www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Clasica Sau Acustica ?


Guest edeph
 Share

Recommended Posts

Guest edeph

Miam cumparat azi o hora reghin si nu stiu daca e clasica sau acustica . Cand dau cu degetul mare peste toate corzile se aude foarte gros ,iar cand dau cu pana se aude exact ca aici : http://www.justinguitar.com/en/TB-001-TuneGuitar-mp3.php (dati play la fiecare nota sa va dati seama cam cum suna) acordarea am facuto cu un tunner si e identic pe ecran, cu ceea ce e pe site . Daca e clasica , care e diferenta intre clasica si acustica ...si daca ma orientez pe electrica ( mai tarziu) m-ar impiedica o clasica sa invat ce trebuie ?(sper ca intelegeti al ce ma refer)

Edited by edeph
Link to comment
Share on other sites

Guest edeph

sistemu de prindere este o gaura iese caorda si este facut un fel de nod mai complex sa zic asa...sa inteleg ca este clasica da?

si eu am intrebat si in general daca exista diferente de sunet .

Link to comment
Share on other sites

sistemu de prindere este o gaura iese caorda si este facut un fel de nod mai complex sa zic asa...sa inteleg ca este clasica da?

si eu am intrebat si in general daca exista diferente de sunet .

 

da e clasica, suna mai cald, moale, cu mai putin volum decat un western, dar e mai comoda, mai usor de invatat pe ea. Si ca tot veni vb de invatzat, poti invata linistit pe ea bazele ca mai apoi sa poti trece la electrica daca vrei.

Link to comment
Share on other sites

sistemu de prindere este o gaura iese caorda si este facut un fel de nod mai complex sa zic asa...sa inteleg ca este clasica da?

si eu am intrebat si in general daca exista diferente de sunet .

 

Din moment ce pe chitara clasica se pun corzi de nylon, iar pe acustica corzi de otel, normal ca exista o diferenta. Alta diferenta ar fi gatul chitarei, care e mai lat la chitara clasica si mai subtire la cea acustica.

La o chitara clasica cu corzi de otel inaltele vor fi putin mai accentuate, iar bassi vor suna mai incet, chitara clasica avand cutia de rezonanta cu ceva mai mica decat chitara acustica(bineinteles ca exista si chitare acustice cu corp in forma de clasica dar banuiesc ca te referi la chitare western/dreadnought). Dar asta depinde foarte mult si de ce corzi folosesti. Oricum nu iti recomand sa folosesti corzi de otel pe chitara clasica, deoarece risti sa ti se indoaie grifu (mai ales daca chitara nu are truss rod), chitara clasica fiind facuta ptr corzi de nylon.

 

Sper ca ti-am fost de folos.

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest edeph

ok mersi mult de explicatii...faza e ca tanti de la magazin mia dat corzi de otel (toate 6) iar pe chitara sunt 3 de nylon si 3 de otel ( cele groase de otel si restu subtiri nylon) . din ce a zis grp am inteles ca nu e bine sa pun otel acolo unde trebuie sa fie nylon. deci de udne iau corzi de nylon ?? se pot comanda de pe net de undeva ( din romania)

Link to comment
Share on other sites

ok mersi mult de explicatii...faza e ca tanti de la magazin mia dat corzi de otel (toate 6) iar pe chitara sunt 3 de nylon si 3 de otel ( cele groase de otel si restu subtiri nylon) . din ce a zis grp am inteles ca nu e bine sa pun otel acolo unde trebuie sa fie nylon. deci de udne iau corzi de nylon ?? se pot comanda de pe net de undeva ( din romania)

 

Se pare ca ai o chitara "classica" daca are corzi de nylon s idaca acestea sunt "legate prin nod special de calus/cordar , la cele "acustice" tip "western" exista niste gauri in corpul chitarei in spatele calusului in care introduci corzile si se pune cate un "dop" ca sa ramana fixate.

 

 

Corzile de nylon nu suna "zbarnait" cand se ating de tastele de metal asa ca sunetul este mai balansat mai "rotund" , corzile D ,A,si E ( cele groase nu sunt din metal ..sunt doar matisate cu sarma de aluminiu sau cupru in centru sunt fibre de nylon cea ce la fel confera un ton mai inchisdecat cele cu miez de otel )

 

Se poate invata pe orice fel de chitara ,este important s inveti sa canti la chitara clasica , dar sa gasesti si un profesor cea ce este mai complicat .Toate tehnicile de cantat la chitara clasica i-ti vor folosi la cantat pe acustica si pe elctrica .

Acum depinde de cati ani ai , dar primi patru ani nici n-ai avea voie sa canti pe electrica , xca sa inveti sa canti corect .

Dupa acea doar te specializezi in tehnicile de acustica si electrica ( estompare ,cantatul si cu pana , folosirea vibratorului ) adaugand doar noi moduri de exprimare in rest cantatul la chitara este acelasi .

 

sa zicem ca ar fi ca si trecerea de la piano forte la un pian electric Fender sau Yamaha plus orga si sintetizator , caz in care toata degetatia ramane valabila.

Link to comment
Share on other sites

Guest edeph

pai eu cant cu pana si se aude exact ca la o acustica ...nu e nimic rau in asta nu ?

si daca eu am corzi de acustica ( adica se termina intr-un inel de metal pt butoni de prindere) nu merge pus la acustica nu ?

Edited by edeph
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Manu Manu

Diferente intre clasica si acustica:

 

Sistemul de macarale de la clasica difera de sistemul de pridere de la acustica ,cat si modul in care sunt prinse corzile de cutia de rezonanata.

Cutia de rezonanata la acustica e mai mare ca la clasica si de asta se mai numeste si western pt ca este potrivita pent out-door, pe cand clasica este pt muzica de camera.

La clasica se folosesc corzi de naylon pt un sunet mai cald si se canta in mare parte prin finger-picking sau ciupeala. Acustica are corzi de metal si are un sunet mai strident, mai rece, potrivit pt cantece de munte sau folk.

Chitara acustica are gatu mult mai subtire si mai lung fata de cel de clasica.

 

Cam astea ar fi diferentele.

Link to comment
Share on other sites

Diferente intre clasica si acustica:

 

Sistemul de macarale de la clasica difera de sistemul de pridere de la acustica ,cat si modul in care sunt prinse corzile de cutia de rezonanata.

Cutia de rezonanata la acustica e mai mare ca la clasica si de asta se mai numeste si western pt ca este potrivita pent out-door, pe cand clasica este pt muzica de camera.

La clasica se folosesc corzi de naylon pt un sunet mai cald si se canta in mare parte prin finger-picking sau ciupeala. Acustica are corzi de metal si are un sunet mai strident, mai rece, potrivit pt cantece de munte sau folk.

Chitara acustica are gatu mult mai subtire si mai lung fata de cel de clasica.

 

Cam astea ar fi diferentele.

 

Toate astea s-au spus in posturile de mai sus...cat despre cutia de rezonanta si lungimea grifului, tin sa te contrazic.

Link to comment
Share on other sites

Guest Manu Manu

Eu am avut o clasica de la Hora, Spaniol II, si fretul 12 era in partea gatului de la cutia de rezonanta, iar acum am o acustica si are gatul cu 2 freturi mai lung.

 

Iar cutia de rezonanta de la acustica e mai mare decat cea de la fosta clasica.

 

Poate nu e o caracteristica generala dar eu am obs asta in mai multe cazuri.

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut o clasica de la Hora, Spaniol II, si fretul 12 era in partea gatului de la cutia de rezonanta, iar acum am o acustica si are gatul cu 2 freturi mai lung.

 

Iar cutia de rezonanta de la acustica e mai mare decat cea de la fosta clasica.

 

Poate nu e o caracteristica generala dar eu am obs asta in mai multe cazuri.

 

Griful nu e neaparat mai lung, ci e pozitionat altfel. Intr-adevar neckjoin-ul la clasica e la tasta 12 iar la acustica e la tasta 14. De aici vine senzatia ca ar fi mai lung.

Chitara acustica: http://www.fender.com/products//search.php?partno=0958901021

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.