www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Adevarul Despre Thomann


Guest popaionut
 Share

Recommended Posts

Guest popaionut

Salut.Sunt nou pe forum ca si membru dar acesta este siteul meu preferat de ceva vreme.In urma cu ceva luni,mai precis pana in craciun ,parintii mei au venit de la munca din strainatate,evident avend in buzunar si rodul muncii :D .Cum marea mea dorinta,si a fratelui meu mai mic deasemenea a fost intotdeauna sa avem doua chitare bomba ,acum am hotarat ca este momentul sa ne implinim visul.Am comandat in Ploiesti la magazinuldemuzica o chitara DEAN GUITARS RAZOR bestiala.Evident import Thomann.Baietii de la Ploiesti, foarte amabili de altfel,au cerut peste pretul nemtilor,1149 euro,inca 70.Cum era iarna ,baietii din magazin au zis ca vine in 7-10 zile si a sosit in 14 zile.Evident asta nu a mai contat,desi atunci am bombanit tare de tot ca nu se tin de cuvant,una -alta,cand am pus mana pe bijuterie am uitat de tot,mai ales ca am primit simbolic si un bonus,un cablu,pene si corzi din magazin.Am luat chitara ,actele ,garantia si CRACIUN FERICIT.Intre timp ,al meu fratior a citit acest forum cap coada si zice: uite,daca comandam noi direct la nemti aveam 40 de euro in buzunar acum.Oricum pentru mine nu mai conta,eram prea fericit sa ma mai gandesc la asta.Din acel moment al meu frate a colindat tot,magazin de muzica ploiesti,senia,muzica,proguitar si a hotarat:comandam direct la nemti.De aici o intreaga poveste.Chitara costa pe site 1200 euro.Am sunat am comandat si am primit pe mail factura proforma.Stupoare.Era de 1299 euro.Iar telefon la nemti, si mi se explica ca de fapt pretul la care putem primi noi este cel afisat in limba germana si nu cel in limba engleza.M a apucat toti dracii de nervi.In fine.Merg iar la magazinuldemuzica,nu de alta da e la 3 strazi de mine,omu zice da 80 euro peste.Fac o socoteala.6,5% adaos.Zic bine.Da fratemiu nu.E mult,Iesim mai ieftin de la nemti.Bun ,am mers la banca cu proforma si am achitat suma plus 17 euro comision bancar :) .Am trimis in germania dovada platii ,au zis ca este ok si ne punem pe asteptat.3zile..........7zile.....15zile...iar vreo 2 telefoane la nemti si apare DHL la poarta.Taxa de transport 312 ron.Pai zic,stati putin,trebuie sa va achit doar 110 lei adica 30 de euro.Sictirit omu imi explica 30 euro costa daca asteptam masina la granita.De acolo intra alte costuri plus tva care ia statul. Si uite asa se duse de rapa economia si am platit si ceva in plus,ca la cate telefoane am dat.........Intre timp eu deja imi cumparasem de sus de la muzica,de la MC un amp,baietii super ok,am probat mult,nu stiu de ce sunt vorbiti de rau de unii pe forum,dar oamenii au fost receptivi,amabili chiar deosebiti as putea spune.Episodul parea incheiat,toti eram fericiti,dar, un foarte bun prieten,cu babac de calibru,2 firme etc. hotaraste ca trebuie sa ia un sistem pa mare.Incepem din nou alergatura.Ne ducem prima data la magazinul de muzica,treaba este groasa,sunt 2 basi mari,2 puteri 2 sateliti,pret Thomann 3800 euro.Ni se spune ca la magazinuldemuzica platim 7 mil in plus.Evident eu am zis ca este bine,pentru ca aici la aceasta suma comisionul la banca este mare,curierul la asa greutate ne rupe pe transport,numai ca tatal bastan al prietenului meu zice asa.Ba nu fiti fraieri.Uite la tata banu,uite microbuzul si datii drumul in germania.Uite aici,luati actele firmei si il luati pe firma,sa scutesc si eu la impozit si sigur nemtii o sa va dea discount bun ca doar luati de atatia bani.Pai voi credeti ca la astia cu magazinele le convine sa va care voua din germania un munte de boxe pe 7 milioane?Asta da ocazie de plecat in viata!!!Repede bagajele si in 2 zile eram pe drum.Din ploiesti pe navigatie zice 1700km.Am mers 2 zile si uite si germania,sosele frumoase,civilizatie,viata nu gluma.Am vazut si Viena..Poate pentru unii dintre voi nu e cine stie ce,dar eu eram impresionat pana la lacrimi de eveniment.La un moment dat iesim de pe autostrada,pe un drum mic asfaltat,Atat de mic incat cu greu trec 2 masini una pe langa alta.Da ciudat,ca mergeam prin lanul de grau,drum asfaltat,da prin grau.Am zis ca poate navigatia a luat razna,ca din fata nu trecea nici o masina.Am mers asa cativa km,intram pe alta ulicioara asfaltata,graul se termina si incep lacuri,paduri,nici un indicator,nimic.Zic ,gata.suntem pierduti.Da navigatia tot zicea ca mai avem cativa km.Am dat curaj inainte si dupa ceva emotii ca ne ducem pe cine stie ce coclauri se vede un satuc mic.Intram ,ne orientam si uitene si la THOMANN.Am oprit plini de speranta,obositi,rupti de oase dupa atata cale,si ,chiar nu mai imi parea rau ,gandind cat drum este ,de pretul platit la DHL.O parcare micuta in fata si o intrare frumoasa cu chitara mare luminoasa pe ia.Intram.Inauntru....germania tata.Receptie frumoasa...doar ca.....oare de unde stiu episodul?...nimeni nu ne baga in seama,nu ne intreaba de sanatate.Doar un aparat de cafea in care am bagat in loc de 50 centi o moneda de 5mii,ca de, suntem romani saraci.Glumeam,dar nu aveam marunt si aia 5 mii se potrivea perfect :) .Am plecat sa colindam.Inauntru intradevar este ceva ce la noi nu o sa vedem decat peste 100 de ani.Marfa aranjata frumos,pe categorii,FARA PRAF PE DANSA,(daca citeste vreunul de are magazin de scule sa ia aminte).Dupa cateva zeci de minute de limpezit ochii am zis ca e timpul sa ne ocupam de ceea ce am venit.Sistemul pa.Am mers la receptie si in engleza de balta,spunem ce dorim si suntem indrumati la un tip care avea nume de tanc Pantzer.Ii spunem omului ce vrem.De fapt cu lectia invatata am spus ca suntem o firma care are magazine in tara si dorim sa incheiem un contract de colaborare si sa cumparam si prima transa de marfa.Tipul a zis ca este ok,sunt zece firme care vand in romania de la ei produse noi, si 2 care vand produse DEMO.Am intrebat cum adica ,si a zis ca sunt 2 firme care aduc in tara produsele demo sau retur care au fost refuzate de clientii nemti.Produsele arata ca noi si primesc pret foarte mic la ele.Mama cat am incercat sa le aflu numele ca ii mancam de vii pe forumuri.In fine.In timp ce ne exprimam dezaprobarea am vazut ca tipul,Pantzer ne asculta cu mare atentie,ca si cum intelege ce spunem,si avand o banuiala am sucit,ca de trebuie sa vanda si astea cineva,dar corect este sa informeze clientul despre ce cumpara.Si bine am facut..Omul stia putin romaneste pentru ca ...........are nevasta romanca. :) Tipul ne verifica firma pe net sa vada cica daca suntem platitori de tva.Este ok.Vine si momentul mult asteptat.Discountul.Care suna asa 3% pentru produsele care nu sunt fabricate de iei,adica marea majoritate si 5% pentru produsele facute de ei care pe site au T in fata.Bai tata.Nu este posibil,3%?!!!!!!Am crezut ca glumeste.Motorina pana la ei si inapoi a costat 700 de euro.Ma asteptam la un 10-15%.Au zis ca asa primesc toate firmele care importa de la ei.Nu exista exceptii. Am plusat si am zis ca noi o sa cumparam de500 000 de euro pe an,ca doar nu ne durea gura sa zicem.Nimic.Au preturi bune pentru ca nu au adosuri mari.Deci nu au de unde sa dea discount mai mare.

Am inghitit in sec cu totii si am platit boxele minus 3%.Pretul a fost platit acolo fara tva ,adica cu 19% mai ieftin.Bucuria a fost stinsa repede cand am aflat ca tva trebuie platit in tara imediat ce este inregistrata factura.Apropo,am aflat ceva lucruri interesante o declaratie intrastat care trebuie depusa,comisionar vamal si inca ceva dracii care trebuiesc platite daca aduci marfa de la Thomann in tara .De aici trag concluzia si incep sa ii inteleg pe cei care aduc legal de la Thomann, care pun si ei adaos peste.Afland acum cate cheltuieli au,si simtind pe pielea si buzunarul meu cat costa motorina pana acolo si inapoi,nu mi se mai pare decat ,mai mult decat omenesc,in cazul celor de la magazinuldemuzica cei 200 de euro pe care mi iau cerut peste.Deci parerea mea,daca aveti pe langa voi un magazin,uitati de thomann si cumparati de acolo. Sunt 100% sigur si convins ca nu merita sa dau banii mei de acum incolo la nemti.Avantajul meu este ca fiind din ploiesti am langa mine firme bune,Mc,proguitar,magazinuldemuzica,senia.Oricum am avut o excursie de nota 20,am vazut locuri noi,un magazin frumos cum are Thomann. Concluziile va las sa le trageti singuri. Saptamana asta o sa cumpar de la Mc un ibanez,de la proguitar un efect.Expuse am vazut la magazinuldemuzica un set de tobe roland td9kx.Astea o sa fie ultima achizitie.Daca are cineva de mai mult timp sa imi spuna aici repede despre ele.Repede ca miercuri le cumpar :D Si cu asta gata.Plec la mare si mananc hamsii.Ca banii sau dus pe scule :P

Edited by popaionut
Link to comment
Share on other sites

Guest popaionut
Ma intreb cum se vand la noi acele produse demo!?

 

Sigur nu prin magazine.Cred ca prin reclama pe net.La treaba asta sa sti ca m-am gandit mult.Un produs demo nu este rau de cumparat,daca este doar demo.Sti,sa nu fie tavalit de vrun nebun ci doar folosit la proba in magazin la Thomann. Ca ei te lasa sa probezi orice,iti da manusi,dar fermoarul tau de la geaca tot o sa faca o zgarietura pe chitara aia,si atunci dupa 2-3 zgarieturi ,e DEMO.Mai rau este sa fi mintit ca este nou si sa platesti ca atare De fapt sa sti ca am luat un squier anul trecut,pe care eu l-am declarat demo ca sa primesc un discount mic.Am gasit pe el o zgarietura,sti,aia care apare la 3 zile dupa ce cumparam chitara si am castigat 30 lei discount :)

Edited by popaionut
Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode

Inainte de a citi: cred ca e cel mai mare post pe care l-am vazut..pe un forum romanesc..EVER

Dupa citit: cunosc pe cineva care a luat de la Magazinul de Muzica un Boss Sd1, totu a fost super ok, numai ca nu a primit factura nici in ziua de azi.

Edited by ExTrode
Link to comment
Share on other sites

pai se poate rezolva si mai usor,de pilda este o firma din Satu Mare,echipamente-muzicale.ro,ei aduc marfa cu aceleasi pret de pe thomann,TU(cumparatorul) platesti doar transportul din Satu Mare-Cluj, sau what ever.Eu cum mai dau des prin satu mare,eu fac cumparaturi la preturile de la Thomann.Si o chestie si mai tare,de ex,mi-am comandat o chitara oarecare,ma duc la firma respectiva o incerc,daca imi place chitara o cumpar daca nu imi place nu o cumpar(firma poate duce marfa inapoi)si asta e un plus foarte mare mai ales daca cumperi chitare low budget...numai porblema este ca trebuie sa platesti un anumit avans la produsele peste X euro(cred ca 400,nu stiu.)

Edited by pulbur
Link to comment
Share on other sites

Guest popaionut
pai se poate rezolva si mai usor,de pilda este o firma din Satu Mare,echipamente-muzicale.ro,ei aduc marfa cu aceleasi pret de pe thomann,TU(cumparatorul) platesti doar transportul din Satu Mare-Cluj, sau what ever.Eu cum mai dau des prin satu mare,eu fac cumparaturi la preturile de la Thomann.Si o chestie si mai tare,de ex,mi-am comandat o chitara oarecare,ma duc la firma respectiva o incerc,daca imi place chitara o cumpar daca nu imi place nu o cumpar(firma poate duce marfa inapoi)si asta e un plus foarte mare mai ales daca cumperi chitare low budget...numai porblema este ca trebuie sa platesti un anumit avans la produsele peste X euro(cred ca 400,nu stiu.)

 

Am auzit de ei,de fapt am vb la telefon.Pare ok.Dar prefer sa dau putin in plus si sa cumpar de la magazinul care imi este aproape.Dupa cele auzite la Thomann nu o sa mai cumpar in viata mea decat din magazinul in care probez scula si daca imi place o iau daca nu nu.Pe de alta parte din discutia avuta la telefon cu omul de la satu mare nu am inteles si ca are magazin.Nu stiu,parerea mea,o firma este firma buna numai daca are si magazin.Sa vinzi doar on line in cazul nostru nu pare ok.Exemplu Senia firma mare,poate chiar cea mai mare din tara are site www.adn-roll.ro si magazin.MC la fel,nu mai scriu siteul ca il stim toti ,www.magazinuldemuzica.ro ,sunt vecinii mei,magazin micut 25-30 m patrati ,dar plin,foarte eleganti si respectosi oamenii,despre proguitar RESPECT .Sa cumpar de pe net ca primesc la pretul de pe thomann.....hmm.Din 3% se hraneste omul ala? Si hai sa zicem ca se multumeste cu aia 3%.Nentule e jale ce scumpa e motorina si germania e la drq. nu stiu ce sa zic

 

Inainte de a citi: cred ca e cel mai mare post pe care l-am vazut..pe un forum romanesc..EVER

Dupa citit: cunosc pe cineva care a luat de la Magazinul de Muzica un Boss Sd1, totu a fost super ok, numai ca nu a primit factura nici in ziua de azi.

 

Eee.Sa vezi ce tare.Am comandat de pe net un aparat foto.Si am primit aparatul.Nu spun la ce firma ca si asa e off topic.A adus nemo factura peste .................9 luni :) .Data expeditiei era la 3 zile dupa ce am primit aparatul.Cine stie ce curier sa sters la fund cu plicul omului ,in care era factura.De obicei magazinele dau acte ca nu doarme garda financiara si nimeni cu capul pe umeri nu se risca.Cred.Dar daca nu au trimis factura RUSINE

Edited by popaionut
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.