www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Adica : Amp Cu Bucla De Efecte ?


Guest alexpunk91

Recommended Posts

Guest alexpunk91

am inteles de la un baiat dep forum de aici ...ca ar fi indicat sa cumpar un amp cu bucla de efecte ..deoarece intentionez sa pun numai pedale ...vreau sa stiu ce inseamna bucla de efecte...dak se poate mai amanuntit ...si ...dak puteti sa imi si recomandati un amp pe lampi de genu(pana in 20 mil) ...doar sa recomandati nu sa imi spune-ti ca aveti de vanzare ...il vreau nou  :)

Link to comment
Share on other sites

am inteles de la un baiat dep forum de aici ...ca ar fi indicat sa cumpar un amp cu bucla de efecte ..deoarece intentionez sa pun numai pedale ...vreau sa stiu ce inseamna bucla de efecte...dak se poate mai amanuntit ...si ...dak puteti sa imi si recomandati un amp pe lampi de genu(pana in 20 mil) ...doar sa recomandati nu sa imi spune-ti ca aveti de vanzare ...il vreau nou :)

 

La banii aia nu ai prea multe optiuni. Depinde ce vrei sa canti. In principiu uita-te dupa un Peavey ValveKing care mi se pare destul de versatil sau un Peavey Classic 30 daca te intereseaza sa canti ceva fara prea mult gain, dar sa ai un clean bun si un overdrive mai bluesy. Pe la 2300 RON gasesti Vox ac15 care e un amp genial, desi are doar 15W si nu are foarte mult gain. Are un clean foarte bun si cu o pedala buna in fata poti sa il folosesti si pentru un sound mai distorsionat.

 

Toate astea eu effect loop sau bucla de efecte. De obicei in bucla de efecte se pun efectele modulation (chorus, flanger, vibrato etc.) si delay-ul. Este foarte important ca delay-ul sa fie pus in bucla pentru ca altfel in momentul in care vei mari gainul la amp si vei trece in regim de saturatie (overdrive sau distors cum i se mai spune) daca delay-ul este pus inainte de intrarea in amplificator iti va distorsiona si repeat-urile de la delay si va suna totul amestecat.

 

Ce se mai gaseste pe la noi in bugetul tau, dar fara bucla de efecte ar mai fi Crate V18, Fender Pro Junior, Fender Champion 600, Fender Vibro Champ si Fender Super Champ, astea in Bucuresti, in tara e posibil sa mai gasesti si altele.

 

Daca vrei sa canti mai mult metale iti recomand Peavey ValveKing, pentru un sound mai cuminte Vox AC15 daca poti da 2300 RON sau Peavey Classic 30, un amplificator versatil care a facut istorie.

 

LE: scuze, se pare ca mi-a luat-o @marcel inainte.

 

Offtopic: marcele probeaza si Vox AC15, s-ar putea sa vrei sa vinzi Peavey-ul, sau mai rau, sa mai iei si Voxul

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Pe la 2300 RON gasesti Vox ac15 care e un amp genial, desi are doar 15W si nu are foarte mult gain. Are un clean foarte bun si cu o pedala buna in fata poti sa il folosesti si pentru un sound mai distorsionat.

 

Sa inteleg ca detii acest amplificator? Ce versiune, cu difuzor Celestion? Adica CC1 sau CC1X? Am citit pe site-ul Harmony Central ca multi au probleme cu acest amplificator fiindca se defecteaza usor. E adevarat, ai avut vreo defectiune la el?

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
am inteles de la un baiat dep forum de aici ...ca ar fi indicat sa cumpar un amp cu bucla de efecte ..deoarece intentionez sa pun numai pedale ...vreau sa stiu ce inseamna bucla de efecte...dak se poate mai amanuntit ...si ...dak puteti sa imi si recomandati un amp pe lampi de genu(pana in 20 mil) ...doar sa recomandati nu sa imi spune-ti ca aveti de vanzare ...il vreau nou :)

daca ai putea trece peste faza asta cu vechi-nou. In functie de ce gen canti ti-ai putea lua un Deluxe Reverb Reissue '65, eu am dat fix 2000RON pe al meu. Dar acesta se presteaza mai mult la country, blues, pop, chestii mai clean. N-are buton de OD asa ca daca vrei ceva mai suparat ar trebui sa-i pui o pedala in fata. In cateva zile il primesc si voi face un review mai pe larg.

Link to comment
Share on other sites

am inteles de la un baiat dep forum de aici ...ca ar fi indicat sa cumpar un amp cu bucla de efecte ..deoarece intentionez sa pun numai pedale ...vreau sa stiu ce inseamna bucla de efecte...dak se poate mai amanuntit ...si ...dak puteti sa imi si recomandati un amp pe lampi de genu(pana in 20 mil) ...doar sa recomandati nu sa imi spune-ti ca aveti de vanzare ...il vreau nou  :)

 

Prima chestie care trebuie sa o intelegi este ca un amplificator este alcatuit din:

1. Preamp.

2. Final.

3. Boxa.

 

Semnalul care iese din chitara este foarte slab, si in drumul lui spre preamp (prin cablu ...) devine si mai slab, pierde mai ales niste inalte. Odata ajuns in preamp, acesa ridica semnalul, il imbraca frumus cu egalizatorul, il trimite finalului care ridica semnalul la un nivel foarte mare, care la randul lui il trimite in boxa si uite ca a iesit un bend demential. :)

 

Ei bine, bucla de efecte se afla intre preamp si final. "Send-ul" corespunde iesirii din preamp, si "Return-ul" corespunde intrarii in final. Bucla asta poate fi de 2 tipuri:

1. In serie:

Se numeste asa deoarece toate efectele care sunt conectate in ea urmaresc schema Preamp -> Efect -> Final (deci tot semnalul este convertit). Este probabil cel mai comun tip de bucla. Ca sa-ti dai seama daca ai bucla in serie, cand bagi jack-ul in send, sunet-ul o sa dispara pana cand il bagi si in return.

Cu acest tip de loop, poti folosi doar finalul unui amplificator. Deci poti sa conectezi si alt preamp (in return ...). Acest tip de bucla are un mare avantaj. Deoarece tot semnalul este procesat, daca ai un multiefect care poate fi programat prin midi, poti sa modifici volumul unui preset, sa faci egalizari post-preamp, etc ... Este foarte flexibil. Oricum, chiar daca ai un multiefect de "super-calitate" o sa se simta diferenta daca bagi sau scoti bucla.

 

2. In paralel:

Se numeste asa deoarece, spre diferenta de loop-ul in serie, legatura dintre preamp si final nu este intrerupta si semnalul este procesat in paralel (o parte de semnal se duce direct in final, si o parte se duce la machiat in multiefect). In acest caz, send-ul si return-ul au aceleasi functii dar return-ul este amestecat cu semnalul care vine din preamp. Majoritatea amplificatoarelor cu un loop de acest tip au si un potentiometru care iti permite sa balansezi semnalul direct cu cel care vine din efect. Avantajul acestui tip de loop este ca semnalul direct nu este alterat, deci isi pastreaza toate proprietatiile sale.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
Prima chestie care trebuie sa o intelegi este ca un amplificator este alcatuit din:

1. Preamp.

2. Final.

3. Boxa.

 

Semnalul care iese din chitara este foarte slab, si in drumul lui spre preamp (prin cablu ...) devine si mai slab, pierde mai ales niste inalte. Odata ajuns in preamp, acesa ridica semnalul, il imbraca frumus cu egalizatorul, il trimite finalului care ridica semnalul la un nivel foarte mare, care la randul lui il trimite in boxa si uite ca a iesit un bend demential. :)

 

Ei bine, bucla de efecte se afla intre preamp si final. "Send-ul" corespunde iesirii din preamp, si "Return-ul" corespunde intrarii in final.

 

Asta ar fi o reprezentare simplista a principiului buclei de efecte:

post-3017-1214599180_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest alexpunk91

deci ..vreau sa fac asa ...reverb>delay>chorus>flanger>distorsie>overdrive ....si un tip a zis de bucla aia de efecte ..care nush la ce ajuta ...aici mi-ati explicat unele chestii pe care le stiam...dar vreau pt configuratia asta o recomandare(as prefera un amp fender sau unul cu renume) ...cant rock , punk ..nu cant rock dur ( gen heavy ) ...cant , blues, country style,texas style,hard rock,classic rock,grunge,punk rock,indie,alternative..exemple de formatii care nu stiu sigur daca le pot incadra in genurile de muzica care le-am scris : zztop,lynyrd skynyrd ..si ca heavy doar iron maiden si 1 mel metallica ....si vreau neaparat amp pe lampa

Link to comment
Share on other sites

man...in general reverb-u' si delay-u' intra dupa overdrive/distors, altfel suna ca un c*r :) cu efectele de modulatie, gen chorus sau flanger, te poti juca, poti experimenta, le poti schimba pozitia, da' astea ambientale musai sa stea dupa drive, adica dupa preamp, in bucla de efecte :)

vezi ca oamenii ti-au recomandat ceva ampuri, chiar "cu renume"...io zic ca ar merita luate in considerare, daca baietii spun ca sunt bune :)

Edited by CernoBill
Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
man...in general reverb-u' si delay-u' intra dupa overdrive/distors, altfel suna ca un c*r :) cu efectele de modulatie, gen chorus sau flanger, te poti juca, poti experimenta, le poti schimba pozitia, da' astea ambientale musai sa stea dupa drive, adica dupa preamp, in bucla de efecte :P

vezi ca oamenii ti-au recomandat ceva ampuri, chiar "cu renume"...io zic ca ar merita luate in considerare, daca baietii spun ca sunt bune :)

 

De fapt, daca observi, chiar le-a pus bine :),

reverb>delay>chorus>flanger>distorsie>overdrive

intr-adevar, prostiile astea de carabusi se conecteaza de la dreapta la stanga, iar eu nici azi nu pricep de ce :D.

Edited by Rayvann
Link to comment
Share on other sites

Guest alexpunk91
De fapt, daca observi, chiar le-a pus bine :) ,

 

intr-adevar, prostiile astea de carabusi se conecteaza de la dreapta la stanga, iar eu nici azi nu pricep de ce :) .

 

pedalele stiu ca sunt puse bine ..nu sunt chiar asa varza la capitolu asta ....doar ca am inteles ca ptr pedale ..imi treb un anumit AMP ( cu bucla de efecte ) si eu v-am rugat sa imi dati exemple de ampuri de genu ...si am scris mai suns ce genuri de muzica cant si vreau sa imi recomandati mai multe ....si mai scumpe...o sa ma uit eu in specificatiile lor si o sa mai imi dau seama si de acolo cu ce se mananca ... ce m-a atras din ce s-a postat mai sus ...ar fi un vox la 15 watii ....la 23...

 

23 milioane

Link to comment
Share on other sites

deci ..vreau sa fac asa ...reverb>delay>chorus>flanger>distorsie>overdrive ....si un tip a zis de bucla aia de efecte ..care nush la ce ajuta ...aici mi-ati explicat unele chestii pe care le stiam...dar vreau pt configuratia asta o recomandare(as prefera un amp fender sau unul cu renume) ...cant rock , punk ..nu cant rock dur ( gen heavy ) ...cant , blues, country style,texas style,hard rock,classic rock,grunge,punk rock,indie,alternative..exemple de formatii care nu stiu sigur daca le pot incadra in genurile de muzica care le-am scris : zztop,lynyrd skynyrd ..si ca heavy doar iron maiden si 1 mel metallica ....si vreau neaparat amp pe lampa

 

Ti-am explicat foarte clar la ce foloseste bucla de efecte. Cat despre amp, de cati W iti trebuie?

Link to comment
Share on other sites

pedalele stiu ca sunt puse bine ..nu sunt chiar asa varza la capitolu asta ....doar ca am inteles ca ptr pedale ..imi treb un anumit AMP ( cu bucla de efecte ) si eu v-am rugat sa imi dati exemple de ampuri de genu ...si am scris mai suns ce genuri de muzica cant si vreau sa imi recomandati mai multe ....si mai scumpe...o sa ma uit eu in specificatiile lor si o sa mai imi dau seama si de acolo cu ce se mananca ... ce m-a atras din ce s-a postat mai sus ...ar fi un vox la 15 watii ....la 23...

 

23 milioane

 

Vox AC15 este un amp extraordinar, are un clean foarte bun, ce ar trebui sa stii ca nu are foarte mult gain (asta rezolva ori cu pedala de drive sau cu un booster), si cel mai important nu are bucla de efecte (mi-a scapat in primul post).

 

Pentru clasic rock si ce mai vrei sa canti tu iti recomand mai degraba Peavey Classic 30, este destul de versatil, are un clean foarte bun si nici la drive nu sta foarte rau. Uite niste demo-uri de pe youtube ca sa vezi cam despre ce e vorba.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest alexpunk91
Ti-am explicat foarte clar la ce foloseste bucla de efecte. Cat despre amp, de cati W iti trebuie?
....ptr apartament :) 5 sau 15 ..20
Link to comment
Share on other sites

intr-adevar peavey mini colossal suna foarte frumos, dar mi se pare enorm 500E pt un amp de 5w... si poate totusi vrei sa canti undeva la un moment dat, chiar daca acum nu ai de gand... decat sa dai atata pe 5w si un canal, poti sa mai pui 100 si ceva pt un laney lc-30, cu dif de 12'' si ai 2 canale si fx loop (my 2 cents) sau nu neaparat laney, oricum, mai bine sa incerci inainte

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.