www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Acustica


Guest Cossminnn
 Share

Recommended Posts

Guest Cossminnn

Warning: Possible dumb question! :)

 

Vreau sa-mi iau o chitara acustica si sunt curios daca are vreo importanta (majora) forma. Acum, in afara de design, mai este vreo deosebire intre chitarile de mai jos? Si ce ati recomanda unui incepator sa-si ia dintre cele 2 modele? Mie personal imi place cum arata cea de-a doua... :)

 

fronthanging.jpg

Link to comment
Share on other sites

A doua este o chitara "nestandard" N-as recomanda-o nici unuia mai initiat, d-apoi unui incepator. Are freturile in "eventai", chestie facuta pentru a corecta problemele de intonatie inerente la chitari si alte instrumente de acelasi tip.

Daca ignoram asta diferenta este ca cea de-a doua are "cutaway" adica are acces mai bun la tastele de sus. Chestie de dorit in general.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Sunt bestiale! Iti ia ceva timp sa te obisnuiesti dar merita. Se justifica mai mult la scale mari si griffuri late, a se citi bassurile cu 5+ corzi, desi intuiesc ca si la chitare sunt foarte practice.

 

Diferentele sunt ca intonatia se regleaza diferit pe fiecare coarda, si ca face ca degetele tale (care sunt intr-un evantai despartit) sa stea intr-adevar paralele cu freturile la freturi mari, in consecinta sa poti sa le tragi in jos pe corzi fara sa schimbi unghiul lor. Sper ca m-am facut inteles.. Orium, e partial moft.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest ciprian_d

ia-o pe prima,..arata mult mai bine decat a doua..si ce daca e asimetrica a doua..asta nu iti da de mancare..si uita-te un pic si la freturi...!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

Eu ti-as recomanda prima chitara , pt ca :

1) E standard ( ceea ce e mai accesibil pt incepatori)

2) Chiar daca nu are Cutaway , un incepator inca nu poate sa se foloseasca de tastele foarte inalte ..

important e sa inveti mai intai ce se " intampla " in primele 5 , hai sa zicem 7 taste , apoi , daca esti talentat si te descurci vei vedea tu ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pana acum nici prin cap nu mi-ar fi trecut k o chitara sa aiba tastele in halul asta... partea rea e k nici nu sunt marcate, si e oleacutzica mai greu sa te orientezi. Si... headstockul sucks... Gandeste-te ca designul nu inseamna nimic... Atunci cand cantzi sa nu zica lumea k omori gaini :) Si altceva f important... cat de comoda e chitara. :)

Link to comment
Share on other sites

Pana acum nici prin cap nu mi-ar fi trecut k o chitara sa aiba tastele in halul asta... partea rea e k nici nu sunt marcate, si e oleacutzica mai greu sa te orientezi. Si... headstockul sucks... Gandeste-te ca designul nu inseamna nimic... Atunci cand cantzi sa nu zica lumea k omori gaini :) Si altceva f important... cat de comoda e chitara. ;)

 

Banuiesc ca tastele sunt marcate pe o parte a grifului (de obicei partea stanga dc teuiti din fata)...:( La chitara mea asa ii... :)

In rest...sunt de acord... B)

Ca sa nu fiu OFFTOPIC...iti recomand prima chitara, cum au zissi baietii pana acum: freturile alea d la chitara 2-a nu-s facute pt incepatori, sau cel putin asa cred io...:)

Edited by GrP
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.