www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Incepator


Guest Tazz
 Share

Recommended Posts

Salutare chitaristi de taote varstele ma numesc Olaru Marius sunt din Bacau am daor 14 anisori :) de curand mi-am reconditionat o chitara solo mai veche (e ruseasca cred...) i-am pus corzi noi am lacuit-o am vopsit-o etc etc etc(asa pentru inceput pana invat sa cant...am o problema in schimb...eu nici nus tiu sa cant bine la chitara...eu invat la liceul de arte george apostu din Bacau...dar la vioara....am conectat chitara la o statie veche(tot ruseasca) de 20 W care are 2 boxe de 40W(cam duse cred...) dar suna urat....suna barait...boxele au un difuzor de 12 toli si 2 mai micute... eu nu prea dispuni de prea multi bani....sa imi cum[par un fader...dar as vrea sa imi fac unul...aveti cumva vreo schita de la un fader?...in alta ordine de idei...as vrea niste indicatii cu ce sa incep intai...poate chiar si un manual.

Edited by Tazz
Link to comment
Share on other sites

Salutare chitaristi de taote varstele ma numesc Olaru Marius sunt din Bacau am daor 14 anisori :) de curand mi-am reconditionat o chitara solo mai veche (e ruseasca cred...) i-am pus corzi noi am lacuit-o am vopsit-o etc etc etc(asa pentru inceput pana invat sa cant...am o problema in schimb...eu nici nus tiu sa cant bine la chitara...eu invat la liceul de arte george apostu din Bacau...dar la vioara....am conectat chitara la o statie veche(tot ruseasca) de 20 W care are 2 boxe de 40W(cam duse cred...) dar suna urat....suna barait...boxele au un difuzor de 12 toli si 2 mai micute... eu nu prea dispuni de prea multi bani....sa imi cum[par un fader...dar as vrea sa imi fac unul...aveti cumva vreo schita de la un fader?...in alta ordine de idei...as vrea niste indicatii cu ce sa incep intai...poate chiar si un manual.

 

14 anisori a? foarte tare deci fii atent ia o chitara clasica si dai bataie pe ea la greu. tre sa aiba bunicul, prietenul lui prietenul, varul lui varul... una cu putina vointa imbini o chitara clasica hora numai sa vrei si invata pe ea. canti la vioara foarte bine o sa ti fie mai usor cu teoria sa o aplici pe chitara. acum cu manualul mai bine ia chitara in mana fa ti o idee cum se acordeaza sau poate deja stii si trebuie sa incepi sa pui intrebari mai exacte de exemplu cum se ia acordul cutare dupa aia cum se executa corect cu pana , cum imi formez mana pentru panatie alternativa totul o sa vina de la sine si posteaza pe aici pe forum ca baietii de aici te ajuta imediat cu orice dak nu stii ceva sunt baieti cumintzi :) bafta la cantat.

Link to comment
Share on other sites

am eu una :)...stiu sa acordez chitara...am o carte cua corduri...(toate acordurile posibile sii inposibile...partea de la mana stanga e deja putin formata...trebe sa exersez...dar partea de la mana dreapta...cu degetele ciupesc relativ binisor...dar cu pana parcas orb...nu nimeresc corzile :) nua veti voi niste exercitii pt asta? si spuneti0mi mai multe timuri de "ciupituri" cu mana dreapta please

Edited by Tazz
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Salut Marius si bine ai venit!

 

Eu zic sa nu te bagi la montaje electronice mai ales daca nu stii bine cu se mananca! (risti sa te curentezi .. ceea ce iti poate cauza moartea). Mai bine valorifica timpul incercand sa reglezi statia pe care o ai ... du-o la un electronist ... nu iti poate lua o avere! Intre timp baga la chitara ca se poate invata si fara amplificator ... maca o perioada...

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

am eu una :) ...stiu sa acordez chitara...am o carte cua corduri...(toate acordurile posibile sii inposibile...partea de la mana stanga e deja putin formata...trebe sa exersez...dar partea de la mana dreapta...cu degetele ciupesc relativ binisor...dar cu pana parcas orb...nu nimeresc corzile :) nua veti voi niste exercitii pt asta? si spuneti0mi mai multe timuri de "ciupituri" cu mana dreapta please

aaa pai canta atunci pe aia clasica lasa chitara electrica pentru ca atunci cand o sa stii sa canti pe clasica o sa fie floare la ureche pe electrica si cand o sa ai salariui iti iei gibson fender ce vrei tu :) asta sa fie problema.

cu panatia pot sa ti zic asta daca stii vreo gama ceva executa jos sus jos sus jos sus la o masura de 4/4 sa zicem si dupa aia exact aceeasi gama sus jos sus jos adik incepi cu sus si sa repecti josul si susul ca pe niste lucruri sfinte. si o sa ajungi super tare o sa sara gagicile pe tine :D asta asa pt incurajare :P

a era sa uit dak nu stii game intra pe www.chordbook.com parca asa era

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Death Poop

pai daca tu chiar esti incepator la chitara, nu cred ca trebuia sa umbli la chitara aia ruseasca...si eu m-am apucat de reconditionat o chitara electrica. Am gasit intr-un dulap o Hora Reghin Doina (asa mi-a zis fratele ca se chama) cam veche is am desfacut-o si am slefuit-o toata si i-am sters componentele care le mai pot folosi si acum astept sa imi fac un buget pentru vopsea si cateva acesori (un capac pentru aia de tensiune, cateva suruburi, niste corzi, cateva pickup-uri, butoane etc.). Ai grija cu chitara aia.

Si eu nu am avut o carte intreaga de acorduri, mi-a aratat un verisor acordurile de baza si mi-a spus ce trebuie sa le fac ca sa se faca altceva (ex.C->C7/Cm) si le-am facut..acum trebuie sa vad cu se fac si alea cu 6 (C6,G6), alea cu 4 (C4, G4) si restu' nestiute.

uite, de exemplu, ca sa faci D (ReMajor) sa il faci minor, scazi un semiton din a doua nota din arpegiu (D-F#-A-D -> D-F-A-D) si vine

E|----|--@-|----|----|

B|----|-----|-@-|----|

G|----|--@-|----|----|

D|----|-----|----|----|

A|----|-----|----|----|

E|----|-----|----|----|

 

\/

 

E|--@-|----|----|----|

B|-----|-----|-@-|----|

G|-----|--@-|----|----|

D|-----|-----|----|----|

A|-----|-----|----|----|

E|-----|-----|----|----|

asa mi-a explicat el mie

cheerz!

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

e bun ca te-au dat parintii la liceu de arte de mic!

eu acum am terminat gimnaziul si am vrut sa merg la liecul de muzica din bucurestin Dinu Lipatti. Cred ca puteam intra, pentru ca stiu la pian, tobe (baterii), bas, muzicuta :) si chitara. Chitara si vocea sunt principalele. chitara fac de 4 ani, dar abea de anul acesta am inceput sa repet in fiecare zi la chitara. Stiu multe la chitara, dar putine (ex. nu cred ca tin bine mana pe grif, ca ma doare incheietura de nu mai pot dupa 30 de min de cantat, dar cant in continuare :)) si vreau sa invat mai multe la chitara si sa fac o trupa nu-metal (gen Linkin Park). Deja am inceput sa scriu versuri si cel mai bun prieten al meu scrie versuri si face rapping..unde eram...aa..liceul...da, am vrut sa ma duc, dar nu era buget si m-am dus la un liceu din oras la mate-info...ehhh..poate facultatea.

am sa revin cu ponturi.

P.S.cauta un chitarist care sa iti fie model, care sa te faca sa vrei sa inveti mai multe si sa vrei sa fii ca el. Eu mi l-am ales pe John Frusciante, chitaristul trupei red hot chili peppers si Flea, basistul aceleasi trupe :)

cheerz!

 

aaaaa si daca parintii tai iti dau bani sa iti cumperi o chitara electrica, nu te grabi sa iti cumperi un Fender Stratocaster sau Telecaster sau un Gibson. eu zic sa iti cumperi un Harley Benton....inveti pe el, ca sa nu strici bunaciune de chitara si apoi iti cumperi un mai buna.

parerea mea..

cheerz!

Link to comment
Share on other sites

Salutare chitaristi de taote varstele ma numesc Olaru Marius sunt din Bacau am daor 14 anisori :) de curand mi-am reconditionat o chitara solo mai veche (e ruseasca cred...) i-am pus corzi noi am lacuit-o am vopsit-o etc etc etc(asa pentru inceput pana invat sa cant...am o problema in schimb...eu nici nus tiu sa cant bine la chitara...eu invat la liceul de arte george apostu din Bacau...dar la vioara....am conectat chitara la o statie veche(tot ruseasca) de 20 W care are 2 boxe de 40W(cam duse cred...) dar suna urat....suna barait...boxele au un difuzor de 12 toli si 2 mai micute... eu nu prea dispuni de prea multi bani....sa imi cum[par un fader...dar as vrea sa imi fac unul...aveti cumva vreo schita de la un fader?...in alta ordine de idei...as vrea niste indicatii cu ce sa incep intai...poate chiar si un manual.

 

Chitara , firma renumita se cheama "Fender" , "fader" in engleza se refera la potentiometru "rectiliniar" , acelea de care dai in sus si in jos si nu rotesti .( asa in mare)

 

De invatat poti sa inveti pe absolut orice chitara ce nu are gatul stramb si nu are corzile prea departe de gat .

Indiferent de acustica sau electrica se canta la fel !!

 

Doar in cazul folosiri distorsionatoarelor la chitara electrica trebuie sa canti cu alta tehnica.

 

Dar pana ajungi sa fi solist virtuoz la chitara poti sa studiezi pe orice fel de chitara .Si acustica si electrica fara amplificare macar nu deranjezi lumea in jurul tau.

 

Dexteritatea se face prin exercitii , multe exercitii.

 

Cauti pe rgc.ro si gasesti adrese la site cu metode de chitara , credd ca la scoala ai invatat ceva despre muzica , asa ca te descurci .Mai intrebi colegi de forum.

 

Tot pr forum gasesti si indicatii si linkuri la construirea unei chitare electrice, construire doza de chitara etc schemele electrice ptr instalatia unei chitare.....

Link to comment
Share on other sites

Daca asta a cerut omu' :)

presupun ca nu stia exact cum se cheama chitara (???) caci , scrie ca vrea sa-si faca unu "fader" doarece nu are bani .

 

am mai vazut la alt tanar care a scris Fener de mai multe ori .

 

"...................eu nu prea dispuni de prea multi bani....sa imi cum[par un fader...dar as vrea sa imi fac unul...aveti cumva vreo schita de la un fader?...in alta ordine de idei...as vrea niste indicatii cu ce sa incep intai...poate chiar si un manual. .."

 

schita ...o fi plan ,proiect ?

 

dar chiar s-ar putea sa-i lipseasca "fader"-ul de la chitara (?) ..

 

.enigma

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut o chitara copie fender si scria pe ea gipson cu "p"...deci nu e de condamnat :)

Poate asa a vazut si el la cineva ca scrie pe chitara..FADER

Mai copii exista scoala de arte...tu zici ca faci vioara...nu e mare diferenta,la vioara ai liniile imaginare intre note aici ai taste... restul e la fel,invata corzile si treci la partituri.

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

cred ca vrea sa isi faca o chitara Fender si intreaba de o shema dupa care sa taie in lemn (dam cu parerea).

Daca nu esti tamplar, nu te apuca de "fader" si chiar daca ai putea sa ti-o faci, nu ar fi Fender, oricat de mare ar fi asemanarea, pentru ca, in primul rand trebuie licienta Fender ca sa fie fender si daca e facuta de tine chitara, inseamna ca e "costume made" din materialele tale, nu din padurile Fender, asa ca nu ai nici-o sansa sa iti faci un fender, dor o chitara asemanatoare..

Link to comment
Share on other sites

Doar in cazul folosiri distorsionatoarelor la chitara electrica trebuie sa canti cu alta tehnica.

 

 

Da?... ce sunt alea? Te referi la orice element al carui efect e modificarea sunetului incat sa "para" sau sa "fie" distorsionat? Adica doze cu distors, pedale, efecte de amp sau procesor? CARE E TEHNICA?... :)

Link to comment
Share on other sites

Da?... ce sunt alea? Te referi la orice element al carui efect e modificarea sunetului incat sa "para" sau sa "fie" distorsionat? Adica doze cu distors, pedale, efecte de amp sau procesor? CARE E TEHNICA?... :)

 

Karpi vorbea de tehnica mainii adica modul de a canta...nu aparatura tehnica(o mica confuzie aici)

Link to comment
Share on other sites

baieti....

1.eu ziceam de Fender...adica cutia aia mare si frumoasa cu un difuzor si amp in eea... :) =))

2.Mi-am facut deja un amplificator...astept sa vina dozele si sa im icumpar un difuzor...

3.Am Inceput sa cant pe cea clasica...sa ma invat...dar nu pot sa cant prea sus deoarece cutia chitarii este foarte groasa si nu ajung pana sus...

4.As vrea sa ma ajutati cu ceva..nu stiu cum sa pun calusul din spate...am incercat sa il pun cat de apraope pot de locul unde se termina corzile...dar dupa a 7 "casuta" incepe sa falseze...:) ca sa nu mai zic ca octava este falsa...am vazut un topic in care 1 tip avea aceeasi problema da nu il mai gasesc :)

Link to comment
Share on other sites

pai acu ne luminezi si pe noi ca e vorba de amp? hahaha :)

 

incearca sa iti ordonezi ideile ,,...astept sa vina dozele si sa imi cumpar difuzor..." aici vorbesti de dozele pentru chitara si un difuzor pentru amp...nu? Ce chitara?

 

despre ce chitara vorbesti ca falseaza? Clasica sau electrica..se regleaza in moduri diferite.

Link to comment
Share on other sites

imi cer scuze ca fac un nou post...dar nu mai gasesc butonul "edit"...

 

credca stiu ce e aia tija...este "surubul" acela cu care indrepti griful nu?

 

bun..acum bva rog mult de tot sa imi spuneti cum pot sa reglez bridgeul de la chitara electica...cum trebuie sa fie pozitionat...si orice in legatura cu asta

Link to comment
Share on other sites

imi cer scuze ca fac un nou post...dar nu mai gasesc butonul "edit"...

 

credca stiu ce e aia tija...este "surubul" acela cu care indrepti griful nu?

 

bun..acum bva rog mult de tot sa imi spuneti cum pot sa reglez bridgeul de la chitara electica...cum trebuie sa fie pozitionat...si orice in legatura cu asta

Pune o poza cu bridge-ul sa se vada ce tip este.

Pana atunci setup-ul a doua din cele mai cunoscute:

 

http://www.youtube.com/watch?v=YZEm0WOGJQU...YZEm0WOGJQU

Link to comment
Share on other sites

Salut...bridge-ul meu este o improvizatie din lemn...pe care as vrea s-o schimb mai in colo... ti-am pus cateva poze cu chitara sa-mi spui ce fel este... imi cer scuze de calitatea proasta a pozelor...

 

PS: nu am sunet la youtube...si nu stiu de ce :) am dat si un restart si degeaba

post-7512-1217053426_thumb.jpg

post-7512-1217053523_thumb.jpg

post-7512-1217053566_thumb.jpg

post-7512-1217053617_thumb.jpg

post-7512-1217053940_thumb.jpg

post-7512-1217054243_thumb.jpg

post-7512-1217055493_thumb.jpg

post-7512-1217055557_thumb.jpg

Edited by Tazz
Link to comment
Share on other sites

In primul rand, bridge-ul este montat mult prea in spate.

Ca sa afli pozitia corecta, masoara distanta de la nut pana la tasta 12, care ar trebui sa fie aceeasi cu cea de la tasta 12 la bridge.

 

Ca un sfat, incearca sa strangi ceva bani si sa-ti cumperi o alta chitara, acum se gasesc destule instrumente pentru incepatori cu preturi accesibile oricui.

Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze...dar nu stiu ce este acest "nut"...

 

Chitara asta o pastrez sa invat sa cant pe ia...dupa care imi iau una [profezionala...acum nu are rost sa bag bani in asa ceva caci nici nu stiu daca chiar o sa ajung sa cant la chitara...

 

PS: stii cumva de ce nu am sunet la youtube? de la ce sa fie?

PSS: am vazut ca chitarele electrice costa in jur de 1000 Euro...nu mi se pare prea accesibil ...dar stii tu undeva unde pot sa iau cam la reo 200 euro?

Edited by Tazz
Link to comment
Share on other sites

poti gasi si chitari mult mai ieftine de 200euro...noi,pe la 100-150euro mult mai bune decat aia.

Daca te incapatanezi,cumpara macar un cordar(ceva care inlocuieste bucatile alea din lemn care bat la pareu ca sunt puse la intamplare)...invarte de tija aia din grif (nu mult) pana se indreapta...cumpara un nut, baga si tu un surub la doza aia care atarna...dar...mai bine cumpara alta chitara noua,arata si mai bine si ajunge cam la cati bani o sa bagi in asta :)

Vezi aici: http://www.thomann.de/gb/harley_benton_hbms15sb_egitarre.htm

Aici ai un Squier by Fender

http://www.thomann.de/gb/cat.html?gf=st_models&oa=pra

Mai adauga 30euro pentru transport si o poti cumpara cu ori ce card Visa sau Mastercard (intreaba la banca daca poti cumpara de pe net cu el)

Ajunge chitara garantat acasa (am cumparat de pe site-ul ala de foarte multe ori :) )

 

O treaba dinasta ti-ar trebuii in primul rand:

http://www.thomann.de/gb/goeldo_hw11n.htm

Una dinasta:

http://www.thomann.de/gb/tusq_pq6000_sattel.htm

SI niste doze decente.

Ce sa mai zic ca daca ma uit bine trebuie si retastata...si asta te costa...undeva la 200lei manopera...da mai bine intreaba la Grosmann(Bucuresti)-nu mai situ exact..taste,ori de la ei ori de aici:

http://www.thomann.de/gb/tusq_pq6000_sattel.htm

 

P.S.Legat de sunet la youtube...ai un virusel..nu e grava chestia....ori instalezi Mozilla Firefox si mergi pe el ,ori reinstalezi Windows-ul

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.