www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa-mi Cumpar...


Guest EvilCat
 Share

Recommended Posts

Guest EvilCat

De ceva timp m-a apucat o noua idee si nu-mi da drumul. Vreau sa-mi iau o chitara clasica :) Problema e ca nu vreau sa dau cu mult peste 1 mil pe ea...adica nu sunt in formatie sau ceva ca sa imi trebuiasca cine stie ce complicatie.Doar una simpla cu,corzi de plastic:D Am pretentia sa nu fie de Reghin[daca e sa o iau noua]

Imi puteti recomanda cate ceva? Sau e cineva din Timisoara care vinde vreuna?

Link to comment
Share on other sites

De ceva timp m-a apucat o noua idee si nu-mi da drumul. Vreau sa-mi iau o chitara clasica :) Problema e ca nu vreau sa dau cu mult peste 1 mil pe ea...adica nu sunt in formatie sau ceva ca sa imi trebuiasca cine stie ce complicatie.Doar una simpla cu,corzi de plastic:D Am pretentia sa nu fie de Reghin[daca e sa o iau noua]

Imi puteti recomanda cate ceva? Sau e cineva din Timisoara care vinde vreuna?

gasesti ORFEUS.

Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat
Mama, mai strange ceva alocatii acolo si iti iei ceva pe care poti sa si canti :)

 

Bine hai 2 mil. Chestia e ca ai mei nu ma mai lasa sa-mi cumpar niciun fel de instrument asa ca ii voi pune fata in fata cu faptul si vad eu ce voi inventa, de unde o am and stuff.

Mai, mi-a zis cienva ca are o hora si ca e buna, eu nu as vrea dar , daca nu am alta alternativa..sunt bune?

Link to comment
Share on other sites

cum sa nu fie bune? ..mai ales pentru incepatori...o chestie care nu imi place e ca multa lume pleaca din start de la ideea ca reghin nu produce chitari grozave si unii fug de ele ca dracu' de tamaie. :)

Parerea mea e ca pentru un incepator ar fi o alegere buna si ieftina.

E drept ca  pe masura ce evoluezi pretentiile cresc dar asta e cu totul alta poveste. 

Link to comment
Share on other sites

nu iti fa griji!

hora sunt ok, dar depinde si de noroc.

De exemplu eu am avut o Hora Iris Solo si un prieten de al meu un Jackson JS20 si ghici ce? dupa 2 ani Hora mea nu avea nici pe dracu iar Jacksonu avea mari probleme cu potentiometrele si switch-ul plus ca si griful se indoise.

asa ca nu te lua dupa toata lumea care zice ca hora sunt naspa si alea alea.

mai bine o hora facuta din lemn ok decat o chinezarie facuta din lemn presat.

Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat

Am gasit azi unele aici, ar fi ca o alternativa la Hora. Ce spuneti de ele? Eu n-am nicio idee. Daca nu, imi iau Hora si gata.

Link to comment
Share on other sites

Am gasit azi unele aici, ar fi ca o alternativa la Hora. Ce spuneti de ele? Eu n-am nicio idee. Daca nu, imi iau Hora si gata.

am cantat pe o clasica hora, si dupa un mic setup si niste corzi bune imi era mai mare dragul! 2 luni numa dupa clasice intorceam capul! + un iris solo lux si un reghincaster antic...ah si sa nu uit prima mea chitara tot reghin , electro-acustic si suna bestial chiar daca se canta ceva mai greu decat un stagg, consider ca merita efortul!

Link to comment
Share on other sites

incearca sa strangi un ban pt o clasica mai buna. sh se vand la preturi bune aici pe forum pt ca in general clasicele au mai putina cautare.

reghin sunt ok dar nu cele mai ieftine (de fapt nici un placaj nu cred ca va suna clar.. cauta-ti macar o 'laura' sau una din seria 'eco').

 

incearca totusi sa-i calmezi pe ai tai :) bafta multa.

 

http://www.hora.ro/pages/guitars.htm ai aici preturile pt toata gama hora.

Link to comment
Share on other sites

O chitara clasica pe care poti sa canti normal fara falseturi si alte cele este tenson are un pret bun ptr. finisajul si constructia corpului, gatului, etc. etc.

Pretul este de 350 roni si crede-ma ca sub 350 nu gasestti ceva mai bun. In muzica trebuie sa investesti, daca doresti sa te joci cumpara-ti un second-hand mai bun la 250. sau viziteaza spund-creation, acolo era un model la 290 roni fabricat in strainatate, O.S.

 

 

http://www.soundcreation.ro/instrumente_mu...t_name,OC1.html

 

 

In rest ... ce sa zic mai strange putin si e a ta, bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

OS ala arata bine ... dar nu merita sa iti iei chitzibusuri ... si sa sti ca hora nu au chitari rele :)

Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel

reghin face chitari ok, trebuie doar sa le incerci inainte ca poate ai ghinion de una facuta mai prost.

PS: te-ai lasat de clape? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat
reghin face chitari ok, trebuie doar sa le incerci inainte ca poate ai ghinion de una facuta mai prost.

PS: te-ai lasat de clape? :)

 

Daa de unde.De clape nu ma las . Inca mai visez la pianul ala pentru 'cand o sa fiu mare'...dar imi place si chitara clasica pentru ca suna asa cald si frumos. Ma gandeam daca imi pot pune corzi de plastic la acustica :))

Stiu ca suna ciudat, n-am mai auzit, dar ma intrebam daca merge..asa pana o sa am bani sa-mi cumpar.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Nu cred ca merge pentru ca se prind altfel :) Eventual daca vaci rost de corzi de nylon cu "tzumburus" ca pentru acustica.

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat

Nu mai trebuie. multumesc pentru sfaturi oricum. Un om cu suflet bun de pe aici a zis ca imi trimite o clasica mai veche si ii multumesc pentru gest.

 

Vroiam doar sa va intreb, ca am vazut la unele chitari: unele au 3 corzi de nu stiu ce invelite cu argint si ultimele 3 din nylon dar am vazut si complet din nylon toate [sau, sper ca am vazut bine].Cum e? De care sa imi iau? Am vazut ghs tot asa 3-3 doua feluri:

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=505

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=507

 

Care e diferenta? Nu stiu care sa iau...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.