www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Intrebare


Guest Sayuri
 Share

Recommended Posts

Guest Sayuri

Mi-am achizitionat o chitara Warlock BC Rich si am un amplificator Marshall; problema este ca amplificatorul e pentru chiatri bass, iar Warlock-ul meu nu e bass. Este vreo sansa ca astfel conectata la amplificatorul asta, chiatra mea sa sune... electric?

Link to comment
Share on other sites

Guest Sayuri
Da. Incearca.

 

Pai asta e, ca am incercat. Suna rece, la fel cum suna si fara amplificator, doar ca acum pot regla sonorul

Edited by Sayuri
Link to comment
Share on other sites

Guest Sayuri
incearca cu o pedala de distors sau un multieffect ceva.

 

 

multumesc pentru sugestie; o sa incerc.

Link to comment
Share on other sites

incearca cu o pedala de distors sau un multieffect ceva.

 

Nu prea cred ca o sa functioneze. E ca si cum ai pune o tipa f. urata in niste haine misto. Tot urata ramane.

 

Din cate stiu eu conul unui amplificator pt. bass este facut altfel (alte materiale ... pe baza de alumuniu daca nu ma insel ... oricum nu exclud posibilitatea ca astea sa fie prostii. In schimb conul amplificatoarelor pt. chitara este pe baza de carton).

 

As zice sa schimbi amplificatorul ...

Link to comment
Share on other sites

Guest grind

ce l mai bine ar fi sa l vinyi si sa ti ieie altu da oriqm cu o pedala sau un procesor mere sigur,dar cu siguranta o sa i scada potentialul ampului de bass

Link to comment
Share on other sites

cum adica sa sune electric...? :) adica sa sune distorsionat...?pentru aia iti trebe neaparat o pedala de distors :D e impropriu spus ca suna rece...suna clean, pentru ca asta e, sunet de chitara electrica, dar clean, pe care il obtii in mod normal si cu un amp de chitara electrica...

daca nu cumva ai vreun canal de drive/gain/boost pe ampu' de bass, atunci ia-ti un distors sanatos si vezi atunci cum suna :)

sanatace, frace :)

Link to comment
Share on other sites

Nu prea cred ca o sa functioneze. E ca si cum ai pune o tipa f. urata in niste haine misto. Tot urata ramane.

 

Din cate stiu eu conul unui amplificator pt. bass este facut altfel (alte materiale ... pe baza de alumuniu daca nu ma insel ... oricum nu exclud posibilitatea ca astea sa fie prostii. In schimb conul amplificatoarelor pt. chitara este pe baza de carton).

 

As zice sa schimbi amplificatorul ...

 

 

La banii tai iti permiti! :)

Lasa ampul si canta pe el,nu are nimic,ce daca e de bass...mai rau era daca era invers.

Eu am bagat chitara printr-o statie de bass si suna marfa, am pe distors niste basi criminali ,cu efect desigur nu la rece...

Statie-----cablu----amp.....cum vrei sa sune? depinde ce chitara ai.

Eu raman la ideea ca merge reglata si se poate repeta pe ea(nu e o solutie,dar in lipsa de alta...sa te bucuri ca nu canti prin picap sau magnetofon) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Manu Manu

Eu zic sa renunti la acizitionarea unui nou amp, ca una la mana te rupe la parale si in plus mai stiu eu pe cineva care are BC Rich Warlock si canta pe statie de bass si se aude bine. Daca o reglezi putin chiar ai sa fii satisfacut de rezultate.

 

Mai bine cumperi un procesor de sunete, e mai strashnica investitia si ai sa poti scoate si sunetu dorit.

 

Cat despre sunetul de care te plangi, BCRich a grait sfant :):

 

oricum nu o sa sune acustic,asta e clar.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.