www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Output Mic... Rezolvare?


Guest ocu_m
 Share

Recommended Posts

Guest ocu_m

Oare se poate rezolva problema unui output mic la o doza hot rail Seymour Duncan... daca o alimentez cumva (nu stiu cum :) ) cu o baterie de 9V?

Link to comment
Share on other sites

Cu o baterie poti alimenta un preamplificator sau booster montat in chitara.

HotRaills are output mare, din cate stiu eu, poti rezolva output-ul schimband potentiometru de volum(daca e cazu si cel de ton - depinde cum ii legat) cu unu de 500Kohm(in caz ca cel existent ii de 250Kohm) sau 1Mohm(daca potentiometru existent ii de 500Kohm).

Pentru schema de booster cauta la sectiunea DIY.

 

Bafta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Cand zici ca ai semnal mic, cu ce compari ?

 

Si verifica daca nu cumva ai cablat bobinele dozei in paralel, in loc de in serie.

Link to comment
Share on other sites

Oare se poate rezolva problema unui output mic la o doza hot rail Seymour Duncan... daca o alimentez cumva (nu stiu cum :) ) cu o baterie de 9V?

Nu ai treaba cu nici o baterie de 9V, sau de oricare alt voltaj ...... decit daca intri din doza intr-un montaj activ, gen preamp. E f. greu de crezut ca o doza Hot Rails poate avea "output mic", intrucit este o doza "hot", ..mi se pare ca intr-o vreme era (dupa propriile declaratii ale Seymour Duncan) doza cu output-ul cel mai mare, la momentul respectiv (batea si Invader-ul!). Presupunind ca ampliful tau e ok, cea mai plauzibila explicatie ar fi ca ai o problema de conexiune: verifica jack-urile, cablurile, lipiturile, etc., inclusiv lipiturile din chitara, si nu uita sa verifici daca nu cumva ai legat doza gresit -- ar putea fi legata doar o infasurare, adica functioneaza ca single coil (desi cred ca ar trebui sa scoata ceva semnal chiar si asa), sau posibil sa ai infasurarile in opozitie de faza..... Verifica si tu o diagrama de conectare...

Link to comment
Share on other sites

Salut, sunt perfect de acord cu guitarhead, HotRails e high output, am si eu una, suna bestial pe distors, erfect pt orice fel de metal, si pe clean suna chiar prea murdar. Daca doza e la 2-3mm de corzi si tot se aude slab, poate firele nu sunt lipite cum trebuie: negru merge la switch, verde cu cel gol merge la potentiometrul de volum (pamantare), rosu si alb se leaga impreuna si se sigileaza, sa nu se atinga de nimic. Pe langa asta, eu cand am avut probleme de output, a fost sau un jack care nu facea contact, sau cablu aiurea, sau o pedala care s-a stricat.

 

P.S.: doza mea e montata pe un Squier Bullet Strat, cu pot-uri de 250.

Link to comment
Share on other sites

Guest titus

vezi cum ai legat intre ele cele doua bobine ale dozei...ele ar trebui sa fie legate in serie...

bafta.

Link to comment
Share on other sites

Guest ocu_m
vezi cum ai legat intre ele cele doua bobine ale dozei...ele ar trebui sa fie legate in serie...

bafta.

Am deschis topicul pentru un prieten, deci nu stiu cum a montat el doza.

Ok, probabil e montata prost.... so cum se monteaza o doza hot rails de bridge pe un stratocaster clasic? Am inteles ca are patru fire alb, negru, rosu si verde + masa... HELP!!!

Link to comment
Share on other sites

Salut, sunt perfect de acord cu guitarhead, HotRails e high output, am si eu una, suna bestial pe distors, erfect pt orice fel de metal, si pe clean suna chiar prea murdar. Daca doza e la 2-3mm de corzi si tot se aude slab, poate firele nu sunt lipite cum trebuie: negru merge la switch, verde cu cel gol merge la potentiometrul de volum (pamantare), rosu si alb se leaga impreuna si se sigileaza, sa nu se atinga de nimic. Pe langa asta, eu cand am avut probleme de output, a fost sau un jack care nu facea contact, sau cablu aiurea, sau o pedala care s-a stricat.

 

P.S.: doza mea e montata pe un Squier Bullet Strat, cu pot-uri de 250.

Link to comment
Share on other sites

Amicul meu are tot un Squier, insa Vintage Modified Stratocaster (cu Duncan Designed™ Alnico 5 pickups)... asta e... http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=173Oare

Oare nu e compatibil cu hotrails? De ce nu merge cu pot-uri de 250?

 

n-are'a face...daca le legi ca in schema nu are cum sa se auda incet.probabil ca nu le ai inseriate.

Link to comment
Share on other sites

Salut, atasez doua imagini, cred ca asa va fi cel mai clar wire-ing-ul. Prima, e schema efectiva, cu minihumbucker si doua single-coils, pentru un strat normal. Nu cred ca mai trebuie explicat ceva pe langa desen, eventual o mica clarificare, care o sa fie in desenul mai mic, e posibil ca switch-ul prietenului tau sa aiba piciorusele in linie, am facut o mica corespondenta intre ele, sper sa va ajute.

 

Pe http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/ gasiti si alte scheme, cu spli, si tot felu (foarte fain daca pe pozitiile 2 si 4 vreti sa folositi numa jumate de humbucker, etc).

 

P.S.: explicatiile picioruselor:

1. hot wire bridge

2. hot wire middle

3. hot wire neck

4. Master volume

5. Master volume (se leaga de obicei impreuna cu 4.)

6. Tone bridge (adica daca vrei sa ai tone pe doza de bridge, legi un fir de aici pe un pot de ton)

7. Tone middle

8. Tone neck (nu mai tin minte foarte bine, e posibil sa fie inversate 6 si 8 la switch-ul in linie)

Firele de pamantare de la doze (plus cel de ecranaj) se lipesc de obicei pe spatele potentiometrului de volum.

 

Cred ca am zis in mare cam de ce e nevoie, acum despre cum merge semnalul sau cum functioneaza un 5-way switch, etc, se pot gasi informatii pe net, pt amatorii de custom wiring :).

 

Spor la lipeli si la cantat!

post-212-1210255040_thumb.jpg

post-212-1210255048_thumb.jpg

Edited by robinfinity
Link to comment
Share on other sites

Pentru a obtine efectul de humbucher cablajul firelor se leaga in serie...daca le vei lega in paralel practic splitezi acea mini doza dubla in doua si ai sunet de single pickup....legate corect m-as mira sa ai output mic...cel mai usor i-ti dai seama de nivelul de saturatie tot pe clean.Eu am avut pe un american standard cu SD SHR1 hot rails pe bridge,minihumbucher de output mare care-mi distorsiona si pe clean...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.