www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Exista Splitter Care Sa Lege In Serie?


Guest Player_1
 Share

Recommended Posts

Guest Player_1

Vreau sa conectez doua boxe in serie. Ele nu au nici un adaptor si vreau sa le pun jack stereo la fiecare dar ma intreb daca exista un splitter de tip Y care sa le lege in serie si nu in paralel cum fac toate.

 

Sau cum altfel pot sa le leg "profesional" adica fara sa leg cu scotch doua fire si celelalte sa le pun in jack stereo.

Mai stiti alte jackuri sau cabluri sau splittere care sa lege in serie?

Edited by Player_1
Link to comment
Share on other sites

Legarea in serie:

 

Notam Boxa 1 - 1; ea are 2 mufe: + si - ; Deci 1+ si 1-

Notam Boxa 2 - 2; ea are 2 mufe: + si - ; Deci 2+ si 2-

 

Din putere pleci cu + si il legi la 1+; legi 1- la 2+; si intorci 2- la minusul puterii.

 

Atentie !!!! Inainte sa faci vre-o prostie asteapta-l si pe karpi sa-si dea cu parerea !!! La o asemenea legare Rezistentele se insumeaza!!! Deci daca vrei sa legi in serie 2 difuzoare de 4 ohmi ... rezistenta finala va fi de 8 ohmi !!!

Edited by mega.deb
Link to comment
Share on other sites

Guest Player_1

Mersi pentru ponturi, insa stiu foarte bine cum se leaga in serie, nu e asa de greu, intrebam daca exista adaptoare care sa faca lucrul asta, nu sa stau cu scotchu si cu foarfeca.

 

Stiu ca se insumeaza rezistentele...tocmai de-aia le leg in serie fiindca imi trebuie 8 ohmi.

Link to comment
Share on other sites

1. Ce fel de mufe ai pe boxe ?

2. Ce mufa ai pe POWER ?

 

cumva ca asta ?

 

http://www.mediaboom.ro/images/mufa_boxe_sal_sl_100.jpg

 

LE: sorry ... de abia acum am vazut ca nu ai mufe pe boxe !! ai putea sa incerci cu mufe ca cea din linkul de mai sus pe boxe si cu niste cabluri bune ... ar fi cel mai simplu (in cazul in care ai o mufa asemanatoare si pe putere)

Edited by mega.deb
Link to comment
Share on other sites

Guest Player_1
Mufele jack sunt mono Left si Right?

 

Daca da, ai putea sa incerci un singur cablu cu 3 mufe jack. (presupunand ca vrei sa folosesti doar un singur canal)

 

da sunt left si right, si cum cu 3 mufe jack? cum le leg sa fie in serie boxele

Link to comment
Share on other sites

Guest Player_1

Boxele mele au deja fir, fara mufa,deci fir simplu. Dar mixerul are iesiri 2 jackuri mono mama. Deci nu am intrare in boxe, am fire la boxe care pot eventual sa fie legate la jackuri tata.

Link to comment
Share on other sites

Guest Player_1
leaga-le la jackuri mama !

 

nah.

 

Da mai, asta vreau, sa le leg la jackuri, nu merge sa le pun jackuri ca in configuratia ta...

Iar daca pun jack la fiecare boxa, imi trebuie ceva care sa le inserieze...si asta era intrebarea...ce splittere inseriaza?

Edited by Player_1
Link to comment
Share on other sites

Nu ai raspuns ce fel de mufe ai la statie , respectiv la capatul firelor

 

Indiferent ce mufa si asa se leaga, cum ti-s si esenst colegul in postul anterior

 

in locu "jackului poate fo orice fel de tip de conector .

 

daca ai jackuri sau alte tipuri de conector la capete se cumpara doua mame ptr acestea si inca un conector tata ptr capat.

 

se monteaza intr-o cutie ca sa nu se deterioreze legaturile sau sa faca scurt /atingere cu sasiul .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Player_1
Nu ai raspuns ce fel de mufe ai la statie , respectiv la capatul firelor

 

Indiferent ce mufa si asa se leaga, cum ti-s si esenst colegul in postul anterior

 

in locu "jackului poate fo orice fel de tip de conector .

 

daca ai jackuri sau alte tipuri de conector la capete se cumpara doua mame ptr acestea si inca un conector tata ptr capat.

 

se monteaza intr-o cutie ca sa nu se deterioreze legaturile sau sa faca scurt /atingere cu sasiul .

 

 

Am spus ca la statie am jackuri mame (http://www.thomann.de/gb/tmix_pm600_powered_mixer.htm) si inteleg ce spui, mersi pentru schema....dar intreb daca se gaseste pe piata de cumparat un asemenea splitter (ca asta este de fapt cutia de care vorbesti).

Stiam ca asta imi trebuie...intrebam daca exista pe piata (la muzica la magazinu cu mufe, se gaseste asa ceva? adica daca pot intreb: "aveti spliter care sa lege in serie si nu paralel?")

Edited by Player_1
Link to comment
Share on other sites

Guest Player_1

Ei bine, am gasit singur raspuns la intrebarea mea. Nici unul din voi nu a raspuns concret la ce v-am intrebat. Mi-ati dat detalii legate de legarea in serie, de legarea mufelor...etc. lucruri pe care le stiam si care nu erau incluse in intrebarea mea. V-am intrebat clar: exista splitter care sa lege in serie? Ei bine dragi prieteni, raspunsul corect este nu, NU exista. De ce? nu se stie. Doar nu exista. Desi mie mi-ar fi foarte necesar. S-ar putea sa fiu singurul tampit din lumea muzicii care cere asa ceva si de aceea nu se fabrica, deoarece lucrul asta este total nenecesar. Dar mie mi-ar fi fost necesar, si v-am explicat si de ce.

 

Nu-i problema insa, fiindca am descoperit cum sa imi leg boxele in serie fara splitterul magic. Voi pune 4 jackuri, pe fiecare plus si minus de la fiecare din cele 2 boxe pe care vreau sa le leg. si voi folosi un splitter paralel (care se gaseste peste tot) pentru intrarea in mixer si un splitter cu doua capete mama pentru legarea boxelor in serie.

 

Va multumesc pentru colaborare, threadul se poate inchide

Link to comment
Share on other sites

Legarea in serie:

 

Notam Boxa 1 - 1; ea are 2 mufe: + si - ; Deci 1+ si 1-

Notam Boxa 2 - 2; ea are 2 mufe: + si - ; Deci 2+ si 2-

 

Din putere pleci cu + si il legi la 1+; legi 1- la 2+; si intorci 2- la minusul puterii.

 

Atentie !!!! Inainte sa faci vre-o prostie asteapta-l si pe karpi sa-si dea cu parerea !!! La o asemenea legare Rezistentele se insumeaza!!! Deci daca vrei sa legi in serie 2 difuzoare de 4 ohmi ... rezistenta finala va fi de 8 ohmi !!!

 

aia e impedantza domnu'Mega :).....si splitere sunt gata facute pentru orice-ti trece prin cap( in afara de vreun glontz).E destul sa cauti la un magazin de componente electronice sau la www.connex electronic.ro

 

 

Ei bine, am gasit singur raspuns la intrebarea mea. Nici unul din voi nu a raspuns concret la ce v-am intrebat. Mi-ati dat detalii legate de legarea in serie, de legarea mufelor...etc. lucruri pe care le stiam si care nu erau incluse in intrebarea mea. V-am intrebat clar: exista splitter care sa lege in serie? Ei bine dragi prieteni, raspunsul corect este nu, NU exista. De ce? nu se stie. Doar nu exista. Desi mie mi-ar fi foarte necesar. S-ar putea sa fiu singurul tampit din lumea muzicii care cere asa ceva si de aceea nu se fabrica, deoarece lucrul asta este total nenecesar. Dar mie mi-ar fi fost necesar, si v-am explicat si de ce.

 

Nu-i problema insa, fiindca am descoperit cum sa imi leg boxele in serie fara splitterul magic. Voi pune 4 jackuri, pe fiecare plus si minus de la fiecare din cele 2 boxe pe care vreau sa le leg. si voi folosi un splitter paralel (care se gaseste peste tot) pentru intrarea in mixer si un splitter cu doua capete mama pentru legarea boxelor in serie.

 

Va multumesc pentru colaborare, threadul se poate inchide

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.