www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificarea Vocii


Guest Player_1
 Share

Recommended Posts

Guest Player_1

Am si eu o simpla intrebare pentru toti forumistii cu band-uri sau care canta cu alti oameni si folosesc si vocea:

 

Voi cum amplificati vocea? De ce nu exista un amp pentru voce (la fel de portabil si mic si bun ca unul de chitara)?

Link to comment
Share on other sites

Guest Player_1
exista...cum sa nu existe

de obicei se foloseste un mixer.... o putere .......si boxe

probabil nu-ti convine ca-i scumpa toata distractia.

 

O ALTERNATIVA

 

in general au toate intrare de mic...+ efecte de voce

 

aha, uite nu stiam ca keyboard ampurile au si intrare de mic...interesant...dap, e scumpa toata distractia. Io am luat un mixer cu putere 150 W, acum trebuie sa mai iau si niste boxe la fel de bune ca am unele mai proaste si se aude prea incet.

Edited by Player_1
Link to comment
Share on other sites

Sunt si boxe active cu intrare speciala pt. microfon (plus control gain, eq, iesire pt. mixer sau inseriere etc.), de ex. http://www.thomann.de/gb/jbl_eon15_g2.htm?...0f641480390b818

Desigur se gasesc si mult mai ieftine dar nu recomand solutii integrate de buget; mai bine mixer+poweramp+boxe pt. upgrade treptat si mai multa flexibilitate.

Link to comment
Share on other sites

aha, uite nu stiam ca keyboard ampurile au si intrare de mic...interesant...dap, e scumpa toata distractia. Io am luat un mixer cu putere 150 W, acum trebuie sa mai iau si niste boxe la fel de bune ca am unele mai proaste si se aude prea incet.

 

Unde se aude prea incet ? si ce fel de statie ? 150W pe ce boxe folosesti ,ce tip de statie ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Player_1
Unde se aude prea incet ? si ce fel de statie ? 150W pe ce boxe folosesti ,ce tip de statie ?

 

am o statie de 150W, un power mixer, cred ca am pus link mai sus, daca nu pun acum: http://www.thomann.de/gb/tmix_pm600_powered_mixer.htm

iar boxele sunt unele vechi romanesti, de 50 de W,impedanta de 4 ohmi, boxe de ascultat

le-am legat in serie (tineti minte postul cu splitteru care sa lege in serie) si totusi se aude foarte incet

Ce parametri fac ca un sistem sa se auda tare? watii? impedanta?wattii si impedanta? de ce 100W de chitara nu sunt la fel cu 100W pentru un sistem audio banal, adica nu se aud la fel de tare? Cam cat inseamna 150 de W? ca eu am un amplificator de 25 de W care face mai multa galagie decat mixerul de 150 cu boxe de 50 de W? Daca ii pun mixerului boxe de 150 de W va scoate de 6 ori mai mult decat amplificatorul de 25de W?

Link to comment
Share on other sites

am o statie de 150W, un power mixer, cred ca am pus link mai sus, daca nu pun acum: http://www.thomann.de/gb/tmix_pm600_powered_mixer.htm

iar boxele sunt unele vechi romanesti, de 50 de W,impedanta de 4 ohmi, boxe de ascultat

le-am legat in serie (tineti minte postul cu splitteru care sa lege in serie) si totusi se aude foarte incet

Ce parametri fac ca un sistem sa se auda tare? watii? impedanta?wattii si impedanta? de ce 100W de chitara nu sunt la fel cu 100W pentru un sistem audio banal, adica nu se aud la fel de tare? Cam cat inseamna 150 de W? ca eu am un amplificator de 25 de W care face mai multa galagie decat mixerul de 150 cu boxe de 50 de W? Daca ii pun mixerului boxe de 150 de W va scoate de 6 ori mai mult decat amplificatorul de 25de W?

 

Trebuie sa cresti de zece ori puterea ca sa se auda de doua ori mai tare...conteaza FOARTE mult randamentul difului, cativa db in plus la SPL conteaza ENORM. Altfel, 100w sunt 100w (la amp) evident daca sunt si specifica RMS. Ca idee pick-upul meu batran de 15w se auzea mai tare decat combina panasonic de 360w sau ceva de genul asta aberau pe ea...

Link to comment
Share on other sites

Guest Player_1
Trebuie sa cresti de zece ori puterea ca sa se auda de doua ori mai tare...conteaza FOARTE mult randamentul difului, cativa db in plus la SPL conteaza ENORM. Altfel, 100w sunt 100w (la amp) evident daca sunt si specifica RMS. Ca idee pick-upul meu batran de 15w se auzea mai tare decat combina panasonic de 360w sau ceva de genul asta aberau pe ea...

 

da, sunt constient ca decibelii arata de cate ori trebuie sa maresti puterea pentru obtine un sunet mai puternic: pentru 3 decibeli trebuie sa dublezi puterea. Insa eu intreb ce unitate de masura sau ce parametri denumesc sensibilitatea unui difuzor, anume pentru anumiti wati cati decibeli scoate.

Link to comment
Share on other sites

da, sunt constient ca decibelii arata de cate ori trebuie sa maresti puterea pentru obtine un sunet mai puternic: pentru 3 decibeli trebuie sa dublezi puterea. Insa eu intreb ce unitate de masura sau ce parametri denumesc sensibilitatea unui difuzor, anume pentru anumiti wati cati decibeli scoate.

 

SPL

 

CAUTA IN WIKIPEDIA SI IN ALTE ARTICOLE PE NET exista si calculator W => SPL , precum W(SPL => RANDAMENT

 

dB nu-i unitate de masura !!! este raportul a doua marimi exprimata logaritmic ca sa fie mai usora la reprezentareA grafica cat si calculele fiind vorba de diferente de nivele enorme .Unul din marimi in cazul nostru se raporteaza la un nivel minim de presiune sonora luata conventional .Am mai descris pe rgc.ro

 

DE GANDIT MULT SI COTROBAIT PRIN SPECIFICATII NU PREA MERITA.

 

Eminence , Goodmans , RFT, UTAH, si alte catea firme mai construiesc difuzoare de randament mare de banda larga cu membrana "dubla" concentrica.

 

http://www.eminence.com/proaudio_speaker_d...mp;SUB_CAT_ID=1

 

acesta dein link 50Hz-4500Hz ( bun ptr chitara) la SPL 99,9dB !!!

 

nu gasesc momentan unde am linkul la Delta 12TL cu dublu con 45-12KHz cu SPL pana la 110dB !!

 

perfecte ptr statie de voci.

 

Nu sunt prea bue boxele cu inalte pe "horn" aceste hornuri se ard de obicei la cate un semnal mai mare chiar cu toata protectia si chiar si cele active cu etaj final separat si crosover activ se ditrug des.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest titus
dB nu-i unitate de masura !!! este raportul a doua marimi exprimata logaritmic ca sa fie mai usora la reprezentareA grafica cat si calculele fiind vorba de diferente de nivele enorme .Unul din marimi in cazul nostru se raporteaza la un nivel minim de presiune sonora luata conventional .Am mai descris pe rgc.ro

 

dB este o unitate de masura...masoara atenuarea intre doua marimi de naturi diferite in momentul in care sunt convertite dintr-una in cealalta printr-un sistem oarecare.

 

in cazul de fata avem de a face cu puterea electrica sinusoidala convertita prin difuzor in putere sonora masurata la un m distanta de acesta si raportata la puterea electrica.

 

de ce nu se modfica puterea sonora odata cu cea electrica?... pt ca functia atenuarii (masurata in dB) nu are un grafic liniar.

 

practic SPL-ul reprezinta randamentul difuzorului.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.