www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

7 String


Symbolic
 Share

Recommended Posts

Uitandu-ma pe topicul celor cu Schetcer zicea cineva ca lipseste un topic dedicat posesorilor de tractoare. Acum vreo 2 ani exista un topic asemanator dar functia search nu l-a gasit asa ca il inffintam pe asta. Orice comentarii aveti legate de 7 string, mici review-uri, sugestii, poze etc. va rog sa le impartasiti aici. Intrebari ale incepatorilor sau doritorilor de astfel de scule tot aici. Laudati-va, pozati-va, inregistrati-va bla bla bla.

 

 

si primu' comment o sa fie: da' tu de ce nu pui o poza? Uite pentru ca n-am dar promit ca fac cat de curand.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest omuletzu verde
:) am si eu o intrebare voi credeti ca e mai dificil pe un 7 string fata de un 6 string...vreau si eu cateva opinii ca ma tenteaza de ceva timp :)
Link to comment
Share on other sites

B-C , C-D , D-E . nu BCDE. Terta, cvarta, etc, sunt intervale, ca in matematica.

 

Tu cred ca esti chiar culmea, chiar nu-nteleg, ... intervalele tale sunt secunde.

Daca o chitara cu 7 coarde e acordata BEADGBE insemna ca: B-E-cvarta, E-A-cvarta, A-D-cvarta, D-G-cvarta, G-B-terta, B-E-cvarta, 'tu-i mama ei de matematica si de bautura :) .

Link to comment
Share on other sites

:) am si eu o intrebare voi credeti ca e mai dificil pe un 7 string fata de un 6 string...vreau si eu cateva opinii ca ma tenteaza de ceva timp :)

 

parerea mea este ca nu e mai greu:)poti accesa si frecventzele respectiv notele mai joase gen re, do,si:)e un avantaj:)

 

dar ca grad de dificultate nu e mare diferentza:)oricum partea mai grea(sollistica)tot pe coardele subtziri o faci:)

 

asta daca folosesti acordaj standard:)daca te acordezi in alte ciudatzenii de acordaje...creste gradul de dificultate...chestie pe care o poti face si 6 corzi insa:)

 

o chitara cu 7 corzi poate fi si o chitara mai versatila decat una simpla:) cu efecte corespunzatoare si amp bun poti face ceva in plus fatza de cele normale ceea ce si pe mine ma intriga...insa nu am bani de asha ceva:)

 

un "vis" de-al meu(pe care aproape il realizasem) era sa transform o chitara cu 12 corzi si anume:

 

sa cumpar un set de corzi 7strings din care sa elimin mi-ul subtzire astfel incat acordajul sa devina B G D A E B(si.sol.re.la.mi.si)...apoi..cumparam un set normal de corzi din care puneam pe restul de 6 cheitze un SI subtzire, un SOL subtzire si un mi(subtzire) pe care il lasam cu un ton mai jos adica RE si... (vedeam eu cum faceam) sa adaug un LA dar coarda subtzire:)Restul...MI ul gros si si-ulgros le lasam singure:)

 

in felul asta...pe distors suparat..foloseam primele 2 corzi(SI si MI groase) iar cand treceam pe clean si foloseam toate corzile...va dati seama ca ...impreuna cu acele corzi ce erau dublate...suna bestial:)

 

Chitara era un reghin cu 12 corzi vechi de cand lumea..dar care avea un grif foarte drept si nu falsa mai deloc:)Schimbam dozele cu 2 humbuckere, bridge-ul...si GATA:)

 

insa am avut nevoie de bani si am vandut chitara aia:)

 

atat am avut de spus:)v-am plictisit si acum am plecat:)

 

numai bine...Dani

Link to comment
Share on other sites

"tractoare"? tu ai unul?

sebastiane, sa fie asta semnul ca in sfarsit faci dreq ceva cu viata ta? :))

 

Da domle am sarit si eu cu un 7 string dar nu prea il folosesc la metale :))

 

La fel cum am scris si in review-ul chitarii, pentru mine nu a fost grea trecerea la 7 corzi dar tine cumva si cat de mare ai mana/degetele.

Depinde foarte mult cum e construita chitara ca sa fie versatila. Aici ma refer la set-up-ul dozelor in special. La ine e ok ca sunt medium output si destul de mid-oriented dar cu o pereche de 81-7 nush daca mai suna la fel de "clad" (cu toate ca nu e chiar cel mai dulce sunet posibil) pe clean sau pe distorsuri mai moi.

 

Oricum, un sfat pentru cei cu 7 corzi cae nu au incercat (desi nu cred) : slap that motherfucker.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca si chitara mea se poate incadra la categoria "tractor": LTD MHB-400, 6-string, Baritone, Scala 27", Acordaj standard: B/E/A/D/F#/B

 

Arata cam ashea:

mhb-400.jpg

 

 

Chitara colegului de trupa e "buldozer": LTD SC-607b, Baritone, 7-string, Scala 27", Acordaj standard: B/E/A/D/G/B/E

 

Arata cam ashea:

aesc607b.jpg

 

 

Cat despre trecerea de la 6 la 7 corzi... nu e asa de greu sa te obisnuiesti. Mult mai greu mi-a fost sa trec de la grif normal, la baritone.

Cat despre colegul de trupa, el inca mai are dificultati, el trecand de la 6-string normal, la 7-string baritone.

(dejtele lungi prezinta un avantaj)

Link to comment
Share on other sites

Guest omuletzu verde
Jihad, colegu' intra in club dar tu nu. pai ce-i aici domle? ca ma duc si io la fenderisti sa ma bag cu squieru' da' nu-mi permit ca aia-s nebuni :)

 

Uite si 2-3 poze facute cu telefonul. Daca reusesc sa fac iordanu' de calculator sa salveze fisierele nokia aveam si ceva clipulet cu lemnu'.

 

frate vreau detalii ma tenteaza rau chitara asta... :):) ....mai ales ca vreau sa ma apuc de hendrix on a seven string:))

Link to comment
Share on other sites

Guest Velvetman
frate vreau detalii ma tenteaza rau chitara asta... :):) ....mai ales ca vreau sa ma apuc de hendrix on a seven string:))

 

mult succes :) numai sa nu iei si tu un dvd de genu "learn to play like hendrix in 10 lessons":D)

Link to comment
Share on other sites

Well, 7 string-urile roks rau de tot! Adica na, eu sunt dependent. Mi se par un super deal pentru cineva care chiar ii palce sa cante si e implicat in muzica, mai ales intr-una de o nunata mai grea. Trecerea de la 6 la 7 corzi nu este dificila, dar necesita un pic de concentrare si exercitiu pana treaba devine "ca la mama acasa". In rest...rok dement! rokon.gifsasmokin.gifsgrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.