www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodic Minor


Morgred
 Share

Recommended Posts

http://www.ultimate-guitar.com/lessons/sca...nor_scales.html

happy melodic minor soloing :) ... and i saw somewhere that malmsteen uses them quite a lot... besides that phrygian thing...

http://www.cyberfret.com/theory/minor-scal...tural/index.php

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

in melodicul minor treptele 6 si 7 sunt alterate suitor in urcare si in coborare revin la starea lor initiala (mi fa# sol la si do# re# mi----mi re becar do becar si la sol fa# mi)

Link to comment
Share on other sites

The melodic minor scale is the same as the natural minor with the exception that the sixth and seventh tones are raised by a semitone (half step) when the scale is ascending. When the scale is descending, the melodic minor is the same as the natural minor.

 

 

Melodic Minor

Aka: Jazz Minor Scale

Use: on min/maj chords

 

Scale Formula 1 2 b3 4 5 6 7

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Ameretat

Minorul melodic apare ca o solutie melodica pentru problemele create de alterarea suitoare a a septimei in armonic. Au luat oamenii (aia de demult) minorul natural, au constatat ca n-are sensibila (adica semiton intre septima si octava) si i-au creat-o artificial cu un diez pe treapta a 7-a. Singura problema era ca li se parea lor ca secunda marita astfel creata intre treptele 6 si 7 suna urat. Astfel ca rezolvasera "problemele" armonice ale minorului natural - dar au dat de alta "problema", pe care au rezolvat-o alterand si sexta suitor.

 

Regulile la care cred ca te referi tu se leaga de armonia veche si de simtul estetic al oamenilor respectivi. Spunea cineva la un moment dat ca istoria muzicii este de fapt istoria diferitelor feluri de a trata disonanta :) Asa ca daca vrei "reguli" de folosire o sa suni ca aia care foloseau regulile alea. Adica o sa suni a Bach, sau a Beethoven sau a... Schoenberg sau stiu eu cine. Ceea ce e ok, daca asta vrei. Singura problema e ca sunt o gramada de seturi de reguli. Fiecare epoca are regulile ei. Se scriu tratate maricele pe tema asta. Ia de sapa dupa carti, ca e prea mult de scris intr-un post pe forum.

 

Momentan, poti sa faci ce te taie capul cu melodicul (si cu orice altceva, daca stau sa ma gandesc) - si cu cat suna mai urat, cu atat mai bine. A se mentiona ca "urat" e un termen foaaarte relativ :) In ziua de azi oamenii scriu ori fara reguli - ori dupa reguli proprii, ceea ce e cam acelasi lucru.

 

Spor la treaba.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen
de obicei in muzica clasica revin la starea lor initiala in coborare ... in muzica moderna foarte rar !

 

pai... muzica moderna poate insemna si asta:

 

melodicul minor inseamna ce am zis eu la inceput, ca nu se respecta... asta e alta treaba

Edited by Ender_Eugen
Link to comment
Share on other sites

pai... muzica moderna poate insemna si asta:

 

melodicul minor inseamna ce am zis eu la inceput, ca nu se respecta... asta e alta treaba

nice piese of music :) Acuma,frate Ender,tu esti mai invatat ca mine,zici ca bucata asta ar fi in minor melodic? Ca io tot ce am inteles de acolo este ca s-a facut o mare risipa de microfoane marca Neumann,modelul U87 :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen
nice piese of music :) Acuma,frate Ender,tu esti mai invatat ca mine,zici ca bucata asta ar fi in minor melodic? Ca io tot ce am inteles de acolo este ca s-a facut o mare risipa de microfoane marca Neumann,modelul U87 :)

spusese alex_strat de muzica moderna. aia e muzica moderna:)) nu am zis ca e minor melodic doar am exemplifict ce este muzica moderna in viziunea multora. microfoane nici nu le mai trebuia.

 

 

un tip are concert intr-o sala mare. un bun pianist. se anunta un concert mare cu surle si trambite. vine el, canta rakmaninov, grieg si alti virtuosi romantici si la bis se posteaza in fata publicului prezent in numar mare, si spune ca va interpreta o piesa, compozitie proprie, in sol minor. toata lumea se astepta la ceva nemaivazut. se pune la pian, isi aranjeaza fracul, isi aranjeaza scaunul, isi trosneste degetele, isi scoate batista, se sterge pe maini, pe frunte, sterge FIECARE CLAPA IN PARTE, sta 5 minute statuie, in sala liniste de inmormantare, tranteste cu bestialitate capacul de la pian, se ridica, face o plecaciune si pleaca...

 

 

 

sala inmarmurita...

piesa se numea... culmea... "liniste in do"

Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat

@Ender:

Simpatic pianistul tau. Aproape la fel de simpatic ca ala care a tras pe o inregistrare de vreo 15-16 minute (calitate exceptionala, tras in super-studiou cu super-mixaj si masterizare) cum da el cu toporul in pian. Cand nu-ti iese tema la armonie, inseamna ca trebuie sa iei un topor mai mare.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Guest Metallman
pai... muzica moderna poate insemna si asta:

 

melodicul minor inseamna ce am zis eu la inceput, ca nu se respecta... asta e alta treaba

 

 

Nu pot sa-mi cred urechilor.

Astia sunt platiti sa "cante" asa ceva?

Am ascultat destule la viata mea, si tipete in eprubeta... dar asta le intrece pe toate.

Muzica atonala este LUX pe langa scartaitul asta :)

 

 

P.S. scuzati ca este abea al doilea post al meu pe forum dar nu ma pot abtine.

Stau pe forum de mai bine de 2 ani dar am fost doar cititor :)

Edited by Metallman
Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa-mi cred urechilor.

Astia sunt platiti sa "cante" asa ceva?

Am ascultat destule la viata mea, si tipete in eprubeta... dar asta le intrece pe toate.

Muzica atonala este LUX pe langa scartaitul asta :)

 

 

P.S. scuzati ca este abea al doilea post al meu pe forum dar nu ma pot abtine.

Stau pe forum de mai bine de 2 ani dar am fost doar cititor :)

 

nici nu se postase de aproape un an :D... tu n-ai citit cand ti-a aparut avertismentul? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

am mia auzit io ,,muzica''...da totusi...

asta le intrece pe toate..:))....nu se stie..poate inrgistrau o coloana sonora pentru un fim horror..;:)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Guest johnbone

Da se cheama muzica contemporana. Dupa mine compusa de autisti tot pt ei. Am auzit si mai rele. Cel mai tare ma amuza snobii care se duc la astfel de concerte si la sfarsit comenteaza pe holuri (ei neavand nici o treaba cu muzica punct) "Vai ce compozitie impresionanta! / Da! Aprob!"

Acu vr'o 2 ani am FOST TARAT la muzeul Enescu la un astfel de recital. Ceea mai tare piesa era o compozitie de sintetizator cu percutie si ceva vioara. Se "cantau" niste note dupa care o pauza de vr'o 5-10 secunde, un mare gong, ton de sinth 3-4 secunde, iar pauza si tot asa. Dupa 3 piese am fugit la propiu. Deci, credeti-ma se poate si mai rau. Iar la sfarsit chiar se aplauda. Pe fatza unora puteai citi bucuria ascultatorului de muzica contemporana.

Edited by johnbone
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.