www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

As putea sa..


Guest Cos
 Share

Recommended Posts

Nu are.

In ce sens cum sa se comporte. Incepe sa se indoaie inainte sa se rupa daca ii prea mare tensiunea?

Ce marime as putea pune asa mai fara probleme, sa nu mi se intample?

Link to comment
Share on other sites

Nu are.

In ce sens cum sa se comporte. Incepe sa se indoaie inainte sa se rupa daca ii prea mare tensiunea?

Ce marime as putea pune asa mai fara probleme, sa nu mi se intample?

 

Eu iti recomand sa nu pui metal pe chitara clasica. Odata ca tensiunea pe grif va fi mai mare decat e prevazuta chitara si poate la inceput nu dar in timp se va stramba griful si in al doilea rand cheitzele presupun ca le ai cu butuci de plastic ceea ce va insemna ca se vor zgaria de la corzile mi si sol (cele din metal) plus acordajul va fi greu ca invartzi umpic si sare nota in cer.

Fa rost de o acustica daca tii neaparat, nu strica chitara clasica.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ignora sfatul lui Cul Boji....Clasica e facuta pentru corzi de nylon si matase+litza, asa ca ar trebui sa o folosesti ca la mama ei.Nu ca as fi eu conformist, dar e foarte adevarat ca tensiunea din corzile de otel este (mult) mai mare decat din cele de nylon/matase, prin urmare griful va fi supus unui stres pentru care nu a fost conceput si, in timp, se va curba iremedibil(nu are nici truss-rod).Undei mai pui ca are cutia mica, si cu un set de corzi de acustica s-ar auzi ca din oala.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Toata lumea care se apuca de chitara si se intampla ca prima chitara sa fie clasica, are tentatia asta. Dar pot sa-ti spun si eu ca intr-adevar risti sa strici o chitara buna. Mai bine mai astepti si iti iei una western cu corzi de metal, daca asta vrei. PLus ca Baumwolle are dreptate, nu te astepta la un sunet similar cu cel pe care il scoti dintr-o chitara western. Cutia aia e gandita pentru un alt sunet, gatul e gandit pentru alta tensiune.

Link to comment
Share on other sites

Mah, nu vorbiti daca nu ati incercat, am atasat poze cu 2 chitari ale mele clasice fara trussrod cu corzi metalice shi precum vedeti nu au nimica.

 

Sunetul de la corzile de metal ii mai bun ca cel de nylon dar clasica nu are o rezonanta la fel de mare ca westernul, d-aia nu suna la fel de bine. Merita sa iti pui corzi de metal pe clasica doar pt ca corzile de nylon is infecte shi nu poti canta la fel de bine pe ele ca pe cele de metal.

post-392-1135789743_thumb.jpg

post-392-1135789753_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Mah, nu vorbiti daca nu ati incercat, am atasat poze cu 2 chitari ale mele clasice fara trussrod cu corzi metalice shi precum vedeti nu au nimica.

 

Sunetul de la corzile de metal ii mai bun ca cel de nylon dar clasica nu are o rezonanta la fel de mare ca westernul, d-aia nu suna la fel de bine. Merita sa iti pui corzi de metal pe clasica doar pt ca corzile de nylon is infecte shi nu poti canta la fel de bine pe ele ca pe cele de metal.

 

Grossman si Cearny stau martori la ce a patit o chitara classica de-a mea care a primit corzi de metal. Cine vrea poze cu masacrul, sa spuna, dar pe mine ma doare sufletul..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.