www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Situatie Ipotetica


George
 Share

Alege o chitara  

27 members have voted

  1. 1. Dintre cele 3

    • R7
      7
    • R8
      10
    • R0/G0
      10


Recommended Posts

Daca proprietarul o vinde dupa ce i-a facut upgrade de doze si electronica poate inseamna ca nu prea e faina.

cel mai probabil ca nu,nu prea e

 

 

Exista sansa ca in gama asta de pret o chitara sa sune prost sau nimic ?

nu chiar nimic....dar prost,aia da :) am patit-o CHIAR EU :)

 

 

Si eu tot pe R8 as merge si doar din considerentu neckului (ok, si pt culoare :) )

o data pentru totgdeauna :R6,R7 si R8 au gatul aproximativ la fel

aproximativ,fiindca sunt facute manual !!!!

 

 

iar R0 nu e in nici un caz ca la seria Classic sau aproape de Ibanez sau Jackson. Cel mai subtire git pe care l-am gasit la un Custom Shop e gitul de la Slash Signature.

nu,nu !!!!

cel mai subtire gat este R0/G0,care este aproximativ la fel cu 1960 Classic

Slash Signature are compound radius si ca atare grosimea gatului se schimba pe parcursul grifului,de aceea pare mai comod (mai comod decat toate :D ) Gibson l-a numit "Slash profile"

 

 

eu as lua R0, pe acelasi considerent ca are gatul cel mai subtire, desi oricum gros :P
ba nu e gros,e ca la classicul tau !!!

 

din cate stiu eu goldtop-ul are un top mai cheap pt ca nu e transparent.
nu,nu are !!! o chitara nu stie daca va deveni goldtop sau burst pana nu intra pe linia de vopsire,cand production foremanul zice : "azi,6 goldtopuri,3 ice tea,un lemon burst si 4 cherry bursturi " :D topurile flamed merg toate la R9 si la R0,o mica parte se pun deoparte pentru special orderuri !
pe de alta parte nici electronica nu prea e laudata la custom-uri, pt cat costa,
nu prea e corect,daca schimbi wiring harnessul de la un custom cu un RS sau un WCR,abia se aude/observa vreo diferenta,si asta NU LA SUNET,ci la cum functioneaza potul de volum,adica raspunde mai bine la schimbarile de volum.La o chitara de serie,diferenta e imensa,sa va spuna George,care a schimbat kitul dintr-un standard cu un RS
Link to comment
Share on other sites

Ca posesor de 58 si ex posesor de 56 cred ca as putea da cateva informatii utile

Griful de 58 este ca profil intermediar 57-59

NU,NU ESTE,Dupa cum am spus mai sus,56,57,si 58 au ,teoretic aceleasi specificatii ale gatului.Am vazut 58 mai gros decat 57-le meu,dupa cum am vazut si mai subtire,aproape cat un standard cu '50's neck.Intre 57 le meu,cele doua 58 pe care le-am avut si 56-le pe care l-am luat de la tine,NU ERA APROAPE NICIO DIFERENTA LA GAT
astfel ai un ton mult mai plin decat 60s stile neck,acesta din urma ducand usor spre tonul de sg)
Standardul '60's pe care il ai tu (de la mine,dealtfel :) ) e mai aproape de SG mai ales din cauza ca e chambered din primul an,si are camere prea multe si prea mari !
Desi nu-mi place 60s stile neck si nici sunetul modelul custom Reissue1960, daca te gandesti la rentabilitate fiind mai scumpa de noua pretul de second pare mai mult decat 0k..(atentie insa ..mai scump este modelul 1960 AAA burst
There is no such thing !!! modelele custom shop Historic Reissue nu se catalogheaza cu A,AA sau AAA la topuri !!!!
..mai exista un R0 mai ieftior cu un burst asemanator 58-ului..
adica....deloc? '58 NU are burst,decat daca este comandat special asa,sau e facut in anii 90 !!!
.tu in acea poza ai modelul mai ieftior R1960 VOS )
R1960 VOS este "aged",topul este la fel cu cel al lui '59 si de 3 ani nu se mai fabrica in varianta gloss ,doar in cea VOS,dar asta nu are nicio legatura cu topul !!!!

In poza aceea nu este un R0,ci asa numitul G0,un model facut special pentru lantul de magazine Guitar Center.Seria acestei chitari incepe cu GC,de la Guitar Center.Teoretic,chitara este identica cu un R0,doar ca are un top fara striatii sau dungi,adica un top de R8 pe un R0.Pretul este foarte asemanator cu cel al lui R8,mult mai ieftin ca una cu topul flamed adica un R9 sau R0.De asemenea,are caseul normal de custom shop,nu modelul Lifton,ca R9 si R0.Practic,totusi,am incercat vreo 8,si toate erau sub R8-urile din Guitar Centerele respective.Asa ca eu nu m-as baga la G0.

 

Rares dar ce te-a suparat?

Acuma ai inteles? :)

Link to comment
Share on other sites

in legatura cu profilul gatului la R0, stiu ca e aproximativ ca si cel al classic-ului, dar nu inteleg de ce e catalogat el subtire, pt ca oricum e destul de gros...asta vroiam sa zic :).

Nu stiam de chestia cu Gold topul... Interesanta treaba. Citisem undeva ca la Peavey Wolfgang de exemplu modelul gold top avea un (citez) "10$ maple top" care nu se califica pentru a fi transparent.

:) midnight rider :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
Bai dar ce ne-a retezat-o Rares :)

 

la sfarsiturile posturilor lui rares mai trebuie pus un Amin si gata , si fara tot e sfant ce a zis :)

you can't argue with experience

Link to comment
Share on other sites

Bai,sper ca nu v-ati suparat !!!! .....Tocmai voi !!!.:) Doar ca de ceva vreme mi-am pierdut oarecum simtul realitatii :) si tolerantei....

Scuze daca v-am ofensat :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.