www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

placa de baza


freelancer
 Share

Recommended Posts

in varianta veche a forumului as fi postat la "altele" sau cam asa ceva...

daca nu e ok postul meu rog sa se stearga

 

mi s-a stricat insa placa de baza si ma intereseaza daca are cineva vreuna de vanzare pt AMD, socket A

pote fi 4x, dar e preferabil 8x, cinci sloturi, minim 3x DDR 333, si ar fi bine cu doua IDE 133 pe raid (audio, lan on-board)

 

mersi de gazduire

Link to comment
Share on other sites

de asta ajunsesem sa instalez windowsul de 4 ori pe saptamana, am incercat toate versiunile (mai putin ME, 95 si 3.x) si din 2 in 2 ore se bloca . foarte bune produsele cu chipset SiS. ah...si imediat cum am schimbat placa de baza cu una cu chipset nForce am rezolvat (am mai schimbat componente prin pc dar se pare ca problema era de la placa de baza)

 

deh..poate am avut eu ghinion cu placa aia

Link to comment
Share on other sites

intradevar chipseturile sis sunt o solutie low-budget oricat de mult ai incerca sa crezi ca nu e asa. Plus ca implemetarea de la Asrock nu e cea mai fericita. Oricum daca stau bine sa ma gandesc nu cred ca o sa vezi vreodata Abit sau alte firme prestigioase ca implementeaza chipseturi sis pe placile lor.

In fine.., sis e o chestie care merge si de care multi sunt multumiti dar eu unul nu as mai vrea sa am de-a face cu asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu vorbi fara sa stii, chipset-ul SiS735, care a fost un chipset foarte reusit la vremea lui, depasind fara drept de apel pe mai cunoscutul VIA KT266(A), a fost promovat puternic de implementari precum MSI, Leadtek, Abit, Asus.Cel mai mare minus al chipset-urilor SiS pentru platforma AMD este lipsa unor producatori renumiti.

Link to comment
Share on other sites

Nu vorbesc fara sa stiu. Mi-au trecut prin mana sute de computere cu chipseturi sis. De 735 am avut parte chiar de doua ori acasa. Adica am avut si un desktop si un laptop cu acest "minunat" chipset.

In primul rand iti cam iei adio de la suport pentru alte sisteme de operare in afara de windoze. Apoi beneficiezi de ceva comportamente instabile datorate atat chipsetului in sine cat si driverelor scrise pe genuchi. Si dupa cum singur ai spus nici o firma serioasa nu implementeaza SiS. Nu vreau sa fiu inteles gresit. Sis e tot ce poti lua mai bun la banii respectivi..., dar nu te astepta la cine stie ce performante. El a fost la vremea lui chiar si ca viteza destul de bun fiind printre primele chipset-uri in 0.18 microni dar nu e ceva foarte serios. Sis intotdeauna au fost recunoscuti pentru ca multitudinea de facilitati integrate in chipset (sunet, modem, retea, video)

 

later edit: si ca tot ai spus mai sus de abit..., zi-mi si mie un model de abit cu sis735

Edited by blakk
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Placa Abit nu am vazut, dar sunt sigur ca am citit intr-o revista veche, de prin 2001, un articol despre noile chipset-uri DDR pentru socket A, la vremea respectiva KT266A si SiS735, articol in care se spunea despre probleme inampinate de SiS la livrarea chipset-ului 735 catre marii producatori mentionati in postul anterior.Pana la urma, implementarea de referinta a 735-ului este cea de la Leadtek.

 

Raman la parerea mea...Chipset-urile SiS sunt foarte performante, sunt mai stabile decat cele de la VIA( KT266(A), eventual KT333).Faptul ca pe platforma Intel SiS a avut intr-o perioada rezultate foarte bune cu ale sale 645/648 inseamna ceva.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.