www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Peavey Valve King Head Sau Combo?


 Share

Recommended Posts

Ce mi-ati recomanda sa imi iau Peavey Valve King Head sau Combo.Eu parca mi-as lua headu dar nu voi mai avea bani de cabinet in schimb combou e aproape acelasi lucru numa ca are si doua difuri.Dar daca mi-as lua headul credeti ca ar merge conectat la o boxa PA???Astept raspunsul.Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Pai comboul e un pic mai usor de carat doar ca calitatea sunetului nu e la fel de buna ca prin un 4x12 sau 2x12 closed back (personal nu imi plac distorsurile pe cabinete open-back cum e VK Combo). Head-ul v-a suna mai bine prin un cabinet bun doar ca trebuie sa cari mai mult cu tine.

 

Nu recomand sa folosesti boxe de PA la chitara, v-a suna destul de groaznic.

 

Eu ti-as recomanda sa iti iei head`ul cu un cabinet de chitara, dar daca ai concerte multe si nu ai masina sau nu ai destui bani pt. cabinet fa un compromis si ia combo`ul.

Link to comment
Share on other sites

pana la urma e o kestie de gust. cabinetele sau combourile inchise suna mai plin iar cele deschise mai bright ca e normal. totul e sa alegi si sa probezi daca poti si sa alegi varianta optima. un sunet de cabinet nu va suna niciodata ca un combo si viceversa. mie personal comboul imi place mai mult pt ca sunetul are o anumita rotunjime nush daca asta e cuvantul. e mai compact in special :) la cele cu 1 dif:)

Link to comment
Share on other sites

Combo pentru ca nu e mare diferenta de bani intre head si combo si te alegi si cu 2 difuzoare, care nu sunt ele cele mai bune, dar oricum sunt mai bune decat orice boxa de PA. In plus oricand poti atasa un cabinet extern combo-ului, asa ca nu vad de ce ti-ai lua head. ValveKing-ul 212 cu 2 Eminence Governor in schimbul la cele stoc suna excelent, are si un ton bunicel de clean, dar si pe distors suna suficient de gras.

Link to comment
Share on other sites

daca vrei si o parere foarte proaspata, de azi, adica.... n-am putut sa scot un ton decent pe un head valveking, drept urmare, l-am inchis si nu il mai deschid vreodata.

 

Trebuie cred facuta o precizare: ton de care? Eu am scos tonuri dragute cu ValveKing, nu m-a dat pe spate, dar la cati bani costa e ok.

Link to comment
Share on other sites

daca vrei si o parere foarte proaspata, de azi, adica.... n-am putut sa scot un ton decent pe un head valveking, drept urmare, l-am inchis si nu il mai deschid vreodata.

 

Asta ne spune multe despre tine :) Oricum gusturile difera dar poti scoate un ton mai mult decat decent din un Valve King, bineinteles conteaza si cabinetul, chitara, efectele...

Link to comment
Share on other sites

Guest titus

aici e vorba de headroom...

cu cat ai mai multe dif-uri, cu atat ai un sunet mai "plin".

 

daca vrei un sunet greu, patrunzator eu iti sugerez varianta de stack... oricum un sunet cu adevarat bun nu are nuciun VK dar daca nu esti muzician profesionist nici nu iti trebuie mai mult de atat.

Link to comment
Share on other sites

Asta ne spune multe despre tine :) Oricum gusturile difera dar poti scoate un ton mai mult decat decent din un Valve King, bineinteles conteaza si cabinetul, chitara, efectele...

 

 

ba io cred ca habar nu ai nimic despre mine si te grabesti sa ma cataloghezi, ceea ce "ne spune multe despre tine". :) asa!

pt metal (ceea ce imi trebuie mie) e slab si tonul e lipsit de personalitate.

pt rock e ok, daca nu vrei ceva deosebit. nu caut un ton decent, am cam trecut de faza asta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.