www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doresc Sa Stiu Despre Modelele Jackson


Guest Skinny
 Share

Recommended Posts

Guest Skinny

As dori sa aflu mai multe despre chitarile Jackson , deoarece doresc sa cumpar una. Am vazut modele JS (kelly , king V si RR) pe guitar shop la 1050 ron , de asemenea si alte modele mai scumpe. Eu doresc sa cumpar cat de cat un Flying V la un pret decent (eu deocamdata detin banii de un JS mentionat mai sus, dar doresc sa vad modele cu sistem de TREMOLO) si daca cumva se gasesc si la cca 1200 de ron , eu pot face rost de bani , de asemenea sa stiu de calitatea dozelor (am inteles ca au SD sau Jackson Humbucker , dar single coil). Doresc un Flying V cam neaparat. Nu sunt un chitarist extraordinar , nu am decat 3 luni si mare lucru nu stiu , dar vreau o chitara buna de Metal , mai precis un Jackson. Astept pareri si va multumesc anticipat. :)

post-7876-1219184063_thumb.png

post-7876-1219184365_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Din cate vad pe site-ul Pro Guitar, un King V cu tremolo incepe de la 1690 de lei.

 

Sfatul meu este sa eviti puntile mobile daca esti incepator, scapi de multe batai de cap (acordare/dezacordare ar fi una dintre ele), iar ca incepator prea mult nu te ajuta.

 

Seria JS30 se invarte in jurul sumei de 1050 de lei si poti alege dintre modelele King V si Randy Rhoads. Dozele sunt doua humbucker-e marca Jackson, cat de bune n-as putea sa-ti spun caci e o chestiune de gust. Cel mai bine le asculti si te hotarasti singur daca vrei un upgrade de doze sau nu.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Iti recomand Jackson-urile din seria "X" cele mai ieftine "scule bune" - sa zic asa, Dozele "Duncan Design" sunt mai mult decat decente, mult mai bune decat jackson stock. Licenta de floyd JT580 e foarte buna(pt. o licenta) - acelasi bridge este pus si pe chitarile mai scumpe(care nu au flod rose orig), nu dezacordeaza desi trag de el in draci :)

 

deci, :) mai bine mai pui bani si iei un Jackson KVX10 sau un Jackson RX10D

Link to comment
Share on other sites

subscriu la ce a zis teckus si completez cu o "recenzie" la tremolo-ul jt580:

 

am jt580 low profile pe un jackson fusion profesional '92...la varsta lui (16 ani) se comporta incredibil de bine in sansul ca lamele care tin floyd-ul prins pe corpul chitarii nu sunt uzate deloc, asta fiind cea mai mare problema la tremolo-urile de tipul asta. asta denota ca e facut din material de foarte buna calitate.

nu am mai acordat chitara de cel putin o luna, nu dezacordeaza deloc, nici macar o coma, oricum as trage de el. este foarte "fiabil" in sensul ca are o cursa liniara, nu devine din ce in ce mai greu de miscat cu cat il apas sau il ridic mai mult.

 

o mare problema este set-up-ul, nu la asta, la toate floyd-urile in general... ia mult timp si multa rabdare, iar daca nu sti sa lucrezi cu el va trebui sa discuti cu un lutier sa il seteze. partea buna e ca trebuie setat doar odata...

 

acum la seria x:

 

dozele duncan designed sunt mult superioare dozelor jackson. corpul de tei alb (basswood) mi se pare un plus fata de arin pt ca e mai dens si da un sunet mai taios, iar pt metal este de dorit sa fie asa.

in ceea ce priveste lucrarea, nu am fost impresionat in niciun fel...nu e rea dar nu gasesc diferente intre x si js30 (poate sunt eu mai chior).

 

tot ce am scris mai sus reprezinta doar pareri personale, nu biblia chitaristului, astfel daca exista si alte pareri le putem discuta :) ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Skinny

Cred ca asa voi si face....o sa mai treaca o vreme , dar cred ca va merita....

 

Din cate vad pe site-ul Pro Guitar, un King V cu tremolo incepe de la 1690 de lei.

 

Sfatul meu este sa eviti puntile mobile daca esti incepator, scapi de multe batai de cap (acordare/dezacordare ar fi una dintre ele), iar ca incepator prea mult nu te ajuta.

 

Seria JS30 se invarte in jurul sumei de 1050 de lei si poti alege dintre modelele King V si Randy Rhoads. Dozele sunt doua humbucker-e marca Jackson, cat de bune n-as putea sa-ti spun caci e o chestiune de gust. Cel mai bine le asculti si te hotarasti singur daca vrei un upgrade de doze sau nu.

Am testat un Kelly si King V din seria JS30 la mine in oras , intr-un magazin care face comenzi de pe guitar shop. Nu am ramas extrem de interesat ,dar faza este ca nu are nici sistem de tremolo sau floyd rose.Si nu vreau sa investesc intr-o chitara asa , ca dupa aceea sa o vand sa imi iau alta , mai bine imi iau din prima , cum zice colegu , un KVX10 sau RX10D .

Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
Daca,la bani aia sau ba chiar mai ieftin,gasesti o chitara cu Floyd Rose original doze Rockfield fat ass si corp din mahon,ce alegi?

 

 

Te rog opreste-te aici. am urmarit posturile tale de ceva vreme si tot vad ca recomanzi in draci scule pe care nici nu le-ai atins.

am auzit ceva lume spunand despre floydul acela "original" ca nu ar fi "foarte original" , nu are stantat in interior made by schaller(daca imi amintesc bine asta trebuia sa fie scris in interiorul unui floyd original) printre altele.

 

2.exista mai multe tipuri si calitati de mahon. exista si mahon prost

 

3.ai foarte multa experienta daca recomanzi unui incepator floyd :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Skinny

fratilor , stati calmi ca eu nu sunt un cine stie ce la chitara....inca sunt in pragul de invatare si chestii , am cerut pareri si idei...nu trebe sa ne certam ok?....cat despre ceea ce vreau sa imi cumpar , cred ca ramane un KVX10 King V de pe guitar shop....si (punct).Daca stiti ceva mai bun , astept recomandari.....

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
2.Da,parca NATO era cel prost,ciica.

 

Nu e vorba de asta. NATO doar inlocuieste mahonul. Asta nu inseamna ca pe orice scrie mahogany body insemana ca e mega-ultra-fooking-tare-4-real chitara. Nu va mai luati dupa hype-uri si trend-uri si dupe ce spune bunica ca a auzit ea ca tot mahonul e super-lemn si ca n-are cum sa fie de slaba calitate sau mai stiu si eu ce aberatie. Cand iti cumperi o chitara te uiti dupa caracteristici tonale, dupa gat si dupa forma. Astea ar trebui sa te intereseze, nu brand-ul... Concluzia fumata si spuna de toata lumea: Ia toate chitarele in mana si cumpar-o pe aia care CANTA cu tine si pentru tine, pe care te simti ca acasa. Restul sunt detalii neimportante.

 

 

Scuze pentru rant :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Scuze de offtopic dar, mie personal nu-mi place mahonul de nici un fel.

 

L.E. evident vorbeam de chitari, in mobila de bucatarie imi place mahonul :)

 

tocmai ce am zis, nu exista cel mai bun lemn, exista poate doar lemne nepotrivite pentru chitara.

 

P.S. Mahonul este un must totusi la chitarele acustice daca nu vrei sa suni mult prea bright, se mai poate folosi si molid, dar mahonul se gaseste in majoritatea chitarelor acustice de top.

Link to comment
Share on other sites

Guest Skinny
vezi cum faci sa ai si husa sau case pentru chitara.

 

Husa imi cumpar separat una si daca e sa dau 3 milioane pe ea.....am mai avut 2 de proasta calitate si s-ar rupt...si e foarte neplacut...o sa am grija sa imi cumpar una kalumea....ms de sfat oricum

Link to comment
Share on other sites

Guest Skinny
Cred ca Cosu se referea la faptul ca la chitarile cu forme mai speciale (Flying V, alte forme mai neconventionale de la BC Rich de exemplu) este ceva mai dificil sa gasesti huse si case-uri care sa se potriveasca.

da , si asta este adevarat , va fi mai greu....dar voi gasi eu ceva , am inteles ce vrea sa spuna.

Am destule magazine in oras , si o sa gasesc ceva ....sper....

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa mai inveti chitara si dupa aia sa-ti iei Flying V, nu ca as fi eu super chitarist. Si eu sunt incepator si tocmai de aia zic sa nu-ti iei electrica dupa 3 luni de invatat.

Ma mir ca nu a zis nimeni asta pana acum.

 

Si daca chiar vrei neaparat sa-ti iei chitara de acuma, ia-ti o chitara normala (la forma ma refer) cu flying v sau rr e greu sa canti din sezut (ma mir ca nu a zis nimeni nici de asta)

Link to comment
Share on other sites

Guest Skinny
Eu zic sa mai inveti chitara si dupa aia sa-ti iei Flying V, nu ca as fi eu super chitarist. Si eu sunt incepator si tocmai de aia zic sa nu-ti iei electrica dupa 3 luni de invatat.

Ma mir ca nu a zis nimeni asta pana acum.

 

Si daca chiar vrei neaparat sa-ti iei chitara de acuma, ia-ti o chitara normala (la forma ma refer) cu flying v sau rr e greu sa canti din sezut (ma mir ca nu a zis nimeni nici de asta)

 

frate , stiu ca ai dreptate , dar daca te-ai fi uitat pe profilu meu ai fi vazut ca eu mai detin un Squier by Fender Standard Stratocaster , deci nu is la fundu gol , vorba aia. Si da , aici iti dau dreptate , deoarece am mai cantat pe flying V-uri

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Modelele custom shop de la jackson nu sunt de serie. Sunt facute dupa specificatiile clientului si de aici pretul si unicitatea instrumentului.

 

ma indoiesc sincer ca sunt facute la specificatiile clientului. da-le un mail si vezi ce zic, fac o chitara Cosu signature?:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Da sigur ca fac numai ca timpul de asteptare e undeva peste un an cu un pret mai mare decat ala de mai sus :)

D-aia ii zice custom shop.

 

Nu prea cred, ai auzit pe cineva sa aibe Jackson sau Fender sau Gibson asa cum vrea el? Toate au CS, CS-ul se refera mai mult la o selectie de lemn mai buna, atentie mai multa etc etc, nu cred ca ti-o face la specificatiile tale, nici macar daca vrei sa schimbi finish-ul din negru in roz bombon

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.