www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Bag Doua Chitare In Acelasi Amp?


Guest blackraven
 Share

Recommended Posts

Guest blackraven

Salut.

 

Uite asa sta treaba: avem doua chitare: una electrica si una electroacustica. Si o sa avem un amplicator cu o singura intrare. Cum fac sa bag cele doua chitare in amp? Prin mixer? Sau este ceva mai ieftin? Sau altceva? :)

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

@pulbur: intrebare de nota 10: ce se intampla daca bagi in paralel o doza piezo si una magnetica in acelasi amplificator?

@blackraven: electroacustica are preamp? Cea electrica are doze active? Daca da, merge cu un simplu adaptor (s-ar putea sa bibilesti putin pot-urile de volum). Daca nu, trebuie buffer inainte sa "unesti" semnalele. Pe scurt cam asta face un mixer. Daca nu te descurci sa faci un mixer simplu poti lua ceva simplu gen http://www.thomann.de/gb/behringer_micromix_mx400.htm sau un DI cu 2 canale: http://www.thomann.de/gb/behringer_di20_di_box.htm

Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

asa credeam si eu. mixer ramane so far. daca cineva are vreo alta idee, postati.

 

share people. cuz sharing is caring :))

 

electrica are doze pasive iar electroacustica e un Stagg EMD SW206CE despre care nu gasesc nimic pe net.

 

EDIT. am gasit asta : http://www.musicgearreview.com/review-display/9447.html spune ceva de un pre-amp acolo

Edited by blackraven
Link to comment
Share on other sites

asa credeam si eu. mixer ramane so far. daca cineva are vreo alta idee, postati.

 

share people. cuz sharing is caring :) )

 

Daca amp-ul are cd-in poti folosi un mini-amp in care sa bagi una din chitari si apoi din iesirea de casti a mini-ampului sa intrii in cd-in ul ampului mare. Astfel vei avea reglaje separate de ton , volum si gain.

 

Intamplator am un Marshall MS2 la vanzare cu 100 ron pe care l-am folosit de nenumarate ori in acest scop. Daca esti din buc te invit sa probezi metoda propusa de mine weekendul acesta. Sper sa nu se considere spam.

Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

O sa mai ma gandesc. Ah si inca ceva. Schema circuitului ar arata cam asa:

 

Electrica - zoom g2 - mixer - amp

Electroacustica - mixer - amp

 

 

sper ca ati inteles ce am vrut sa spun :)

Edited by blackraven
Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui

nu recomand sa foloseasca spliter asa cum a zis pullbur, nu va suna. Nici mixer nu e bine, pentru ca, preampul de la mixer nu e bun pentru chitara electrica. Ramane 3 variante :

 

1. cumperi POD X3 si o sa ai posibilitate de a folosi 2 chitari : una bagi la intrarea normala, si cealalalta, bagi la aux in, si care este faza misto, chiar la aux in, poti folosi si simulator, adica 2 chitari au 2 setari diferite. Dar varianta aste este doar o varianta teoretica, pentru ca in loc de a cumpara PODX3, poti sa cumperi inca 2 ampuri

 

2. Exact cum a zis alexyz : daca ampul are CD in, o poti folosi cu un mini-amp, sau cu un VOX amplug.

 

3. Daca ai curaj, sa desfaci ampul, mai pui un preamp la si faci si mixer sa mixezi cele 2 intrari la etajul de final -> prea complicat, nu ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.thomann.de/gb/behringer_micromix_mx400.htm

http://www.thomann.de/gb/the_tmix_tx_502.htm

Niste mixere lowbudget. Primul are 4 al doilea 5 canale. Pe astea poti sa pui si o sursa auxiliara {ipod, mp3player etc} sa o scoti prin amp (nerecomandat totusi dak ampul de chitara).

Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

pfff. complicate solutii. niciuna nu prea imi convine.

ideea cu un amp mai mic, bla bla, nu prea e buna pe termen lung pentru ca ma gandesc ca or sa apara si alte instrumente de bagat in amp (microfon, bass, tobe, etc) si atunci ce o sa fac?

 

Cum adica nu e bun preampul de la mixer pt electrica?

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui

acum am inteles ce vrei sa faci. Dar intrebarea mea este : ce amp ai, PA amp, amp de audio, sau amp de chitara.

 

Daca ai un amp de chitara, te rog sa vezi solutia de la post-ul precedent. Un Vox amplug rezolva foarte bine in cazul tau. Inca ceva, nu e bine sa bagi toate instrumente in ampul de chitara pentru ca, ampul de chitara coloreaza tonul, sa fie de chitara ci nu de alte instrumente. Am zis ca preamp de la mixer nu e bun pentru chitara pentru ca, in principiu, preamp de la mixer ieftin nu e bun, nici pentru microfon. Daca nu ma crezi, poti sa faci proba : bagi chitara direct in mixer si faci record, o sa suna f. prost

 

Daca ai amp de PA sau audio, atunci cu ajutorul unui mixer poti sa bagi toate instrumentele. Dar aici, este prob. Sa nu bagi chitara direct in mixer (am zis mai sus). Treb. sa ai un procesor sa simulezi tonul unui amp. (de chitara), sau sa bagi chitara intr-un amp de chitara si iei semnal cu un microfon.

Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

Am mai inteles cate ceva. :-?

Deci.. faza e cam asa. Eu cu un tip (cel cu Staggul) avem nevoie de un amplifacator pentru o sala. Si nu avem foarte multi bani sa putem sa luam doua. Ne-am gandit sa luam un Harley (ceva ieftin si decent) si sa incercam cu un mixer cum am spus mai sus. De eventuale instrumente - cel mai sigur un microfon si eventual un bass. Tobe nu am gasit inca si nici bani nu prea avem pt ele. Nu prea inteleg toata partea asta de electronica, fizica, circuite din za guitar business :) . Sunt pe undeva chestii gen tutoriale, ghiduri, stuff pe astea? Am citit cateva de pe thomann.de si am mai inteles cate ceva.

 

Multumesc oricum pentru sugestii.

 

EDIT. m-am uitat sa vad ce face amPlug Vox si da, cred ca ar fi bun. Dar am o intrebare. Se poate baga chitara - amPlug - amp in aux-in ?

Edited by blackraven
Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui

Adica n-ai luat ampul ? In cazul asta, poti sa te uiti aici http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=22359. Sau daca poti sa spui ce suma de bani vrei sa cheltuiesti ?

 

Vox amplug este un simulator de amp. Bagi chitara in Vox amplug si ai o iesire pentru casti, atunci in loc sa pui casti, pui un cablu si bagi in aux in de la ampu de chitara, va suna :)

Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven
Adica n-ai luat ampul ? In cazul asta, poti sa te uiti aici http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=22359. Sau daca poti sa spui ce suma de bani vrei sa cheltuiesti ?

 

Vox amplug este un simulator de amp. Bagi chitara in Vox amplug si ai o iesire pentru casti, atunci in loc sa pui casti, pui un cablu si bagi in aux in de la ampu de chitara, va suna :)

 

Perfecta faza cu amPlug! desi.. nu stiu cum o sa facem la celelalte instrumente.

Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven
daca tot vreti sa puneti si 2 chitari si bass si voce pe acelasi , mai bine cumparati o boxa activa si un mixer...

 

LOL :) Nu stiu de ce nu m-am gandit la asta pana acum :))

Link to comment
Share on other sites

Un prieten de-al meu are la sala un combo, cu un dif de 12" (Celestion), are 4 canale (fiecare cu cate o intrare de jack mare mono si un cannon) nu mai tin minte firma din pacate, dar mi se pare superba chestia, cred ca merita sa te interesezi pe la magazinele de specialitate...

Asta ar fi varianta mai simplificata de la mixer+boxe active (sau powermixer+boxe passive :)) Acustica va suna cum trebe, iar cu simularile de cabninet de pe G2 ma astept sa sune fain si electrica, plus puteti baga voce, numa sa va tina difuzorul/ele.

 

Cred ca asta ar fi perfect: http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=258

Probabil si pe la Muzica sau la Senia au chestii similare...

Edited by robinfinity
Link to comment
Share on other sites

Guest andypopa

1. Adaptorul ala "transforma" doua chestii mono intr-una stereo, fiecare canal fiind separat... ori din experienta mea, intrarea de chitara la amplificator NU este stereo, drept pentru care s-ar auzi doar unul dintre canale. Stiu ca era smecheria cu "n-o bagi de tot" sau ceva in genul asta... aia e o tiganie.

2. Nu trebuie sa-ti iei Lehle, sunt pedale mult mai ieftine care fac aceeasi chestie. A se vedea morley pe thomann. Au niste treburi din astea foarte misto care pot sa faca doua chitari sa intre-ntr-un singur amp, o chitara sa intre in doua ampuri si au chiar una pentru trei chitari intr-un singur amp. Costa de la 30eur la 100eur cu transport 30eur. Asta e o solutie foarte buna si destul de reliable.

 

Acum, cum sa bagi pana la 3 chitari intr-un amp cu CD in (eu am facut cu Frontman 15R, pentru alte practice ampuri va trebui sa iei alte adaptoare, depinde ce mufa au):

-am luat adaptorul mentionat mai sus (2 x jack mono -> 1 jack stereo), am mai luat un adaptor 2 RCA tata -> 1 jack stereo mama. RCA-urile le-am bagat in AUX IN-ul ampului, iar adaptorul jackuri mono -> jack stereo in adaptorul din amp. Asa poti baga o chitara in intrarea "naturala" a ampului si inca doua, pe clean, fara posibilitatea de a regla volumul in AUX IN. Daca ai procesoare/preamplificatoare nu e o problema :)

 

Enjoy!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.