www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

I Need Some Help...


Psyche
 Share

Recommended Posts

ma gandesc sa'mi iau un procesor si pe site'ul guitar pro am dat peste DigiTech RP-70 ce parere aveti, merita?! daca aveti alte propuneri despre alte produse, undeva pe la aceeasi bani, va rog sa'mi spuneti...ms anticipat :)

 

PS: in caz ca trebuie specificat pt kestii tehnice, chitara e Aria MAC 30 si amp'ul un Fender Frontman 15G.

Link to comment
Share on other sites

eu am avut digitech rp 80(nu se mai fabrica modelul),cleanul e okey insa distorsionul lasa mult prea mult de dorit,la fel si restul efectelor. (momentan am un Zoom G2.1u si l-am luat cu 350 ron second hand si suna foarte okey,avand in vedere pretul)

 

In pretul rp-70'ului ai putea sa incerci un V-amp II de la behringer,am vazut la mica publicitate la 250 ron. :)

Edited by pulbur
Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui

spune si noua ce vrei sa faci cu procesor ? Sa folosesti ca simulator pentru gain ? Sa folosesti effecte : reverb, delay, ..... ? Sa ai mai multe tipuri de sunete ? Sa faci record ? Daca raspunsul este toate din cele am pus, atunci iei un procesor, dar la bani astia as lua un Behringer V-amp 2(se vinde unul la mica publicitate 250RON). Daca nu ai nevoie de mai multe sunete, si nu ai nevoie de effecte, doar gain, sa-ti iei o pedala (pentru ca ai deja combo). O pedala ieftina si buna este boss ds-1 (185RON la guitar shop). Daca vrei sa ai si gain frumos, dar si sa faci record, cu 275 RON (cat costa procesorul pe care vrei sa-ti iei) as faca asa : cumpar un VOX amplug = 150RON. Cu asta ai un gain frumos si poti sa faci record cu el. Dar nu ai posibilitate de a schimba clean/gain daca canti live. Atunci cu 125 RON, caut un line selector, sa faci bypass amplug-ului, si conectezi chitara direct la combo sa ai clean.

Link to comment
Share on other sites

daca te intereseaza am eu un procesor la 400RON

ms pt sugestie, dar depaseste bugetu meu...

 

as vrea pt distors, reverb si alte efecte...nu pt recording sau live. amp'ul are gain dar tre sa dau volumu f mic si nu mi se pare ca se aude stralucit. plus ca nu bag chitara in pc ca am niste boxe mici amarate si o placa audio onboard si m'am gandit ca daca vreau sa scot un sunet ok prin calculator ar trebui sa bag ceva bani in el si d'aici faza cu procesoru.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
eu am avut digitech rp 80(nu se mai fabrica modelul),cleanul e okey insa distorsionul lasa mult prea mult de dorit,la fel si restul efectelor. (momentan am un Zoom G2.1u si l-am luat cu 350 ron second hand si suna foarte okey,avand in vedere pretul)

 

In pretul rp-70'ului ai putea sa incerci un V-amp II de la behringer,am vazut la mica publicitate la 250 ron. :)

rp-70-ul (alaturi de 90 si toate celelalte care se termina in 50 (150, 250, etc)) e deja alta mancare. E din noua generatie de procesoare digitech. Nu zic ca suna extraordinar sau cine stie ce, dar e deja un salt imens de la vechile rp50,rp80,rp100,200,300 etc. In afara de o imbunatatire semnificativa a calitatii sunetului (e tot procesor si nu poate sa inlocuiasca stompboxurile,dar face si el ce poate), dar are cea mai intuitiva interfata vreodata prin programul de editat patchuri pe calculator. Alt bonus e interfata USB pentru inregistrari --> nu te mai chinui cu placa de sunet onboard si scapi de zgomot inutil. As compara acest procesor cu zoom-urile g2, numai cu interfata mult mai buna. Cat despre Behringer, eu m-as feri de toate produsele de la ei (mai cauta pe forum sa vezi ce parere au ceilalti despre firma Behringer)

Link to comment
Share on other sites

La banii aia cred ca cel mai bun efect e Zoom G2. Digitech nu mai sunt ce au fost de ceva timp la capitolul efecte de chitara. Un prieten are GNX4 care practic e varf de serie la ei ca floor modeler si mie sincer nu imi place decat la capitolul efecte, ca si amp sim e slab, toate distorsurile suna super digital. Vezi ca o alternativa foarte buna ar fi si POD 2.0 de la Line 6. E extrem de simplu de setat si suna, dar sare de 300 RON. Poate gasesti unul SH, nu ai cum sa te pacalesti cu el.

Link to comment
Share on other sites

am avut si io RP80, si distorsu' suna ca un c*r :) nu stiu cum suna astea mai noi, da', sincer, io as da banii mai degraba pe un V-Amp 2, decat pe un DigiTech ieftin :) de fapt, chiar sunt sigur c-o sa-mi iau unu' cat de curand :D nu cred sa fie doar un jeg de procesor de la o firma de doi bani...adica...daca mr. Felix l-a incercat si a zis despre el ca e ok, in conditiile in care, din cate am inteles, omu' nu prea se intelege cu procesoarele digitale, atunci io zic ca nu e chiar degeaba jucaria, chiar daca scrie Behringer pe ea :P

 

later:@Blackthorn: din ce am citit, V-Amp 2 ar fi o copie de POD 2.0 :)

Edited by CernoBill
Link to comment
Share on other sites

am avut si io RP80, si distorsu' suna ca un c*r :) nu stiu cum suna astea mai noi, da', sincer, io as da banii mai degraba pe un V-Amp 2, decat pe un DigiTech ieftin :) de fapt, chiar sunt sigur c-o sa-mi iau unu' cat de curand :D nu cred sa fie doar un jeg de procesor de la o firma de doi bani...adica...daca mr. Felix l-a incercat si a zis despre el ca e ok, in conditiile in care, din cate am inteles, omu' nu prea se intelege cu procesoarele digitale, atunci io zic ca nu e chiar degeaba jucaria, chiar daca scrie Behringer pe ea :P

 

later:@Blackthorn: din ce am citit, V-Amp 2 ar fi o copie de POD 2.0 :)

 

Teoretic V-Amp e o copie dupa POD. Practic am avut POD rinichi si am cantat pe V-Amp si nu prea mi s-au parut ca seamana prea mult decat ca idee, ca sunet diferente foarte mari, bineinteles in favoarea Line6. Distorsurile suna excelent pe POD, partea lui mai slaba ar fi efectele care sunt destul de putine si nu pot fi combinate, dar in schimb suna bine. In plus POD-ul e unul dintre cele mai usor de setat procesoare din cate am vazut, invarti de 2 butoane si suna. Si acum imi pare rau ca l-am vandut pentru ca suna excelent si nu ocupa mult spatiu, il poti tine in buzunarul husei de la chitara (depinde de husa). Eu zic ca merita diferenta de bani, dar daca vrei sa ii dai mai bine iei V-Amp decat Digitech.

Link to comment
Share on other sites

in general, toate multiefectele au distors...acu' vine vorba de calitatea lui...

daca vrei doar distors, si nu planuiesti sa folosesti foarte multe efecte, iti iei mai bine o pedala sanatoasa, un Boss, Marshall, etc., de preferat altceva decat DigiTech :) am si io un Death Metal, si am observat ca, pe langa faptu' ca are gainu' nesimtit de mare, iti cam altereaza tonul natural al chitarei, si nici nu are punch...ii lipseste ceva, acolo... :)

acum depinde si de bugetul tau...de ce vrei sa canti...dunno :)

Link to comment
Share on other sites

mhm asa multe efecte iti dai seama ca nu'mi trebuie, plus k eu cant doar prin camera...am folosit putin guitar rig 3 si am dat peste unele efecte chiar ciudate, iti transforma chitara :)

care e faza cu gain'ul de la amplificator pana la urma...e un fel de distors?! sau cat de mare e diferenta intre o pedala de distors si butonu respectiv?!

Link to comment
Share on other sites

pai...din cate stiu io, potu' de gain forteaza tranzistoru' (sau lampa, daca ai amp pe lampi), iar semnalul iese saturat din etaju' de preamplificare, care include boost-u'.astfel, sunetu' este distorsionat...sa imi dea careva in cap daca gresesc :)

in cazul unui amp pe tranzistori, cum ai tu, butonu' de gain e cam aceleasi lucru cu o pedala, adica obtii acelsi rezultat cu el.acu', intrebarea e daca esti sau nu multumit de "vocea" distorsului, daca se preteaza pe ce canti tu, daca iti faci treaba cu el :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
La banii aia cred ca cel mai bun efect e Zoom G2. Digitech nu mai sunt ce au fost de ceva timp la capitolul efecte de chitara. Un prieten are GNX4 care practic e varf de serie la ei ca floor modeler si mie sincer nu imi place decat la capitolul efecte, ca si amp sim e slab, toate distorsurile suna super digital. Vezi ca o alternativa foarte buna ar fi si POD 2.0 de la Line 6. E extrem de simplu de setat si suna, dar sare de 300 RON. Poate gasesti unul SH, nu ai cum sa te pacalesti cu el.

 

Tocmai asta ziceam, o fi GNX-ul mai scump decat majoritatea, dar e din generatia veche.

Link to comment
Share on other sites

ok, deci din ce'am inteles eu din toate posturile ar fi urmatoru lucru: ca Zoom G2 merita cumparat tinand cont de raportul calitate - pret, concluzia este una eronata?!

 

PS: 10x celor care si'au alocat timp sa'mi raspunda :)

Da este o "pedala" buna . calitatea procesari excelenta , are ultimul tip de procesor lui Zoom , ( daca n-a mai aparut altul intre timp)

 

96KHz /24 bit AD si DA x 128 oversampling , si un procesor rapid de 96KHz/32 bit .Nu-i nevoie de atatia biti la chitara DAR zgomotul de insertie este tinut foart emic in acest fel .

 

Distorsurile suna bine . digital dar sunete bune de cantat . Acustic guitar simulation ( nu suna chiara acustic ) dar poti sa creezi un sound frumos clean cu caracteristici de acustica .Mai ales cu doze singlecoil ! cu potmetru de volum de la chitara redus cu 10% ai un sound excelent de strumming .reverb/Chorus /flanger /pitch ..foarte caliattiv datorita celor 96KHz si 24 bit ...Imita tot felu de amplifuri , sunt unele de bass care suna excelentt cu chitara solo .Si multe altele ,.. si nu sete scump .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.