www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze


Guest Alex_mg
 Share

Recommended Posts

Guest Alex_mg

Salut! am nevoie de ceva pareri din partea voastra! am un jackson js 1 shi vreau sa-mi schimb dozele pt ca am probleme cu ele! din cate am mai discutat cu niste oameni mi-au zis ca mai bine imi iau o chitara noua decat sa bag bani in doze! merita sau nu sa-mi iau doze? :)

Link to comment
Share on other sites

Salut! am nevoie de ceva pareri din partea voastra! am un jackson js 1 shi vreau sa-mi schimb dozele pt ca am probleme cu ele! din cate am mai discutat cu niste oameni mi-au zis ca mai bine imi iau o chitara noua decat sa bag bani in doze! merita sau nu sa-mi iau doze? :)

 

Depinde de cati bani esti dispus sa dai pe chitara noua. Daca ai 2000+ RONI, atunci da. Daca nu, mai bine iti schimbi una din doze, cea pe care o folosesti mai des, si canti asa pana cand strangi banii pentru o chitara mai buna. Eu am Jackson JS20 cu Seymour Duncan SH-4 JB in bridge, si pana acum am fost multumit. Nu afirm ca bate orice chitara scumpa sau chestii de genu, ba chiar adun bani pentru o chitara mai buna. Dar daca n-ai banii necesari pentru o chitara noua, in principiu se merita schimbul de doza.

 

:)

 

PS: Asta e parerea mea. Asa ca rog amatorii de scandaluri sa isi spuna parerea fara a se lua de mine/de chitara mea/de gandirea mea/de felul in care cant/de felul in care tin pana in mana, sau alte chestii de genu, ca se poate si asa.

Link to comment
Share on other sites

Salut! am nevoie de ceva pareri din partea voastra! am un jackson js 1 shi vreau sa-mi schimb dozele pt ca am probleme cu ele! din cate am mai discutat cu niste oameni mi-au zis ca mai bine imi iau o chitara noua decat sa bag bani in doze! merita sau nu sa-mi iau doze? :)

 

e buna chitara ? lemn, gat, action, hardware ,?

 

ce probleme ai avut cu dozele ? eu nu am avut niciodata probleme cu dozele .

Am reparat doze ptr altii ce s-au intrerupt ,le-am rebobinat si sunt OK.

Link to comment
Share on other sites

daca pentru tine este comoda chitara, daca iti place, daca nu falseaza eu te sfatuiesc sa ii pui o doza buna in atac...

 

o chitara f buna costa bani seriosi, astfel, mai bine astepti sa vezi cum merge treaba si mai strangi bani; trebuie in primul rand sa fi dispus sa dai 2500-3000 de lei pe o chitara si in al doilea rand sa ii si ai.

 

trebuie sa mai iei in considerare ca la un sunet bun contribuie f mult ampliful, cateodata mai mult decat chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest Alex_mg

Pai eu sunt foarte multumuit de chitara ( grif, corp, nu falseaza)! ce mai mare problema a dozelor e ca intra foarte usor si la un volum relativ mic in microfonie! De ex. am avut un concert recent si am cantat pe un marshall ( amplifu scenei) si am avut numai probleme! am cantat tot concertu cu tonu inchis si fara coi! Si nu mai spun ce morala mi-a tinut sunetistu ( de altfel un amic de-al meu :) ). astept si ceva pareri de ce doze sa-mi cumpar! eu am ceva idei da nu stiu ce sa aleg! la ce cant eu mi-ar fi de folos o doza pe care sa o folosesc atat cleen ( curat shi frumos) cat si sa faca fata la un ton hardcore :) ). Multumesc mult pt pareri! :)

PS Sunt pe punctu de a investi 400 euro intr-un amplif si as vrea sa-mi iau un peavey bandit 112 transtube! Alte recomandari???

Link to comment
Share on other sites

ok...pai sa vedem:

 

in primul rand, daca vrei clean foloseste doza de armonie... atacul suna mai taios si de aceea se foloseste cu drive.

 

pt atac iti recomand SD duncan distortion, invader sau jb model(output mai mic decat celelalte doua), iar pt armonie tot SD , jazz sau '59.

doze f bune mai fac si dimarzio, da nu am cantat decat pe x2n, o doza de atac f buna pt metal.

mai e varianta dozelor active: set EMG 81-85 sau SD blackouts.

 

!!!atentie!!! dozele active nu se combina cu cele pasive din motive tehnice, diferente mari de output.

 

ce iti place doar tu stii...probeaza si cumpara ce iti place.

 

daca mai ai intrebari iti raspund cu cea mai mare placere (daca pot).

 

numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Pai eu sunt foarte multumuit de chitara ( grif, corp, nu falseaza)! ce mai mare problema a dozelor e ca intra foarte usor si la un volum relativ mic in microfonie! De ex. am avut un concert recent si am cantat pe un marshall ( amplifu scenei) si am avut numai probleme! am cantat tot concertu cu tonu inchis si fara coi! Si nu mai spun ce morala mi-a tinut sunetistu ( de altfel un amic de-al meu :) ). astept si ceva pareri de ce doze sa-mi cumpar! eu am ceva idei da nu stiu ce sa aleg! la ce cant eu mi-ar fi de folos o doza pe care sa o folosesc atat cleen ( curat shi frumos) cat si sa faca fata la un ton hardcore :) ). Multumesc mult pt pareri! :)

PS Sunt pe punctu de a investi 400 euro intr-un amplif si as vrea sa-mi iau un peavey bandit 112 transtube! Alte recomandari???

 

Da , doza se demonteaza si se "antifoneaza" , se desface si bobinele se scufunda in ceara topita ( ceara de albine cred ca-i buna) eu am ceva ceara ce am scos din bobine de filtre acustice seamana cu ceara de albine .

Cand vezi ca nu mai ies bulke de aer se scot bobinele din ceara topita ( care este tinuta fluida prin incalzire , eu am facut pe un resou electric de mica putere si tras la o parte de caldura mare ,cu grije sa nu iasa vceara pe din afara sa se aprinda )

 

Dupa ce ai lasat sa se scurga ceara in plus lasi sa se raceasca si sa se intareasca ceara , stergi cat e caldut ceara in plus.

Montezi doza , apoi la doza montata evebtual poti turna ceara si la magnet si suruburi daca-s humbucker ca sa se fixeze si aceste piese.

daca ai si capac metalic se poate turna ceara si in capac dupa ce doza este fixata la locul ei in capac.

Eu am avut doze la care pana nu am umplut si interiorul capacului metalic acesta suna ca si un clopotel daca ma atingeam cu pana sau cu unghia si nu stiam ce suna ...hehe.

 

Nu va mai fluiera doza .

Atata este problema ta .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

bun sfat karpi, dar dozele cu care este echipata chitara sunt proaste, nu suna a nimic, astfel ar fi mai bine (cred eu) sa la schimbe cu ceva mai bun.

Link to comment
Share on other sites

Guest Alex_mg

Da titus! ai dreptate! dozele-s varza. nu mai eu stiu cum ma chinui cu ele! in fine mi-a trebuit ceva timp pana sa invat cum sa scot un ton cu ele! pana la urma am facut pe dracu-n 4 si suna ele cumva! da nu-s multumit deloc! acu ca tot vorbeati de doze active....eu nu prea as vrea active! Eu sincer ma gandeam la doze EMG (am vazut ceva pe la thomann) dar eram curios si de alte pareri! Am vazut un kit acolo si parea destul de "atragator"!(ca si frecvente shi alte nebuni de astea ca m-am saturat! :) ! o sa ma mai gandesc zilele astea s am sa-mi dau comanda de ceva! Multumesc mult pt sfaturi! aaaa... sa nu uit! ceva pareri de un amplif cu un raport calitate pret destept :) Ajutati-ma pana la capat :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.