www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Functioneaza, Dar Nu Inteleg Logica


mihaitarta
 Share

Recommended Posts

Mi-am schimbat corzile alaltaieri si am incercat o smecherie vazuta pe youtube, menita sa reduca/impiedice dezacordarea chitarei. Metoda consta in folosirea unui creion cu mina de grafit(creion obisnuit) in santurile de la nut inainte sa se puna corzile(se freaca :) varful creionului in sant). Am crezut ca e o prostie, dar am incercat-o totusi de curiozitate si functioneaza.Stie cineva care e logica?

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Pai e chiar foarte logica treaba.

Chitara se dezacordeaza din cauza frecarii intre corzi si pragus.

 

Grafitul functioneaza ca un soi de lubrifiant care reduce frecarile. Si deci mai putine probleme cu acordajul.

Link to comment
Share on other sites

Mi-am schimbat corzile alaltaieri si am incercat o smecherie vazuta pe youtube, menita sa reduca/impiedice dezacordarea chitarei. Metoda consta in folosirea unui creion cu mina de grafit(creion obisnuit) in santurile de la nut inainte sa se puna corzile(se freaca :) varful creionului in sant). Am crezut ca e o prostie, dar am incercat-o totusi de curiozitate si functioneaza.Stie cineva care e logica?

simplu, grafitul are calitati de gresare. :)

Link to comment
Share on other sites

Mi-am schimbat corzile alaltaieri si am incercat o smecherie vazuta pe youtube, menita sa reduca/impiedice dezacordarea chitarei. Metoda consta in folosirea unui creion cu mina de grafit(creion obisnuit) in santurile de la nut inainte sa se puna corzile(se freaca :) varful creionului in sant). Am crezut ca e o prostie, dar am incercat-o totusi de curiozitate si functioneaza.Stie cineva care e logica?

 

Adica la chitara cu vibrator .La cele fara vibrator nu are nici un efect in acest sens .

 

De fapt "impiedica" agatarea corzi in nut dupa un bombdive caz in care inaltimea tonului urca! .

Daca totusi se agata coarda se trage scurt si energic de vibrator in sus ca sa intinzi coarda ce va reveni in pozitia buna .

 

Dar nu impiedica dezacordarea cauzata de intinderea corzilor sau cea cauzata reasezarea infasurarii pe cheie al corzilor caz in care inaltimea tonului coboara .

 

De fapt se gaseste solutie lichida ce contine grafit 1:3 cu ce se ung cnalele de la nut.

 

Ca si exemplu unele lagare de motoare electrice se fac din fonta grafitata , acestea sunt dure si nu necesita ungere .Motoarele cu asemenea lagara aveau magnetofoanele , turn table ( pickup) , video playere /recorder ,este o rezolvare ieftina si buna ptr fiabilitate/calitate .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Mi-am schimbat corzile alaltaieri si am incercat o smecherie vazuta pe youtube, menita sa reduca/impiedice dezacordarea chitarei. Metoda consta in folosirea unui creion cu mina de grafit(creion obisnuit) in santurile de la nut inainte sa se puna corzile(se freaca :) varful creionului in sant). Am crezut ca e o prostie, dar am incercat-o totusi de curiozitate si functioneaza.Stie cineva care e logica?

Ca o completare la ce s-a spus mai sus... poți sã mergi ºi mai departe, înlocuind prãguºul cu unul de grafit (bineînțeles treaba se face la un lutier). O altã soluție mult mai scumpã, ar fi sã schimbi prãguºul cu un roller nut, prezent din fabricã pe Stratocasterele tip Jeff Beck.

Link to comment
Share on other sites

Ca o completare la ce s-a spus mai sus... poți sã mergi ºi mai departe, înlocuind prãguºul cu unul de grafit (bineînțeles treaba se face la un lutier). O altã soluție mult mai scumpã, ar fi sã schimbi prãguºul cu un roller nut, prezent din fabricã pe Stratocasterele tip Jeff Beck.

 

multumesc! :)

Link to comment
Share on other sites

multumesc! :)

 

suntem la posibilitati si generalitati si doar presupunem despre ce este vorba in cazull tau.

Nu ai precizat ce chitara ai si cu ce hardware este echipata .

 

Nut grafitat sau roller-nut ptr vibratoare fara fine tuning .

 

In cazul celor care au fine tuning , se poate monta o "menghina" dupa nut care blocheaza culisarea corzilor si nu vor apare problemele datorate nut-ului .

 

Daca montezi menghina dupa nut si nu ai fine tuning nu poti acorda chitara .Cum ai strans menghina tonul urca si nu ai din ce sa reglezi fin sa readuci in ton.(pitch) .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.