www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Solo-uri Ptr Electrica


Demos
 Share

Recommended Posts

Guest Dreamchild

Incearca singur pe armonii simple... le poti da jos de pe net... nu copia. Incearca sa creezi.

Edited by Dreamchild
Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

cred ca primul solo ( cap coada ) invatat de mine a fost cel de la Fade to Black, de la inceput( cand am invatat toata piesa ), cu toate ca are pasajele alea rapide , le iei frumos cu metronomu si ies ( acuma dupa un an jumate m-am apucat si de al doilea solo, cel de la final ), numai ca eu am insistat si pe armonie mult, alte chestii care ar mai fi:

daca tot veni vorba de RHCP, Snow - chiar chestia de clean, de la BB King in general piesele sunt lente si melodice, cu exceptii evident ( asta in cazul in care te pasioneaza blues-ul ), poate inceputul de la Still Got the Blues , de la Santana merita orice studiat ,eu am inceput cu samba pa ti, europa s.a, alte idei nu mai am

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

tu vrei sa impresionezi fete printr-un mod cat mai simplu? :) joke

poti incerca : soloul de la Trigger - In Flames , de la Lonely Day - System of a down, primul solo din Master of Puppets - Metallica, Enter Sandman, Seek&Destroy,

sau poti incerca chestia aia ce a facut-o Kirk Hammett in Rio

Fir Intins la fete :) :)

Edited by chitaristul_innascut
Link to comment
Share on other sites

tu vrei sa impresionezi fete printr-un mod cat mai simplu? :) joke

poti incerca : soloul de la Trigger - In Flames , de la Lonely Day - System of a down, primul solo din Master of Puppets - Metallica, Enter Sandman, Seek&Destroy,

sau poti incerca chestia aia ce a facut-o Kirk Hammett in Rio

Fir Intins la fete :D:)

:) si asta dar si ptr mine

Link to comment
Share on other sites

Guest Manu Manu

Incearca pe http://www.justinguitar.com/en/BC-014-ExplorePentatonic.php. E foarte fain site'ul.

 

Link'ul trimis e de la o lectie de variatii pe pentatonica, ca sa poti sa iti debitezi tu singur solourile.E foarte bine explicata lectia si daca te tii de treaba ai sa fii mult mai satisfacut cand iti faci tu propriul solo decat daca ai sa il iei mura'n'gura din tabulaturi.

 

Aa si cum zicea si BC Rich:

multe exercitii de digitatie, daca ai un program de o ora/zi stabilit...recomand 40min digitatie si 20min studiu,pentru inceput.

(cine poate si are mai mult timp...cu atat mai bine...ideea e 60% din timpul alocat sa fie digitatie si 40% studiu pe piese)

 

P.S.Pentru incepatori vorbesc si lor ma adresez.

 

Exercitiile de degetatie sunt cruciale pt asta. Incearca si tu clasicul 1-2-3-4 sau pentatonica de sus in jos si invers si apoi dintr'o pozitie oarecare pana iti iese. Si cel mai important altenate picking, fara el nu faci mare branza pe la solourile mai avansate si daca nu te inveti din start cu el o sa iti fie greu apoi, iti zik ca am patit'o.

 

:):):D Spor la munca :P:D:)

Link to comment
Share on other sites

- Cel mai tare solo (dupa parerea mea) care a fost compus vreodata: Stairway to Heaven (varianta originala nu live). E si simplut... Totusi mie nici dupa 4 ani nu imi suna ca acolo :)

- Nothing Else Matters (dupa cum zic si altii) e o idee foarte buna. O sa simti carnea chitarii cu el ... Eu il folosesc mereu cand testez chitari sau ampuri :)

- Wasting Love - Iron Maiden;

- Headstones de la Lake of Tears - solo frumos si simplut, acustic, si totusi nu e chiar asa usor sa il faci sa sune bine.

- Paranoid - Black Sabbath - E bun de invatat sa mergi pe pentatonice. De asemenea foarte usor sa il si improvizezi partial (Eu asa fac ... o bucata il cant dupa original, apoi il improvizez)

- Orice chestie de blues minor. Ai putea sa iti inregistrezi singur un ritm de blues (gen blues in 12 masuri - 12 bar blues). Apoi merge fain improvizatia pe deasupra. Te ajuta sa descoperi noi sunete si sa fii creativ.

Link to comment
Share on other sites

Guest Manu Manu

Bluesurile is ff bune pentru inceput... te ajuta sa te acomodezi cu un ritm anume si sa fii creativ... sa te joci tu cu chitara dupa cum iti suna la ureche.:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.