www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Procesor - Amp


Guest blackraven
 Share

Recommended Posts

Guest blackraven

Am fost de curand la un amic acasa pentru a "canta" cate ceva :D [la chitara, bass, etc]. Si treaba a fost cam asa. Am bagat Ibanezu' prin Zoom g2 [cu simularea unui Peavey nu mai stiu de care - dat pe un drive mai tare] si apoi intr-un amp Behringer de 20W parca [modelul nu il stiu]. Suna varza! O.o .. dar cand dadeam pe clean [la procesor - simulare de VoxAC30 parca] suna ft bine. Am incercat sa mai umblu pe la amp si proc, pe la equalizer,chestii, degeaba. Suna infect. Apoi am incercat chitara - zoom - fender frontman 15. ceva mai bine decat pe behringer dar tot varza. :) :)

 

Poate cineva sa imi explice de ce? Are cumva legatura cu faptul ca Zoomul e digital?

 

PS. acasa folosesc chitara - zoom - line'in [pc] - boxe stereo si suna foarte bine :P . Cum as putea "simula" circuitul asta fara pc? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

Pai daca scot simularea de pe Zoom, nu mai am sunetul pe care il vreau. Procesorul o sa fie de forma. O sa am sunetul amplificatorul... dar eu vreau tonul pe care il am acasa. [zoom-pc-boxe, bla bla]..

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui

s-ar putea din cauza ca semnal de la chitara este preamplificat de 2 ori : o data la procesor, si o data la intrarea combo-ului. Daca la combo, ai aux in sau CD in sau macar FX return, incearca sa bagi procesor in ele. Daca nu, lasi butonul de gain cat mai mic se poate.

Link to comment
Share on other sites

si eu aveam probleme de genu...pai daca e modeling combo atunci nu va suna bine daca bagi chitara din proc direct in input va trebuii sa o bagi in cd-in,cum s-a zis mai sus....si inca o chestie: cand folosesti zoomul la home recording trebuie sa fie setata la:Cabinet&Mic

iar cand il folosesti cu combo trebuie sa fie setata la:Et,Extra EQ

Link to comment
Share on other sites

man...e normal ca cetera ta sa nu sune la fel ca acasa pe un combo, cu aceleasi setari pe care le ai cand canti prin boxele de PC...sunt incinte diferite acolo :)

in plus, daca canti prin combo, nu are rost sa folosesti si simularea de cabinet...gandeste-te ca e ca si cum ti-ai baga chitara intr-un combo sau intr-un head cu cabinet, si ai prelua sunetul de la combo cu un mic, pe care apoi l-ai baga intr-un alt combo :) n-are absolut nici un sens :)

Link to comment
Share on other sites

Am fost de curand la un amic acasa pentru a "canta" cate ceva :D [la chitara, bass, etc]. Si treaba a fost cam asa. Am bagat Ibanezu' prin Zoom g2 [cu simularea unui Peavey nu mai stiu de care - dat pe un drive mai tare] si apoi intr-un amp Behringer de 20W parca [modelul nu il stiu]. Suna varza! O.o .. dar cand dadeam pe clean [la procesor - simulare de VoxAC30 parca] suna ft bine. Am incercat sa mai umblu pe la amp si proc, pe la equalizer,chestii, degeaba. Suna infect. Apoi am incercat chitara - zoom - fender frontman 15. ceva mai bine decat pe behringer dar tot varza. :) :)

 

Poate cineva sa imi explice de ce? Are cumva legatura cu faptul ca Zoomul e digital?

 

PS. acasa folosesc chitara - zoom - line'in [pc] - boxe stereo si suna foarte bine :P . Cum as putea "simula" circuitul asta fara pc? :)

 

ca sa folosesti unele "simulari" pe o statie de putere aceasta trebuie sa fie "lineara" , sa redea exact ce ai introdus fara a mai introduce distorsiuni , schimbari in tom etc ..

 

in orice caz au dreptate colegi , nu simulezi un cab cand deja est pe un cab , nu-i nimic grav dar se pot anula una pe cealalta su suna a varza .Cabul suna intr-un domeniu iar simulatorul vre sa-l duca in alt domeniu , nu prea se potriveste .

 

Dar daca ai mega difuzoare lineare ( boxa pe mai multe cai sub, joase , medii , inalte ) si de mare putere se pot foilosi simulatoarerle.

 

Alta problema ar fi analiza sunetului , daca nu stii ce trebuie sa schimbi nu vei avea rezuiltatele dorite .

 

In mare parte chitaristi nu au nici un fel de ton deoarece au o imagine gresita asupra caracteristici tonului dorit si efectiv rehleaza gresit EQ -urile .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.