii greu de cantat pe ele dar macar au sunet bun si o sa iti faca placere

Link to comment
Share on other sites

Guest cyberghost

Eu mi-am luat acuma un an o chitara acustica hora , pe care nu am pus mana timp de 6 luni pentru ca am fost descurajat ca eram varza . Dupaia am invatat cateva acorduri simple si le-am schimbat intre ele pana mia dat "sangele la degete" ( destul de tari corzile dar m-am obisnuit ) . Eu cel putin sunt foarte multumit de ea . Acuma strang bani sa-mi iau o electrica mai buna pentru ca sunt destul de serios in a invata sa cant.

Oricum parerea mea este sa incepi pe acustica si sa-ti tocesti degetele pe aia si cand treci pe electrica o sa canti cu mai multa usurinta .

Link to comment
Share on other sites

Oricum parerea mea este sa incepi pe acustica si sa-ti tocesti degetele pe aia si cand treci pe electrica o sa canti cu mai multa usurinta .

 

Corect!

Asa o sa fac, merci de sfat. Cat despre Hora, nu stiu. Macar sa pun si io mana pe ea, sa o simt literally. Daca nu sunt prea insistent, ce electrica iti iei, ca ma intereseaza si pe mine una si sunt cam pe dinafara?

 

Ori sunt eu beat, ori am devenit redus mintal in doar o luna. Unde gasesc chitare acustice Hora/Stagg/Ibanez mai ieftine adica 2-300 lei maxim? Parca erau la MC Music, dar ghici ce: nu mai sunt! Ce modele sugerati? Vreau cateva pareri ca sa pot sa aleg.

Multumesc. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Corect!

Asa o sa fac, merci de sfat. Cat despre Hora, nu stiu. Macar sa pun si io mana pe ea, sa o simt literally. Daca nu sunt prea insistent, ce electrica iti iei, ca ma intereseaza si pe mine una si sunt cam pe dinafara?

 

Ori sunt eu beat, ori am devenit redus mintal in doar o luna. Unde gasesc chitare acustice Hora/Stagg/Ibanez mai ieftine adica 2-300 lei maxim? Parca erau la MC Music, dar ghici ce: nu mai sunt! Ce modele sugerati? Vreau cateva pareri ca sa pot sa aleg.

Multumesc. :)

 

you can't go wrong with this one: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1217

Link to comment
Share on other sites

mai, parerea mea e ca nu trebuie sa incepi pe acustica pt a canta pe electrica bine...eu am cantat pe acustica destul, iar cand am inceput pe electrica am inceput de la 0, e un cu totul alt instrument.

 

daca vrei totusi acustica te sfatuiesc sa cauti o chitara second hand cat mai ieftina ca sa ai pe ce invata (bineinteles, sa nu fie defecta si sa nu falseze)... nu ai nevoie de mai mult.

Link to comment
Share on other sites

mai, parerea mea e ca nu trebuie sa incepi pe acustica pt a canta pe electrica bine...eu am cantat pe acustica destul, iar cand am inceput pe electrica am inceput de la 0, e un cu totul alt instrument.

 

daca vrei totusi acustica te sfatuiesc sa cauti o chitara second hand cat mai ieftina ca sa ai pe ce invata (bineinteles, sa nu fie defecta si sa nu falseze)... nu ai nevoie de mai mult.

 

Mare dreptate avea domnul cearny: pana la urma tot o sa vreau acustica, deci imi iau acustica, pentru ca tot o sa vreau. Si invat pe ea. Apoi pentru ca probabil o sa am habar mai mult decat acum pe electrica nu o sa fie asa greu...banuiesc. Si vreau noua pentru ca poate odata si-odata o sa am ocazia sa o arat cuiva, sa cant in public sau cine stie: cu aia second ma fac de ras. Am mai spus si o repet: nu stiu sa aleg, mi se pare alergatura prea mare si nu pot sa-mi dau seama daca are defecte sau daca falseaza sau nu. Poate ca la prima vedere suna bine dar dupa ceva timp o sa crape, mai stii? Deci imi iau noua, ce rau poate fi in asta? Totusi mi se pare neglijenta, bataie de joc sa caut cat mai ieftina... stiti la ce ma refer...un jaf la propriu care nu e stralucit dar nu are nici defecte. O iau pe-asta daca ma descurc cu banii ca sa ma tie pana la adanci batraneti. Multumesc pentru pareri.

 

Mai astept si altele, poate imi schimb mentalitatea. Dar va rog mult, evitati pe cat posibil SH.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Mare dreptate avea domnul cearny: pana la urma tot o sa vreau acustica, deci imi iau acustica, pentru ca tot o sa vreau. Si invat pe ea. Apoi pentru ca probabil o sa am habar mai mult decat acum pe electrica nu o sa fie asa greu...banuiesc. Si vreau noua pentru ca poate odata si-odata o sa am ocazia sa o arat cuiva, sa cant in public sau cine stie: cu aia second ma fac de ras. Am mai spus si o repet: nu stiu sa aleg, mi se pare alergatura prea mare si nu pot sa-mi dau seama daca are defecte sau daca falseaza sau nu. Poate ca la prima vedere suna bine dar dupa ceva timp o sa crape, mai stii? Deci imi iau noua, ce rau poate fi in asta? Totusi mi se pare neglijenta, bataie de joc sa caut cat mai ieftina... stiti la ce ma refer...un jaf la propriu care nu e stralucit dar nu are nici defecte. O iau pe-asta daca ma descurc cu banii ca sa ma tie pana la adanci batraneti. Multumesc pentru pareri.

 

Mai astept si altele, poate imi schimb mentalitatea. Dar va rog mult, evitati pe cat posibil SH.

 

[/spam]daca iti schimbi mentalitatea am eu o acustica buna la second.[/spam] :)

Link to comment
Share on other sites

[/spam]daca iti schimbi mentalitatea am eu o acustica buna la second.[/spam] :)

 

Asta cu "acustica buna" a fost tare!

Deocamdata nu mi-am schimbat-o. Incerc sa calculez bugetul si cumpar acel Ibanez V70. Daca nu...pai atunci am o problema.

Merci oricum pentru oferta, dar nu. Cel putin acum, nu.

:)

Link to comment
Share on other sites

http://www.hora.ro/pages/guitars.htm uite aici si preturile la hora. cauta-ti ceva cu top solid, daca poti ceva din seria SM. s-ar putea sa fie mai buna ca ibanezul.

 

Cred ca la SM 55-50 te referi, nu? Daca nu, atunci care? Sper ca nu la clasice, eu vreau acustica.

Dar ce sunt "western guitars"?

In tabel nu prea scrie explicit, iar eu care sunt paralel nu stiu care e... :) Dar astia le trimit sau au magazin? Unde?

Mai bine imi iau Ibanezul. E mai simplu. Acum am bani pentru el si pana imi iau electrica poate mai strang sau poate imi piere chefu'.

Explicatii, pareri...astept. Multumesc.

 

Edited: fixed URL error.

Edited by 2PIRG
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.