www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vibreaza :-L


Guest nc3b
 Share

Recommended Posts

Ok uitati problema. Am o chitara acustica, cu corzi de otel pe ea. Am tot cantat si am observat de la un timp ca a prins un obicei prost. Corzile groase vibreaza urat (mai ales spre cordar am impresia). Nush, ma enerveaza , nu mai suport.. De la ce poate fi? P.S Cordarul e intr-o stare destul de proasta (ma refer la plasticu ala alb idiot care ridica corzile un pic). Poate fi din cauza asta? Nu as vrea sa dau corzile jos degeaba pt ca vin sarbatorile si ar trebui sa iau alt set de corzi :-L

Link to comment
Share on other sites

Pai la plasticu ala alb i se spune pragus iar cordarul este chestia de pe corpul chitarei in care intra corzile.

Pai poate sa itzi bazaie din mai multe motive:

 

-tzi s-a tocit pragusul, atunci ar bazai numai coarda libera

 

-tzi s-au tocit freturile(insertiile de metal de pe gat), atunci ar bazai doar in anumite cadrane, dar asta se intampla numa dupa foarte mult cantat la chitara.

 

-tzi s-au dezacordat mult in jos corzile shi nu mai sunt la fel de intinse, acordeaz-o la concert pitch(La de pe coarda Mi in cadranu 5 sa fie la 440Hz) sa vezi daca mai bazaie.

Link to comment
Share on other sites

Mai, prin plasticu tocit io nu ma refer la plasticu ala imediat de langa cheite. Ma refer la plasticu de jos... ala de langa "cordar" . Deci pe ala sa il schimb? Corzile nu sunt dezacrodate, si bazaie cu toane. Ori bazaie rau (si la liber si pe orice fret) ori nu bazaie deloc.

Link to comment
Share on other sites

Guest M0rPhEuS

Si eu am aceeasi problema, dar pe o chitara noua, electrica. La mine bazaie doar low-E -ul daca tin de la tasta 5 in sus. Chitara e cu sistem floyd rose, am setat cat de cat floyd`ul si din spate si de la fine tune. Dar tot bazaie nenorocita aia de E gros, cred ca prin vibratie, se loveste de freturi.

Ce sa fac?

Link to comment
Share on other sites

Mai, pana la urma cred ca voi aveti dreptate. Dar in loc sa intorc ala cred ca o sa ma duc in Muzica si o sa iau unu nou. Plus ca pot sa ii si intreb pe aia cum sa fac :) Multumesc mult :)

Edited by nc3b
Link to comment
Share on other sites

Si eu am aceeasi problema, dar pe o chitara noua, electrica. La mine bazaie doar low-E -ul daca tin de la tasta 5 in sus. Chitara e cu sistem floyd rose, am setat cat de cat floyd`ul si din spate si de la fine tune. Dar tot bazaie nenorocita aia de E gros, cred ca prin vibratie, se loveste de freturi.

Ce sa fac?

Salut

Bridge ,podul,coradrul ,calusul sau cum se cheama care este "flotant" in cazul vibratorului Floyd-Rose

rtebuie ridicat , cele doua suruburi pe care se rezeama "cutitele" vibratorului se regleaza cu o surubelnita ( cu corzile detensionate !!!) in asa fel ca sa urce pozitia verticala a "podului" ( calus,cordar...).Ridicanduse si coarda se indeparteaza de "frettboard" si unghiul de incidenta la apasare va fi mai mare in asa fel nu va atinge tasta urmatoare , si nu bazaie. Daca e prea mare distanta atuncea inseamna ca " gatul" nu este "drept"!! Gatul se poate regla strangand bara de otel interioara (tensionand-o va contrabalansa tensiunea corzilor si lemnul se va indrepta.).Normal ca sa nu se atinga coarda de bareurile de sus gatul ar trebui sa aiba o foarte usoare "concavitate".

Atentie nu se forteaza aceasta bara prea tare (cu simtz !!) si nu se lucreaza sub tensiunea corzilor.

Asta inseamna multa rabdare ca sa reglezi cate un pic , sa tensionezi din nou corzile ( acordezi )si incerci rezultatul.Daca nu este bine atuncea , iarasi detensionare ...inca un pic strangi de bara de otzel , iarasi acordaj..incercare ...pana ai o pozitie buna a corzilor.La octava de obicei 1/5-2mm de la tasta cand coarda e "libera".

Normal este bine sa lasi o zi doua cu un reglaj pana lemnul se "acomodeaza".Si numai dupa aia sa treci la un nou reglaj daca nu este convebabil.

daca nu ai rutina tehnica ar fi bine sa te duci la cineva care se pricepe ( bine) sa nu strici filetele sau capul inbus unde intra cheia de reglaj ( la unele tipuri orificii de reglaj in surubul de tensionare).Atentis se lucreaza numai cu cheie adecvata si netocita caci daca tocesti ( rotunjesti , largesti profilul de cheie de la piulita de tensionare s-ar putea ca sa nu o mai poti actiona si nu stiu cum se poate schimba daca nu mai poti invarti de piulitza !!!

Daca cunosti ceva engleza googleste ceva de genul ...guitar setting...neck setting ...guitar setting tipps...etc

Si tot asa sunt descrise multe reglaje.

La unele chitari acustice exista aceaste bara de otzel , se vede in interiorul chitari la capatul gatului ..un surub sau piulitza hexagonala ..si tot asa se poate incerca sa indrapti gatul.

La schimbarea tipului de corzi ( mai groase sau mai subtiri acest reglaj se va schimba , la unele chitari mult la altele mai putin.

S-ar putea ca daca ai folosit corzi metalice groase gatul era OK.La schimbarea corzilor in mai subtiri ..tensiunea scade si gatul devine convex iar rezultatul este ca pe toate pozitiile se vor atinge tastela de coarda peste tot , ridicarea calusului ajuta dar daca nu reglezi si gatul corzile se vor indeparta foarte tare catre octava si nu se poate canta ..

U reglaj poate costa destul de mult , daca ai un prieten care se pricepe scapi cu o bere doua.

Link to comment
Share on other sites

Guest M0rPhEuS

Wow, asta da explicatie.. am citit`o de 4 ori si de abia am inteles.

 

Deci la mine au inceput sa bazaie corzile mai groase abia dupa ce mi-am blocat floyd`ul si puntea era putin sub nivel. Acum am adus`o la acelasi nivel si tot bazaie mi`ul gros la unele taste.

 

Cu gatul nu am probleme, ca doar e o chitara noua, plus ca nu stiu de care bare vb.

Dar cu ridicatul puntii, se face de la cele 2 suruburi din stanga si dreapta locului unde intra corzile?.. alea la mine sunt negative hexagonale.

 

niste poze ar fi asa de bune, right about now.. :)

Edited by M0rPhEuS
Link to comment
Share on other sites

Wow, asta da explicatie.. am citit`o de 4 ori si de abia am inteles.

 

Deci la mine au inceput sa bazaie corzile mai groase abia dupa ce mi-am blocat floyd`ul si puntea era putin sub nivel. Acum am adus`o la acelasi nivel si tot bazaie mi`ul gros la unele taste.

 

Cu gatul nu am probleme, ca doar e o chitara noua, plus ca nu stiu de care bare vb.

Dar cu ridicatul puntii, se face de la cele 2 suruburi din stanga si dreapta locului unde intra corzile?.. alea la mine sunt negative hexagonale.

 

niste poze ar fi asa de bune, right about now.. :)

 

fara suparare,da' nu mai pot.i-mi vine sa leg corzile de lustra,si eu de ele.

 

deci,barele de care vorbea baiatu' sunt barele de sprijin din autobuzul 336.(Probabil nu mergi cu 336, de aia nu stii)

 

cele 2 suruburi din stanga si dreapta sunt suruburile la care trebuie sa legi doua fire de cupru(izolate sau nu, dupa gust),iar capetele(firelor) opuse le introduci in priza.

Edited by stelica
Link to comment
Share on other sites

Guest M0rPhEuS

Offtopic:

 

Interesant ..comentariu, si total offtopic.

 

Nu e cu suparare...din post-ul tau reies multe...chestii.

 

Daca nu mai poti, iti recomand un ceai cald, o bere rece, o prietena, o plimbare in parc...you know.

 

On-topic:

 

Multumesc lui Karpi si CulBoji pt. sfat, am reusit, nu mai bazaie. :)

Nu are nimic daca partea de treble e mai jos, iar cea de bass mai sus, nu? (din cate stiu eu..)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.