www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Album Indie


Susceptor
 Share

Recommended Posts

Am cautat pe forum (parca se vorbise), dar nu am gasit.

 

In ideea ca ai imaginea (sa zicem *.iso) a unui CD/DVD masterizat, cum poti sa il scoti legal.

Ma refer de la fabrica pana la a putea sa il vinzi legal la concerte sau distribuitor etc.

 

Ce implica tot acest proces?

(cum obtii timbrul ala lucios, ce acte iti trebuie)

Link to comment
Share on other sites

@JunkYard: da, mersi, mi-a scapat din vedere inseamna, insa nimic din ce ma intereseaza (sunt curios) nu e explicat acolo.

 

Daca ma duc la fabrica unde se fac CD/DVD si dau imaginea, ei imi fac produsul (sa zicem si inlay, booklet, ce mai vreau eu) obtin si timbrul ala?

Ce exact mai trebuie in afara de fabrica?

(pe celalalt topic se spune ca multi si le ard acasa, lucru care nu e recomandat pentru ca aceste CDuri au un numar redus de citiri, nu se conformeaza standardelor si risca sa se strice mult mai repede)

 

 

@mod: daca doriti unirea topicelor ca sa fie unita discutia...

Link to comment
Share on other sites

@JunkYard: da, mersi, mi-a scapat din vedere inseamna, insa nimic din ce ma intereseaza (sunt curios) nu e explicat acolo.

 

Daca ma duc la fabrica unde se fac CD/DVD si dau imaginea, ei imi fac produsul (sa zicem si inlay, booklet, ce mai vreau eu) obtin si timbrul ala?

Ce exact mai trebuie in afara de fabrica?

(pe celalalt topic se spune ca multi si le ard acasa, lucru care nu e recomandat pentru ca aceste CDuri au un numar redus de citiri, nu se conformeaza standardelor si risca sa se strice mult mai repede)

 

 

@mod: daca doriti unirea topicelor ca sa fie unita discutia...

 

Trebuie sa ai licenta de editor de fonograme. Adica sa fi casa de discuri. Daca ai respectiva licenta te duci la ORDA si comanzi hologramele. Atentie, va trebui sa duci si un CD ca sa vada baietii pe ce anume iti dau hologramele. Spre exemplu, daca se vede ca e scris la calculator ei au sa refuze sa-ti elibereze holograme.

 

Multa bafta

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa ai licenta de editor de fonograme. Adica sa fi casa de discuri. Daca ai respectiva licenta te duci la ORDA si comanzi hologramele. Atentie, va trebui sa duci si un CD ca sa vada baietii pe ce anume iti dau hologramele. Spre exemplu, daca se vede ca e scris la calculator ei au sa refuze sa-ti elibereze holograme.

 

Multa bafta

 

si conditia acea frumoasa oligatorie de N000 nr. de discuri s-a implementat ?

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie casa de discuri, poti sa te inscri la ORDA ca persoana fizica si sa achizitionezi holograme. Conform legii nu ai voie sa produci CDuri "artizanal", ci doar la fabrica de CD-uri

citeste aici mai multe https://www.orda.ro/documents/ro/legi/Ordon...din%202006.html

 

Nu trebuie sa fi casa de discuri, ci editor de fonograme. Diferenta veti constata ca e insesizabila (ca si timp din viata mancat). Asa ca eu am sunat un prieten... care are casa de discuri.

Link to comment
Share on other sites

Ok, o (ultima) intrebare (cred), ce implica sa fii editor de fonograme?

Daca ai firma poti "anexa" (sa zicem) o licenta, sau ceva similar?

 

Exact. Cu conditia ca firma sa aiba un obiect de activitate compatibil cu productia muzicala si acest obiect de activitate (productie muz) sa fie adaugat firmei.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Si chestiile scoase in regim white label sau productie super limitata ? adica 100 de copii sau mai putin? orice inregistrare vanduta trebuie inregistrata la nenorocitii astia ? this is SHIT! :)

 

la englezi am vazut ca dj-ii isi taie la ei acasa viniluri.. pt uz propriu. 20-50 de exemplare maxim. pai daca fiecare rahat de-asta ar trebui sa astepte aprobari de la stat unde am ajunge?

 

ar fi o solutie sa vinzi downloaduri online dar stim cum merge asta la noi :)

Link to comment
Share on other sites

ar fi o solutie sa vinzi downloaduri online dar stim cum merge asta la noi :)

 

Eu am facut asta, nu e cine stie ce, nu iti trebuie decat o carte de credit. Sunt multe situri care ofera downloaduri online (printre care si last.fm), contra pret (banii iti vin tie). Iti poti aranja pana si pretul cu care "vinzi".

 

Mai e de exemplu cdbaby.com care iti dau voie sa le trimiti cate copii vrei de cd-uri cu muzica ta, cu coperta cu tot, si iti aranjeaza ei tot, si clientii pot face comanda de pe situl lor. Banii iti revin tie. E foarte folosit afara pentru trupe indie, si situl functioneaza concomitent cu garageband.com, care si ala e foarte tare si de incredere.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.