www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

ce parere aveti?...ibanez rg321


stelica
 Share

Recommended Posts

e ok. dar vezi ca au mai fost posturi cu rg 321mh. da un search.

are suntetul bun, dozele sunt bunicele pt pretul asta. cea de bridge e cam zgomotoasa, are si output mare. cea de neck e chiar reusita. e perfecta pt blues si jazz. dozele sunt facute de DiMarzzio special pt ibanez, dar sunt low-level. de pe net am inteles ca se pun cele care nu a trecut testul pt a fi stantate DiMarzzio, au mici variatii fata de sunetul care s-a dorit. mici variatii, evident, pt cei pretentiosi. daca vrei sa canti pe acasa dozele sunt ok. gandeste-te ca si kirk hammet a avut la un moment dat, pe la sf anilor '80, inceputul '90 un ibanez si canta pe el in concert pe dozele din fabrica, pe infinity (INF1 si INF2).

evident ca nu suna ca EMG, sau SD, dar pt niste doze care vin cu chitara pt pretul asta sunt mai bune ca dozele de la ESP, Ephiphone, Gibson etc. asa zic si review-urile de pe www.harmony-central.com

te poti conving singur.

 

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

dar pt niste doze care vin cu chitara pt pretul asta sunt mai bune ca dozele de la ESP, Ephiphone, Gibson etc.

:) Sunt mai bune decat dozele de pe Gibson??? :) Eu unul n-as prea crede asta...

Link to comment
Share on other sites

sunt in drum spre "Muzica"

cred ca m-a imbat deseara :)

 

 

U'r a lucky man!

Dar maine dimineata o sa fiu si eu in drum spre Muzica si cred ca o sa se lase cu o bauta crunta sambata la un Jam Session cu prietenii! :)

Link to comment
Share on other sites

, dar pt niste doze care vin cu chitara pt pretul asta sunt mai bune ca dozele de la ESP, Ephiphone, Gibson .

you must be joking...

in nici un caz GIBSON.nici macar esp.esp sunt recunoscute ca avand single coils originale chiar bunicele.

intre noi fie vorba, nu cred ca nici macar epi. mai ales ca epi-urile de la un anumit nivel in sus(7/800$)

folosesc doze gibson...

nu compara cu un epi/esp de 100$... esp de la 400$ in sus au emg si sd pe ele...

iar chitarile pana in 300/ 400$ sunt toate mai mult sau mai putin la fel, pe acelasi nivel de pret, in ce priveste dozele. in principiu de *****.aici mai mult compari lemnul, felul in care sunt lucrate etc.

Link to comment
Share on other sites

nu ma mai imbat :)

am fost la"muzica" am vazut si-am plecat fara

lucea frumos,dar griff-ul o panarama.prost finisat,tastele agatau mana,binding-ul pe griff crapat(putin) si parca lipit cu aracet,griff-ul neparalel cu planul(fata) chitarei.

cred ca ma las de cautat prin "muzica"

Jackson js30 facut in india era mai bine finisat

Link to comment
Share on other sites

ok, alt model de chitara?! Te intreb fiindca stii cum e cand o doua zi vrei sa iti cumperi chitara, ai nevoie de cat mai multe pareri referitor la ce iti poti lua cu aprox. 500 euro. Spune-mi alte modele la care te gandesti, fara foarte multe detalii.

Link to comment
Share on other sites

Api nush ce se mandreste asa mult lumea cu griffurile wizzard ca io am pus mana pe asa ceva shi nu mi sa parut mai bun ca grifurile vechi de reghin numa ca is mai subtiri.

 

Nu itzi vin deloc bine in mana shi nu poti canta cu un gat d-asta in pozitie joasa cu chitara.

 

Iar dozele alea nu au cum sa sune mai bine ca nijte Gibsonuri sau nijte doze Epiphone bune.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

am cantat si io pe un wizard 1 si fugea mana pe el, si asta cu chitara lasata foarte mult. e super comod grifu ala si super rapid. acu depinde si de mana...

Link to comment
Share on other sites

n-am 500 euro si nici nu merg pe ibanez,ma atrasese rg 321(corp mahon,24 taste,binding,fara floyd)dar sunt dezamagit.

ce nu-mi place la ibanez e ca profilul griff-ului e "D" nu "C aproximativ)cum arata pe site.poate de aia mi se pare js 30 mai comod.

oricum finisajul e prost si ma asteptam la ceva ca-lumea de la made in korea.

oricum am indoieli cum ca,corpul ar fi din mahon.pe site arata finish oil in "muzica e albastru metalizat lacuit.

 

incep sa cred ca sunt facute in pe linia maritima korea-china-romania

pana la urma cat dureaza sa pui o stampila pe griff cu "made in..."

Edited by stelica
Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

uita-te pe site la ibanez mai atent si vei observa ca sunt 3 modele de RG321mh, unu natural oil, unu albastru si unu negru, si ala natural oil nu e la mcmusic, uita-te la ei pe site :)

Edited by p_aciulea
Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce hitara ai incercat la muzuca dar reg321mh e o chitara excelenta pt pretul ei. eu am incercat una, am cantat apoi, pe una destul de mult dupa care m-am decis sa-mi cumpar una. deci trei chitari, toate erau la fel, erau f. bune pt rock, pt metale. are freturi jumbo si grif f. subtire, e facut pt viteza, nu falseaza, poti sa lasi corzile destul de jos, aluneca mana pe ea ca pe partie la sinaia. daca ii schimbi dozele, cu emg, sau sd iese o superchitara, probabil cea mai buna chitara de pe piata la pretul asta, pt sectiunea "string thru-body", deci fara floyd.

in ceea ce priveste dozele infinity, m-am referit la doze pt metale, si la esp, gibson, ephiphone low-end. asa si ibanezul pt chitarile mai acatarii (jem, js) pun DiMarzzio... daca nu s-a inteles, nu ma supar, pot sa tot repet pana se intelege...

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

si io am ibanez made in corea. un rg270 si sunt super multumit de finisaj... cred ca era chitara aia de kko. nu e nevoie sa generalizezi pt toate rg321mh made in korea

Link to comment
Share on other sites

Si eu am o chitara Ibanez RG 321 MH si sunt multumit de ea deoarece isi face toti banii. Imi pare rau stelica ca nu ti-am trimis poze cu chitara dar nu am cu ce sa fac. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.