www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Un V-amp 2


Recommended Posts

am facut rost duminica de un procesor Behringer V-Amp 2, second-hand...m-am jucat io ce m-am jucat cu el, am rotit de botoane, am scos ceva sunete fainute din el, dup'-aia am zis sa-l las si sa-mi vad de bac...

mai tarziu, dupa ce-i dau drumu', ma trezesc ca toate preseturile mele erau date peste cap...si nu in sensu' in care procu' revenise la setarile din fabrica, ci avea niste preseturi aiurea de tot, care sunau groaznic...am ramas pur si simplu oripilat :D am crezut ca o fi de la mine...ca n-am facut ceva bine...am recitit manualu', totu' parea in ordine...am incercat sa-l fac sa sune decent, ala parca radea de mine :D m-am lasat batut, iar peste cateva minute, cand l-am luat din nou la bataie, isi revenise :) mi-am refacut preseturile, vreo 5, l-am mai cantat un pic, dup'-aia l-am lasat...

a doua zi, aceleasi figuri :P ba suna bine, ba suna ca un an*s...la un moment dat chiar l-am adus la setarile din fabrica, si parea ok, eram fericit...de unde...peste cateva minute, dupa ce il scosesem din priza, dau sa mai cant ceva, da' ia preseturile de unde nu-s :)

nu stiu ce dracu' sa ma fac...chiar as vrea sa stiu daca a mai avut cineva problema asta cu un astfel de aparat, si daca se poate rezolva cumva...ma oftic, pentru ca imi place cum suna...si mi-ar parea rau sa fi dat un ban pe el, si sa fie defect ;)

enioan...? :)

 

P.S.:va rog frumos, daca se poate, sa va abtineti de la comentarii aiurea...multumesc ;)

Link to comment
Share on other sites

Ahem, pai, vorbim de bergenbier aici, ce naiba.... calitatea EXECUTIEI este undeva intre "just OK" si complet "de porc"; altfel, din punct de vedere "sonor", produsele sint decente, evident in functie de schemele originale dupa care au fost imprumutate (citeste: furate!... vezi Mackie, intre alte exemple celebre). In concluzie nu prea ai ce face, incearca sa-l duci la un service, la un electronist, ceva..... asta e cind un lucru e facut jumate pe vapor, jumate in Desertul Gobi.... nu o sa iasa in evidenta prin fiabilitate. Uite am si eu un Vamp(ir)2, si s-a ars o sursa DE DOUA ORI, doar pentru ca am bagat alimentatorul intii in priza si pe urma mufa de alimentare in efect (ei recomanda sa faci invers), si am facut un mic scurt CARE NU AR FI TREBUIT SA EXISTE, DIN PRINCIPIU!, dar baietii au facut economii, ca doar de aia costa asa ieftin :) . Asa ca ma costa mai mult agravarea de a trebui sa merg sa cumpar si sa schimb aceasta piesulica de 1 RON. Partea "nasoala" :D e ca efectul are niste sunete traznet, si nu ma indur sa il dau, ca daca era sa ma iau dupa calitate, ii faceam vint de mult. Am si un POD 2 (vezi chestiunea "imprumutului" de mai sus, lol), dar cei doi catelusi suna un pic diferit - de fapt (am si citit ca) Behringer a IMBUNATATIT "ca sunet" designul (pe care il furase) din unele puncte de vedere, asta evident nefiind acelasi lucru cu calitatea fizica a manufacturii. Asa ca le tin pe amindoua :) muahaha...

In concluzie, nu ma mira DE LOC relatarea ta, este exact la ce ma astept... o mica imperfectiune, un mic scurt pe PCB, intre niste contacte, posibil o mica problema (intermitenta?) de alimentare, whatever....

Sfatul meu, again, du-l sa vezi ce are, si tine-l (cu multa grija)!

Rock on, dude! :)

Link to comment
Share on other sites

Exact aceiasi chestie am patit si eu cu un bass v-amp. Am mers luni la repetitii cu trupa, si cand sa imi verific volumele am cosntatat ca efectele suna oribil... groaznic. M-am chinuit foarte mult sa scot niste tonuri cat de cat ok pentru chitara si mi s-au pierdut toate. Am decis sa il vand sau sa il fac cadou cuiva. Eu il foloseam pentru chitara pt ca e mic si il pot cara la repetitii, mai ales ca noi repetem peste tot (Cluj, Dej, Bistrita, Beclean, pe unde apucam) dar dupa faza asta m-am convins ca mai bine ma scap de el. Nu zic ca nu is bune v-ampurile, insa nu e pentru mine (mai ales ca e Bass v-amp :)).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.