www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Floyd Touble


Morgred

Recommended Posts

salut. de curand miam achizitionat o chitara electrica cu floyd si apre alt instrument. mi s-a explicat cum trebuie calibrata sa stea acordata dar as vrea sa stiu daca ii probabil sa dispara fretbuzzul pt ca am asa ceva. daca nu as putea rezolva cumva problema? daca credeti ca ar mai trbui sa stiu ceva despre floyd spunetimi. mentinez ca iuca nu planuiesc sa il folosesc pt ca sunt incepator.

Link to comment
Share on other sites

no no nu te supara ca eu te intreb frumos daca le tii langa fret sau mai departe. ziceai ca esti incepator.

si hotaraste-te care e problema. zi exact ce si cum.

asta daca vrei ajutor. daca vrei sa faci pe duru, zi, ca sa nu ne pierdem vremea

Link to comment
Share on other sites

Guest Bl0nd1n@.
salut. de curand miam achizitionat o chitara electrica cu floyd si apre alt instrument. mi s-a explicat cum trebuie calibrata sa stea acordata dar as vrea sa stiu daca ii probabil sa dispara fretbuzzul pt ca am asa ceva. daca nu as putea rezolva cumva problema? daca credeti ca ar mai trbui sa stiu ceva despre floyd spunetimi. mentinez ca iuca nu planuiesc sa il folosesc pt ca sunt incepator.

 

Pentru fret buzz documenteaza-te de fret dressing. Roaga pe cineva sa-ti faca un fret dressing (or do it yourself).

 

 

Ai putea sa dai si corzile mai sus, sau sa verifici daca nu cumva ii curbat neck-ul.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Spre deosebire de celelalte modificari, fret dressing-ul nu este tocmai reversibil. Mai bine epuizezi celelalte variante inainte sa te bagi la asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

salut. de curand miam achizitionat o chitara electrica cu floyd si apre alt instrument. mi s-a explicat cum trebuie calibrata sa stea acordata dar as vrea sa stiu daca ii probabil sa dispara fretbuzzul pt ca am asa ceva. daca nu as putea rezolva cumva problema? daca credeti ca ar mai trbui sa stiu ceva despre floyd spunetimi. mentinez ca iuca nu planuiesc sa il folosesc pt ca sunt incepator.

strange arcurile si acordeaza pana nimeresti. E foarte simplu,tensiunea din arcuri trebuie sa fie egala cu tensiunea din corzile acordate. Strangi, acordezi, dc vezi ca nu ramane iar strangi iar mai acordezi...rabdare...prima data mi-a luat vreo 3 ore (ce-i dept era o chitara din carton,floydu cadea din ea,la fel si o doza), a 2-a doar 20 de min.

Link to comment
Share on other sites

multumesc frumos pt ajutor am reusit :). si nu nu faceam pe duru... :) (teatru)

 

totusi ieste un pic de buzz. ideeas for it?

 

apasa ferm langa tasta de catre corpul chitarei , si nu lovi tare coarda .Trebuie sa p ciupesti/;ovesti fin daca ai corzile apropape de taste .

 

Testezi toate pozitiile de la 1 la ultimul fret pe fiecare coarda si scrie-ne de la care incepe sa aiba buzz.

 

S-a mai descris de cateva ori cum se regleaza plus ai si linkurile .

Incet si rabdare si vei invata .

Link to comment
Share on other sites

floydul sta paralel?

daca da, uita-te de-a lungul gatului, pe margine, unde sunt punctele cu marcaje la tasta e, 5 etc, in lumina si vezi cum e curbat, daca e curbat gatul. testeaza asta si apasand coarda groasa la tasta 1 si la tasta 16 si uita-te la cat spatiu ramane intre coarda si fretul 7-8 (tasta, nu lemnul).

 

http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...l%3Dro%26sa%3DN

 

ideal este sa fie usor concav sau drept, in niciun caz convex. avand in vedere ca tie iti bazaie unde iti bazaie s.ar putea sa fie prea dreot, poate chiar convex.

trebuie multa munca pana setezi calumea chitara, sa gaseti combinatia ideala intre inaltimea floyd-ului si forma gatului. insa nu uita, floydul trebuie sa stea paralel.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

ok inca o intrebare. chitara mi acordata si floydu calibrat pt tuning standard. daca vreau sa cant in Dropped C trbuie reglat din nou floydul? am incercat da a iesit cam urat si am zis ca sa intreb pe cineva pana iese cum trebe

 

Da, trebuie setat de fiecare data cand schimbi acordajul si/sau grosimea corzilor.

Link to comment
Share on other sites

ok inca o intrebare. chitara mi acordata si floydu calibrat pt tuning standard. daca vreau sa cant in Dropped C trbuie reglat din nou floydul? am incercat da a iesit cam urat si am zis ca sa intreb pe cineva pana iese cum trebe

 

da, trebuie resetat floydul. La fel si daca schimbi grosimea si chiar si brandul corzilor.

Link to comment
Share on other sites

da, trebuie resetat floydul. La fel si daca schimbi grosimea si chiar si brandul corzilor.

Adica cum s-a mai scris tensiunea arcurilor trebuie sa contrabalanseze tensiunea corzilor , exact ca si la un cantar .

Daca corpul vibratorului nu sta paralel cu corpul chitarei se schimba inaltimea calusului ( sadle ) pe care sta rezemata separat fiecare coarda ( la floyd nu am vazut sa se poata regla inaltimea calusurilor separat ( eu la coarda 5 am pus o bucatica de tabla sub calus si apoi a,m strns cu surubul ei ca sa fie mai sus dar sa pou cobora floydu din pivoti sa am mai aproape coarda 1 ,2 si 3 .

Inaltimea a fost reglata din pivoti ptr pozitia paralela cu corpul , asa vezi usor la orice schimbare de corzi sau acordaj ca s-a dereglat "action"-ul ( inaltimea corzilor fata de taste.

OK ...daca floydu nu sta in plan paralel cu corpul sau reglezi din arcuri sa devina paralele sau daca vrei sa stea "oblic" pentru o cursa mai mare in jos sau in sus trebuie sa reglezi inaltimea calusului din pivoti ( cele doua suruburi de care se reazama floydu )

Cum a spus si colegul nostru ,daca bazaie la pozitiile 2-3 inseamna ca sau gatul este prea drept ( sa nu fie strambat in spate ,convex) sau si inaltimea calusului ( bridge ,sadle) este prea joasa.

Link to comment
Share on other sites

da se freaca de ceva sau cum? nu inteleg cum a fost "confingurata" asa... n-am auzit in viata mea de asa ceva...daca e adevarat trebuie sa fi extrem de penibil sa fi ajuns sa recurgi la asa ceva.

 

daca nu are nimica, nu se freaca de taste sau altceva, probabil e prea uzata. schimba corzile

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

curata tastele si schimba corzile iti recomand ernie ball 0.09-0.42

 

apropo ce chitara e ca sunt curios :))

 

daca esti incepator iti recomand sa blockezi floydul ca sa nu iti mai faci probleme pune o bucatica de lemn sub el ca sa nu se mai lase in si dai ceva mai multa tensiune in arcuri ca sa nu se ridice(la bend) si e blocat pana inveti mai mult il poti folosi asa trebuia sa iti iei o chitara cu un vintage trem daca tineai neaparat tremolo..

 

iti urez noroc :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

mai scriu odata

 

Schimba corzile. Recomand Ernie Ball 0.09-0.42 foarte bune calitativ si cel putin mie imi plac intreaba alti useri

Curata tastele vezi sa nu fie ruginite si alte chestii dar daca spui coarda libera e de la floyd

Si setaza intonatiile daca te pricepi daca nu rog pe cineva care stie sa explice mai bine decat o fac eu sa ii explice.

Pe scurt regleaza chitara

 

poti sa pui o poza cu ea?

 

ce vroiam sa spun sa blockezi floydul daca nu il folosesti iti atasez o poza

 

uite in poza asta tipul are o baterie acolo si nu se poate apasa tremolo daca mai adaugi tu ceva in cealalta parte(vezi marcat cu rosu) floydul nu se va lasa pe spate deci e total blocat (asta ca solutie ca ai spus ca nu il vei folosi cat timp esti incepator e mai bine asa daca nu il folosesti blocheazal nu iti va afecta cu nimic chitara sau altceva)

 

mult noroc sper ca ai inteles de data asta.

 

si imi cer scuze pt exprimarea mea trebuie sa citesti de mai multe ori ca sa intelegi.... nu prea pun virgula

:)

 

uite inca o poza in care tipul a adaugat o bucata de lemn si apoi a strans arcurile pana s-a blocat in ambele sensuri

 

http://www.trueguitar.com/block1.jpg

post-5404-1220435095_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.