www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

review chitara electrica


Marius T
 Share

Recommended Posts

va rog datzi-mi si mie un feedback despre modelul acesta de chitara electrica.

http://www.squierguitars.com/products/sear...rtno=0310700564

 

pana acuma am cantat pe chitara acustica, clasica cu corzi de plastic dar vreau sa trec pe elctrica si nu prea ma pricep la ceea ce ar insemna o electrica. presupun ca dozele (pickups) sunt cele mai importante

va rog uitatziva la specificatii si spunetzimi si mie ce parere avetzi si de marca.

pretul il putetzi gasi pe www.proguitar.ro

 

multzam

Link to comment
Share on other sites

Squire e o marca OK, pt chitarile ieftine. E divizia de low budget a celor de la Fender si sint facute in China.

Chitara in cauza mi se pare, ca si specificatii, f OK. Dupa parerea mea configuratia asta de fat strat (doze HSS) e cam cea mai versatila posibila.

Sint alti useri pe aici care au sau au avut Squire, si din cite am inteles au fost f multumiti.

Link to comment
Share on other sites

Dozele sunt intr-adevar foarte importante, insa foarte importante sunt si celelalte detalii cum ar fi lemnul, forma, dimensiunea, griful, chiar si lacul folosit pentru finisare.Squier sunt chitari foarte bune, mai ales comparativ cu costul lor foarte scazut.Iti recomand cu caldura si incredere marca.

 

Dozele, desi afecteaza foarte mult sunetul,ca la orice chitara ieftina, nu vor fi bune.Insa le poti schimba cand mai avansezi si/sau ai bani, si mai important daca doresti.Bafta!

Edited by Elethan
Link to comment
Share on other sites

bre,prima varianta,ai mai multa putere pe poz 1,adica poti sa canti si ceva mai dur,la a 2-a,sincer nu prea se preteaza duritati,ai un ton excelent de bluz,super cald,bla bla.eu am avut cu 3 single c. tex mex,suna genial ptr bluz,alea alea,dar cam atat.plus ca la single tinzi sa ai cat de mic,dar tot e prezent un mic hum,la ailalta nu ai mai avea pe poz 1.parerea mea e ca 1 e o alegere mai potrivita daca vrei sa canti mai multe sitluri variate,acu vezi si tu,dute si incearcale.

Edited by jacksonman
Link to comment
Share on other sites

mult succes

canto verifico de o mie de ori,canta pe fiecare spatiu de mai multe ori,sa nu zbarnaie,verifica sa fie intreaga,sa nu bazaie vreun buton,si cere garantie si factura.in rest,astept poze cu minunatia,sunt frumoase squierurile strat,ca sunt lucrate bine,mie personal mi se par identice modelele standard cu fender standard,oricum,bafta multa.

Link to comment
Share on other sites

Ma batea gandul sa imi iau un tele squier standard. Am intrat pe site-ul squier si am observat ca sunt din lemn de agathis, pe cand affinity-urile sunt din alder. WTF? Adica o chitara mai eftina e dintr-un lemn mai bun ca una mai scumpa, la aceeasi firma. Care-i logica?

Oh, pt necunoscatori: agathis=caca, e un fel de molid asiatic sau ceva de genu. E mai prost si ca basswood.

Pana la urma mi-am luat fender standard, tre sa vina la sfarsitu saptamanii :)

Edited by mickeyG
Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Nu sari la concluzii pripite. Miau trecut multe instrumente prin mana si nu toate lemnele sunt lafel. Te las sa incerci bassul meu care face cam 400 de euro si e tot din agathis sa auzi cum suna, ti-l pun si langa squierul vechi care face cam 200 de euro si e tot din agathis, si mai gasesc vreun bass spider sau ceva tot din agathis si ai sa te convingi.

 

 

La un buget restrans, recomand squier cu cea mai mare caldura, cea mai scumpa care intra in bani..

Link to comment
Share on other sites

Marius, au la Muzikia si Squier cu doza humbucker ca in link-ul ce l-ai dat?

Eu n-am vazut decat cu doza single coil. Fii atent ca daca vrei sa bagi chitara in calculator, dozele single o sa faca zgomot din cauza monitorului - afara de cazul in care ai monitor Lcd.

 

pai monitoru e CRT cu tub. hmmm chiar crezi ca or sa faca zgomot ? dubios care e explicatia logica ?

Na uite ca am fost la Muzikia si inca nu au venit chitarile cica erau in vama. Any way am lasat comanda de un Squire Standard Flat Stratocaster : http://www.squierguitars.com/products/sear...rtno=0321700592 au zis ca poate maine poimaine vin chitarile ca nici ei nu stiau de ce sta in vama transporterul :). Na deci pana la urma m-am hotarat si iau un Standard Flat Stratocaster si ajunge 11.000.000 fix.

Baietzi multzam pt indrumari in alegerea chitarei. Sper sa faca banul :)

Link to comment
Share on other sites

Dozele single fac cu siguranta zgomot, mai ales cand bagi distors, mai precis bazaie. Explicatia e ca tubul monitorul emite radiatii electromagnetice pe care doza single le capteaza. Dar vad ca modelul ce l-ai ales are si o doza humbucker, care o sa fie mai silentioasa.

Edited by bogdan
Link to comment
Share on other sites

@Marius_T: este FAT nu FLAT :(

 

culoarea inca nu stiu :) dar le-am zis ca vreau sa arate fix ca cea de pe site (catalog ca e tot aia).

Acolo este rosie spre negru.

 

Voi pune foto cum imi vine. (momentan astept si eu sa vina)

 

dupa cum vezi mai sus am scris corect :)

sorry :) mi se trage de la prea mult stat cu capul in monitor flat la servici of of .

Edited by Marius T
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.