www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Noi


Alin N
 Share

Recommended Posts

mi'am schimbat alaltaieri seara corzile de pe electrica. aveam unele de .009 si am pus unele de .011. am acordat'o cu un semiton mai jos iar mi'ul gros l'am facut re ca las un pic grifful sa se acomodeze cu corzile noi.azi am zis sa le ridic cu cate un semiton si pana sa apuc sa le ridic pe toate cu un semiton, cele pe care le acordasem deja au coborat aproape instant cu un semiton juma.

ce sa ii fac sa ramana acordata?:|

Edited by metal_messiah
Link to comment
Share on other sites

mi'am schimbat alaltaieri seara corzile de pe electrica. aveam unele de .009 si am pus unele de .011. am acordat'o cu un semiton mai jos iar mi'ul gros l'am facut re ca las un pic grifful sa se acomodeze cu corzile noi.azi am zis sa le ridic cu cate un semiton si pana sa apuc sa le ridic pe toate cu un semiton, cele pe care le acordasem deja au coborat aproape instant cu un semiton juma.

ce sa ii fac sa ramana acordata?:|

 

Dupa ce ai spus, banuiesc ca ai o chitara cu sistem Floyd-Rose, sau ceva asemanator. In momentul in care schimbi grosimea corzilor, trebuie facut neaparat un nou set-up ala arcurilor de la tremolo.

Link to comment
Share on other sites

acordezi pe rand de mai multe ori corzile pana ajungi la tonul corect .

 

in ce clasa esti ?

 

daca ai un sistem mecanic corzi <=> arcuri ce trebuie sa fie in echilibru in cazul cand chiatara este acordata in momentul cand slabesti o coarda celelalte corzi urca !! deoarece arcurile trag in sus celelalte corzi .

 

Deci trebuie sa acordezi in mai multe randuri corzile pana ajunge sa fie toate la inaltimea potrivita .

 

Plus corzile noi se "intind" si se lasa pana nu sunt intinse complect .

 

Din cauza corzilor cu tensiune diferita ,fata de setul de corzi avut anterior , vibratorul va avea alt unghi fata de corp , avand alt unghi se schimba si inaltimea calusului deci si distanta corzi - gat , in acest caz sau ai "actiunea" prea inalta si este greu de cantat sau corzile ajung prea aproape de taste si produc zgomot atingandu-se de tastele din fata pozitiei apasate .

In acest caz se regleza din arcuri unghiul corpului de vibrator fata de corp si va reveni si inaltimea calusului la inaltimea anterioara .Probabil va fi OK .

 

In cazul corzilor noi se regleza si calusurile individuale ale corzilor .( sadle) de obicei la corzile 1 ,2 si 3 , in sensul de a lungi partea activa a corzilor.( pragus <->calus .......lungimea activa ).Dar se verifica si octava celorlalte corzi deoarece o schimbare de unghi deregleza si octava.

 

 

In plus cauta pe rgc.ro ca s-a mai explicat de cateva ori .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.