www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Pareri.. Sa Ma Ajute In Decizie..


Guest devolision

Recommended Posts

Guest devolision

deci am un fender american stratocaster deluxe.. hss .. cumparat de curand.. si vreau un am .. pe care sa cant blues rock.. funk.. sau .. na .. mai simplu .. sa cant de toate.. cover's ..

ideea e ca pana acu . m-am decis.. doar ca vreau all tube amp.. si apoi am ajuns sa reduc.. la huges & kettner shichblade.. 2 x 50 .. ( pe care nu am cantat ,,, ca nu este nicaieriii... ) adik .. vine la comanda.. dar aproximativ stiu cum suna.. si pretzu e undeva la 1500 $ pe net.. si apoi mai e si fender super sonic 112 .. la fel full tube... amp.. pretu lui in guitar center.. e apro..1300 $ . e dual recifier.. si pe asta am cantat de fiecare data cand ajung pe acolo.. :) deci intre astea doua .. care ar fi mai versatil.. legat de cantat incerc sa fiu cat mai simpu .. chitara amp.. folosesc distorsu de amp.. mie unu imi place mai mult.. e mai organic.. deci

astept pareri...

 

multzumesc anticipat.. !

Link to comment
Share on other sites

Guest devolision

sper ca am postat unde trebe.. :| ca mai vreau sa dau pe aici.. imi folosesc mai mult.. sugestile in romana ., decat bullshitu de la guitar center ppl..:)

scuze de off topic

Edited by devolision
Link to comment
Share on other sites

nu o sa poata nimeni de aici sa iti spuna ca firma x este mai buna decat firma y, pur si simplu pt ca ambele firme produc si amplificatoare de super calitate (mai scumpe) si amplificatoare mai slabute (si implicit mai ieftine).

 

cauta un model care sa-ti placa, pe lampi sau nu, si intreaba mai concret, pt ca fiecare firma are suisuri si coborasuri in gama de produse, si nu se poate face o evaluare generala :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am probat Switchblade-ul in Germania cu un Fender Stratocaster Eric Johnson si mi-a placut foarte mult. Canalul de clean era cam de Fender, cel de crunch avea un sound mai british, canalul de lead aducea a ceea ce am auzit pe youtube la Soldano, mie oricum mi-a placut foarte mult, ultimul canal nu l-am mai probat ca deja statusem prea mult si trebuia sa ajung pana seara destul de departe. Cel mai tare feature mi s-a parut faptul ca puteai salva 128 de setari ale preampului + partea efecte. Practic puteai avea acces la 128 de tonuri salvate si in plus aveai si tap tempo la delay pe footswitch. Mi se pare un amp care chiar isi merita banii prin prisma flexibilitatii si versatilitatii pe care ti-o ofera. Daca este mai bun decat Fenderul Super Sonic nu as putea sa iti spun, in schimb m-as uita foarte atent si la Egnater Tourmaster care mie personal mi se pare mult peste Fender (asta tot din ce am ascultat pe youtube, inca nu am vazut nici un Egnater la noi in tara). Parerea mea este ca pentru tine, daca vrei sa canti coveruri cel mai util este HK Switchblade pentru ca ai acces foarte rapid la tonul deja salvat pentru piesa pe care trebuie sa o canti si are si niste efecte digitale nu foarte grozave, dar oricum decente si care te scapa de multe ori de a insira un intreg pedalboard.

 

Cel mai bine probeaza si ia ce ti se pare tie mai potrivit. Suntem toti diferiti unul de altul si stii ca gusturile nu se discuta.

Link to comment
Share on other sites

Dupa gustul meu ar fi Fender. Nu stiu despre al tau...

VOX AC 30 este quasi in clasa A , mai ales la semnale mici , chiar asta ne intereseaza . cum te atingi de chitara aceasta suna fera sa se " manance " din semnal.Nu are reactie negativa si acest lucru face ca raspunsul sa fie mai repede in zona ce da fluiditate .

 

Cele cu reactie negativa puternica suna foarte "strans" cum ar fi vestitul 1959 Bassman model 5F6A.a celor de la Fender dupa care s-au copiat Marshall Mesa si alte "clone" reusite .

Link to comment
Share on other sites

Guest devolision

mc .. mult.. pt replay'uri... eu nu luasem in calcul.. vox-u ac 30 desi l-am vazut.. prin guitar center. si acu tre sa ma cant.. si pe Egnater Tourmaster ca acu sunt curios:)) ... acu urmeaza sa-mi fac timp.. sa ma duc pe acolo.. oricum.. e bine sa ai sugesti .. ca uite asa ma duc si vad si alte ampuri.. bune.. de care altfel nu ma atingeam...:|.. e cat traim invatzam..:) mc .. inca o data revin .. sa va zic. ce parere mi-am facut.. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.