www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa Obtii Un Sunet Bun La Sala De Repetitii


Recommended Posts

Am observat o problema care inca nu stiu fix cum poate fi rezolvata si caut un sfat daca aveti idei si ati intampinat si voi aceeasi problema.

La sala de repetitii am un amp de 50W, si cand repetam sa zicem ca dam destul de tare volumul si am observat ca suna foarte strident si sunetul e ciudat fata de sunetul care se aude in niste monitoare de studio. Folosesc multiefect si conectez pe Return de la combo pentru ca nu vreau sa imi influienteze sunetul preampu din combo.

De ce se modifica asa tare sunetul ? Intra in rezonanta difu de la amp ? sau trebuie un amp mai mare sa cante lejer la un volum de 40W ? Totusi m-am uitat la amp si l-am ascultat... nu se forteaza deloc si poate si mult mult mia tare de atat cat cantam noi.

Ce trebuie sa folosesti sa ai un sunet normal ( sa nu fie strident ) la repetitii ... cand volumul e tare si conectezi efectul direct in return de la combo ?

...ce ma enerveaza cel mai tare este ca faci un sunet bun pe monitoare de studio tragi se aude bine si cand canti pe combo sunetul e total ciudat :):):)

Edited by Marius T
Link to comment
Share on other sites

Nu bagi direct in return Marius, mai am si eu doar acelasi amp...de ce vrei sa faci asta? Normal ca suna strident, esti direct practic la partea de amplificare p clean... a big no no....ampu ala suna meserias cu kestii analogice, bag mana in foc...am cantat in 80 mp cu el, si RUPEA la revel ...cheers

Link to comment
Share on other sites

Nu bagi direct in return Marius, mai am si eu doar acelasi amp...de ce vrei sa faci asta? Normal ca suna strident, esti direct practic la partea de amplificare p clean... a big no no....ampu ala suna meserias cu kestii analogice, bag mana in foc...am cantat in 80 mp cu el, si RUPEA la revel ...cheers

 

Pt. ca daca baga direct in return, foloseste doar finalul amplificatorului, deci sunetul procesorului, amplificat.

Link to comment
Share on other sites

Combo-ul este acesta :

http://www.johnsongtr.com/BlueLine-50R.315.0.html

 

Archangello: stiu ce zici tu ca suna bine ampu .... nu zic ca nu dar eu nu vreau sa ma folosesc de partea lui de input ci sa il folosesc doar ca pe o statie in care imi bag eu sunetul meu cu Preamp simulat din procesor (pe return) .

Link to comment
Share on other sites

Am inteles asta, intrebam ce amp foloseste pentru amplificarea procesorului.

 

Am vazut acum linkul.

Pun pariu ca atunci cind legi procesorul la monitoarele de studio pui o simulare de tip 4x12, care e normal sa sune mult mai inchis si mai "tight" decit ce auzi printr-un combo 1x12

Edited by dass101
Link to comment
Share on other sites

Simularea o las aceeasi tocmai. Inteleg ca difera ca si difu e altul fata de boxe sau castile care le folsesc.

Cel putin am vazut ca ce am setat eu pe casti si suna OK cand am pus pe amp pe return suna strident cu o gramada de inalte si avea cu totul alt ton cu toate ca am pus pe return.

Am sa incerc sa setez un ton pe amp sa sune bine si apoi sa il pun in casti sa vad ce atac si dinamica mai are, ca tare sunt curios.

Link to comment
Share on other sites

Combo-ul este acesta :

http://www.johnsongtr.com/BlueLine-50R.315.0.html

 

Archangello: stiu ce zici tu ca suna bine ampu .... nu zic ca nu dar eu nu vreau sa ma folosesc de partea lui de input ci sa il folosesc doar ca pe o statie in care imi bag eu sunetul meu cu Preamp simulat din procesor (pe return) .

da Marius :) am inteles de la inceput dar na ma gandeam ca poate nu ai vrea chiar asta...orikum bafta si noroc ! :)

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma dupa toate testele si informatiile de pe net cel mai bine suna astfel: Efect (simulare amp ) -> Combo Return .

 

Totusi este o problema care nu stiu cum sa scap de ea:

Am zgomot pe amp... o bazaiala ceva... am verificat sa fie impamantare priza si cica are... apoi am zis ca hai ca de nu are sa leg efectul la un calorifer sa fac o masa ceva, plus nu e diferenta cand ating cu mana corzile sau hardware-ul chitarii .. deci are legatura la masa (impamantare) totusi este un bazait pe retea sau ceva.

vreo idee cum se poate scoate acest bazait ? ( UPS sau mai stiu eu ce se poate face ) ?

 

(mentionez ca am schimbat cabluri tot prize tripluri totate posibilitatile) echipamentele sunt ok.

S-a rezolvat cu un Noise Reduction destul de ridicat sa zicem dar as vrea sa scap de zgomotul respectiv fara noise reduction sau cat mai putin.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.