www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Economy picking


Cosu
 Share

Recommended Posts

In esenta este vorba despre o tehnica ce imbina panatia alternativa (Alternate picking) si panatia intr-un singur sens (in jos in cazul de fata).

Exemplu:

In loc sa executam jos sus jos (trecem cu o coarda mai jos ) sus jos sus etc - asa cum am face daca am folosi alternate picking , facem

jos sus jos (trecem cu o coarda mai jos) jos sus jos etc .

Cu alte cuvinte la trecerea pe alta coarda folosim aceeasi miscare ca la nota precedenta.

Din cate am citit ajuta mult la sporirea vitezei (for all you shredders wannabe out there)

 

Daca aveti exemple de exercitii si mai ales cantece/solouri va rog sa le postati aici sa am si eu cu ce sa ma joc (in afara exemplele clasice cu game)

Iete aici un exercitiu tare imputit al lui George Lynch. Muzical e cam 0 barat(cum e aproape orice exercitiu) dar e foarte bun pentru intinderea degetelor pe grif. Ii zice "Gothic Octave" adica pe romaneste octava gotica. Link:

 

http://www.georgelynch.com/guitartab/gothicoct.html

Edited by Cosu
Link to comment
Share on other sites

io am folosit fara sa-mi dau seama economy picking de la inceput. efectele:

1) nu pot (sincer sa fiu nici nu-mi prea bat capu) sa trec fluid intre corzi cu alternate picking -> mereu fac miscarea cea mai econoama.

2) de la un anumit tempo pierd controlu si trec la alternate (adica 'drilling'), ca sa nu pierd ritmu ...bine, asta tine si de exercitiu, care mie-mi cam lipseste :)

Link to comment
Share on other sites

Desi ai vrut solouri, nu exercitii/game, incearca pentatonica in sweep. E destul de interesant sa o faci in felul asta, total diferit de cel clasic.

 

e--------------------5-7-------------------

b------------------7-----7-----------------

g------------4-7-9---------9-7-4-----------

d----------7---------------------7---------

a----5-7-9-------------------------9-7-5---

E--7-------------------------------------7-

1--^ ^ U ^ ^ ^ U ^ ^ ^ U U U ^ U U U ^ U U

Link to comment
Share on other sites

Asa e, Gambale foloseste tehnica asta.

E grea, mai ales ritmic, dar e usoara din punctul de vedere a miinii drepte, in sensul in care este un patern care se repeta. In cazul de fatza downstroke, urmatoarea coarda, downstroke, upstroke, downstroke. Daca prinzi miscarea asta, restul e simplu. Evident, prin simplificarea miinii drepte se complica treburile la mina stinga, dar in cazul de mai sus, daca nu uiti ca mina se poate misca pe grif si nu trebuie sa faci stretching la degete (ceea ce mi se intimpla frecvent la inceput) atunci se pot invata si noile trasee ale miinii stingi...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.