www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator Combo Pentru Bass


mirceab
 Share

Recommended Posts

Am vrea sã cumpãrãm un amplificator combo de bass, pentru repetiții ºi concerte mici/medii (pentru un rock de genul lui Whitesnake).

Vã rugãm sã ne spuneți cam ce putere se recomandã. Este potrivit 100W - 200W?

Conteazã mult diametrul ºi materialul difuzorului? 12" sau 15"?

Ce modele/mãrci recomandați pentru un buget de maxim 2000 RON? Primele vizate (prin consultare Internet) au fost: Fender Bassman 100; Fender Rumble 100; Pivey MAX 115; Pivey TNT 115.

Link to comment
Share on other sites

Am vrea sã cumpãrãm un amplificator combo de bass, pentru repetiții ºi concerte mici/medii (pentru un rock de genul lui Whitesnake).

Vã rugãm sã ne spuneți cam ce putere se recomandã. Este potrivit 100W - 200W?

Conteazã mult diametrul ºi materialul difuzorului? 12" sau 15"?

Ce modele/mãrci recomandați pentru un buget de maxim 2000 RON? Primele vizate (prin consultare Internet) au fost: Fender Bassman 100; Fender Rumble 100; Pivey MAX 115; Pivey TNT 115.

 

Pai un combo de 100 W pe tranzistori nu e suficient pt repetitii, decat daca se canta mai incet la 2 chitari sau ai o singura chitara in trupa :) Altfel te auzi doar tu si sa speram ca si te aude si bateristul, daca e chiar langa combo... Eu personal as cauta un combo cu difuzor de firma buna, de la 150 W in sus. Bine ar fi sa ai si difuzor de 15 si difuzor de 10 (sa zicem ca ai combo cu 2 X 10 si mai iei un cab de 15), dar e ok pentru ce vrei si un combo numai cu dif de 15 sau de 12 sau de 10, pana mai cumperi vreun un cab sa faci sunet mai "complet" (ala de 15 iti da mai multe joase si ala de 10 in da mai multe medii joase).

 

Eu ma uitam la urmatoarele:

http://www.thomann.de/gb/laney_rb6_richter_bass.htm

http://www.thomann.de/gb/laney_rb7.htm

http://www.thomann.de/gb/hugheskettner_bas...0_basscombo.htm

http://www.thomann.de/gb/fender_bassman_150.htm

Link to comment
Share on other sites

Un combo de 100 W e ultrasuficient atat pt repetitii cat si pt cantari de club.

Nu stiu exact ce difuzoare au peavy-urile la care faci referire dar aici depinde foarte mult de sunetul pe care il cauti.

Daca vrei atac mai mare orienteaza-te spre un combo cu doua difuzoare de 10" de exemplu. Daca vrei un sunet mai grav cu mult bas, ia un combo cu un difuzor de 15".

Parerea mea este sa te duci intr-o zi la magazinul de unde vrei sa cumperi, eventual cu basul tau si sa probezi pe rand pana gasesti ce iti place.

Numai bine si multa bafta.

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc un Ashdown T15-180 (au pe thomann). Se aude superfain comparativ cu un Fender Rumble100.

Ashdown-ul pe care il folosesc are un dif de 15'', dar are suficiente inalte. Are 180W, dar numai cu cabinet suplimentar. Standalone are doar vreo 110 - 120W.

 

La banii la care e (270 EUR) e cel mai bun raport calitate/pret, practic e la pret de Behringer si calitate si sound de Ashdown.

Link to comment
Share on other sites

Un combo de 100 W e ultrasuficient atat pt repetitii

Nu cred si s-a mai discutat asta cu multi basisti... 100 W e doar atat cat sa isi auda basistul basul daca trupa e zgomotoasa. Eu cant pe 100 w si ceilalti nu prea ma aud. Doar tobarul mai aude, pt ca sta la 1 m de combo. Si fiind dat si la maximum basul se aude si mai prost. Am zis ce am avut de zis, cauta ceva mai puternic.

 

Eu folosesc un Ashdown T15-180 (au pe thomann). Se aude superfain comparativ cu un Fender Rumble100.

Ashdown-ul pe care il folosesc are un dif de 15'', dar are suficiente inalte. Are 180W, dar numai cu cabinet suplimentar. Standalone are doar vreo 110 - 120W.

 

La banii la care e (270 EUR) e cel mai bun raport calitate/pret, practic e la pret de Behringer si calitate si sound de Ashdown.

Mi-ar place si mie Ashdown, dar nu dintre cele mai ieftine, eu ochisem ceva din seria ABM :) Ce sa fac, m-am invatat mai la lucruri de calitate :)

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

@gicacontra

Nu te contrazic , dar depinde si ce fel de bas ai. Eu cu un ibanez srx 505 si un fender rumble de 100W ( adica scule de nivel mediu calitativ) daca trec cu volumul statiei peste 8 incep sa acopar tot. Si cant heavy-metal.

 

Eu cant ori cu MM Stingray (bas activ) ori cu Aria Pro II (bas pasiv) + SansAmp, deci as avea semnal destul. Dar la noi exista 2 chitari electrice, iar tobarul bate destul de tare (de ex. la sala lui Rares tobele alea se auzeau insuportabil de tare, ne facea pe toti la urechi :) ). La vocal si la cei 2 chitaristi nu se auzea mare lucru din ce cantam eu :) Dau volumul pe Fender Rumble 100 aproape de maxim, ca distorsioneaza sau baraie la maxim. Doresc tuturor basistilor mai multa putere in amplificare :)

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.