www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

transportul pe avion


Guest ady_w3t
 Share

Recommended Posts

Guest ady_w3t

salut

va intreb si eu pe cei ce ati mai luat prin intermediul cuiva din state sau alte tari (cu avionul)

sa zicem ca vine cineva din state dar bagajul de mana trebuie sa fie de 10 kg

cat costa pe kg daca depaseste aceasta limita

 

varianta sa fie bagate obiecte la cala nu prea imi surade ca am auzit de furturi stricaciuni chestii

 

astept mesajul cat mai repede (cat se ia pe kg sau in ce se masoara ???)

 

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Am adus si eu una cu Lufthansa acum cateva luni din Germania. Am intrebat la mai multe ghishee de informatii inainte sa o cumpar si toti mi-au spus ca e ok, ba mai mult erau mirati ca imi fac eu astfel de probleme. In compartimentul de deasupra capului este suficient loc chiar si pt hardcase(poate aici depinde de avion).

Impreuna cu bagaje mari nu iti recomand sub nici o forma sa o lasi, cunosc destule cazuri de furt sau distrugere a bunurilor fara posibiliate de despagubire.

Chill, i-o la mana, nu au ce sa iti comenteze

Link to comment
Share on other sites

pe mine ma intereseaza un pret orientativ nu unul exact

ca nu cred eu ca e diferenta enorma intre companiile de zbor

 

E enorm pretul in sine si cred ca depaseste pretul chitarii.

In compartimentul de deasupra capului este suficient loc chiar si pt hardcase(poate aici depinde de avion).

Unde naiba intra? Chiar daca ar intra, cei de pe linga tine isi tin bagajele in cap? Ca pe chitara nu cred ca iti convine tie, nu?

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-a ajuns chitara, bagata in hard case super solid, bagata la bagaje, transportata cu vreo 2 companii (una americana interna plus air france) fara nici o zgirietura pe case :)

Faza draguta e ca s-a ratacit undeva in tranzit si a ajuns cu avionul de a 2-a zi. Cei de la Air France au adus-o personal acasa !!! Fara vama, intrebari, etc. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ady_w3t

faza e ca eu vreau sa imi aduca cineva un boss gt-6 ci nu o chitara

oricum si ala e mare si greu dar persoana respectiva nu poate sa il aduca la mana (are multe bagaje si un copil mic)

si va intreb eu pe voi daca merita sa il bage la cala sau nu

sau daca exista alt tip de transport sa il trimita prin posta de exemplu

Link to comment
Share on other sites

Guest ady_w3t

da styu ca e rezistent la socuri si alte chestii dar faza cea tare e ca nu vreau sa il fure am auzit cazuri

nu neaparat cu boss dar am auzit ca se cam fura din bagajele de la cala

si transformatorul nu il dau ei cand cumperi pedala????

sau dau de 110 volti si nu dau de 220????

sau ai optiunea sa iti alegi

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

dak il bagi in geamantan si ii pui lacat la fermoare nu iti umbla nimeni, si dak se intampla sa iti umble ceri despagubri... dar iti zic io ca nu se mai fura din bagajele de la cala ca nu mai suntem pe vremea lui ceashca

Link to comment
Share on other sites

nu ca sa te speriu or anything :) dar am intalnit un tip in aeroport in budapesta care venise cu avionul si o inceput sa imi povesteasca despre cum si-o primit doar jumate din bagaje inapoi, iar cele recuperate aveau lacatele taiate si lucruri furate din ele. Apoi in timpul cat i-a luat sa se certe cu personalul de la aeroport pt despagubiri(fara rezultate deoarece tipul nu stia nici maghiara nici engleza) si-a ratat si autocarul catre romania.

Nu iti doresc asa ceva, am spus-o doar ca un contraargument la ce a zis red_one :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Fiica-mea o sa plece la vara in State cu Lufthansa si vrea sa-si ia acustica cu ea acolo.

Are husa Proel destul de solida.

Cum e mai bine, s-o ia la bagaj de mana, sau impachetata ca lumea si bagata in cala?

Ma gandesc ca o sa-i fie aiurea sa se care cu chitara dupa ea prin avion atatea ore, sau in escala prin aeroport, dar nici in cala parca nu-mi vine s-o lase :)

Ce recomandati?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Depinde si ce ghiata ai...Eu de exemplu mi-am cumparat o ghitara Silvertone electro-acustica si am luat-o cu mine sus in avion..cand am ajuns in Frankfurt nu am mai putut-o scoate din spatiu de bagaje..a ramas blocata acolo :) ..era sa si pierd legatura la Budapesta..si acuma tot astept sa mi-o trimita aia de la Lufthansa.....

Link to comment
Share on other sites

Scuze, nu stiu cat de offtopic este dar e singuru post care are cat de cat legatura cu problema mea. Daca stie careva daca se percep sau nu taxe vamale pe componente de calculator. Am un prieten in Anglia care vrea sa imi trimita piese din calc lui vechi prin posta. Intreb pentru ca am mai avut probleme cu vama. Multumesc anticipat pt raspunsuri.

Edited by kovu_tlk
Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Normal ca se percep, prespupun ca pentru persoane fizice te intereseaza.

Se percep doar daca val coletului depaseste 45 euro dupa tabelul de ViV (Valoare in Vama), dar care nu e chiar la zi cu ultimele dezvoltari hardware, asa ca e posibil sa gasesti placi "voodoo" cotate pe la 200 euro etc..

Link to comment
Share on other sites

Bagajul de mana max: 7KG

Cel de la Cala de MAX: 25KG

Asa ca...se incadreaza o chitara cu tot cu toc...mai ramane sa o cumperi, SUCCES!

Uitam sa zic...

La vama daca esti tu si chitara nu iti cere nimeni vama!

(se incadreaza in "cumparaturi personale") nu mai stau aia sa numere dozele...

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.