www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

probleme cu chitara


Guest littleP
 Share

Recommended Posts

Guest littleP

nush ce s-a intamplat dar de cand am schimbat corzile ale vechi cu unele putin mai groase falseaza groaznic cand urc pe grif din ce in ce mai mult. am incercat sa umblu la sistemul de prindere al chitarii si am reusit sa le fac pe cele groase Mi, La si Re sa sune bine dar pe cele subtiri nici o sansa.....m-am chinuit toata noaptea si dimineata....creca am incercat toate pozitiile...poate nu fac ceva bine :) Putin help...nu mai suport sa aud cum falseaza :) ......poate daca o duc la un profesionist mi-o face pana imi cumpar una noua :( ....dar as vrea sa o fac eu mai mult ca sa invat ceva :) ...puntea este ca cele de la fender stratocaster (nush cum se numeste) iar chitara este yamaha erg-121.

 

mersi pt ajutor

Link to comment
Share on other sites

Pot fi doua probleme:

Cea clasica, de intonare care se remediaza asa: Flageoleta de la tasta 12 trebuie sa-ti sune la fel ca sunetul produs cind apesi coarda la tasta 12. Ajustezi suruburile la bridge (acolo unde stau corzile) pina obtii asta. Ar fi bine sa folosesti un acordor, dar merge si la ureche.

 

Alta problema ar putea fi corzile, sa fie invechite. Zici ca le-ai schimbat recent, dar ele puteau sta undeva intr-un mediu umed si compromise pina sa le pui tu pe chitara. Mi s-a intimplat asa cu citeva seturi. La corzi de genul asta e imposibil sa ai o intonatie corecta.

Link to comment
Share on other sites

Guest littleP

asa deci am facut ca flageoleta de 12 sa sune ca tasta 12 apasa folosind acordorul dar cand iau coarda libera ea este mai inalta cu aproape un o jumate de semiton. mediul nu este prea umed dar corzile nu sunt schimbate chiar de curand....asta am uitat sa mentionez.....poate sa fie de la corzi??/ le am cam de o luna dar nu le-am sters deloc si...stiti voi...rugina totala :). o sa le schimb acum de curand :) si o sa incerc sa conving pe cineva sa o ducem la un lutier ca sa le aranjeze bine...cam cat ar costa asta?? (sunt din craiova) sau daca exitsa o cale sa o fac eu singur as fi mai bucuros :)

Link to comment
Share on other sites

LOL

Deci stai sa inteleg, coarda libera iti suna mai sus decit flagioleta? (cu o octava mai jos evident)

Daca e asa sunt duse corzile ... Pune degetul sub coarda mi subtire si mergi pe coarda pina sus la prag. Daca pe degetul tau e multa murdarie, rugina, etc, e clar. Mai poti eventual sa le stergi cu vata si cu spirt. Daca nici asa nu merge, la gunoi cu ele :)

Link to comment
Share on other sites

sunt de acord cu asta dar daca coarda e prea departata,groasa si mai e si griff-ul prea arcuit,cand apesi pe ea la tasta 12 sau 13 , 14....,nu cumva o intinzi prea tare,si te trezesti in ipostaza de mai jos(cam ce patesc acusticele mai prostute,cand se arcuiste grif-ul,prea tare si nu-l poti regla).

in continuare nu sustin sus si tare cele de mai sus,i-mi dau doar cu parerea :)

 

post-200-1135081854_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

cred ca bat campii.

atunci,probabil,problema e in corzi(acumm am citit mai atent).

la mine, sol,si,mi,dupa doua saptamani,incepeau cu falsurile(i-mi mai transpira mana=>oxidau repede)

 

si inca o chestie(dupa parerea mea),nu se regleaza intonatia, cu corzi uzate(cosmar trait pe pielea mea)

Edited by stelica
Link to comment
Share on other sites

ai dreptate, nu merita sa reglezi intonatia la corzi uzate pentru ca oricum o vei regla din nou cind le schimbi.

 

littleP, dupa ce schimbi grosimea corzilor considerabil trebuie sa verifici si daca griful mai e setat corespunzator si daca nu, sa mai invirti de truss-rod. Don't try this at home, daca nu te pricepi.

Link to comment
Share on other sites

Guest littleP

Asa deci daca pun degetul sub mi si urc cu el pe grif imi tai degetul de rugina :) ......deci voi vorbi cu mosu sa-mi faca cadou niste corzi fender si.......o programare la lutier :) ca el stie mai bine. Dar cam cat costa sa-ti puna corzile si sa-ti regleze chitara (tot)?

Edited by littleP
Link to comment
Share on other sites

Asa deci daca pun degetul sub mi si urc cu el pe grif imi tai degetul de rugina :) ......deci voi vorbi cu mosu sa-mi faca cadou niste corzi fender si.......o programare la lutier :) ca el stie mai bine. Dar cam cat costa sa-ti puna corzile si sa-ti regleze chitara (tot)?

Eu zic sa lasi Fender si sa iei alte corzi mai bune. Corzile ti le poti pune si singur.. daca chiar nu poti atunci du-te la cineva. Cu 5 lei te-ai scos :). Eu zic sa vezi cum e cu corzile noi. S-ar putea sa nu mai falseze.

Link to comment
Share on other sites

Guest littleP

bine si atunci de care corzi? d'adario sunt si pt electrica? sunt bune sau exista altele mai bune?(mai pe scurt....spuneti niste corzi bune :))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.