www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

DiMarzio vs. Seymour Duncan


varu' maftei
 Share

Recommended Posts

Vreau un sfat numai de la posesori, eventual unii care au avut ambele marci. Vreau sa instalez o doza in bridge in Ibanez RG321 mahogany; acordajul va fi in Si sau Do. De la DiMarzio ma gandeam la Dropsonic care e conceputa special pentru detuned, de la SD la Distortion sau Custom. Ce imi recomandati ?

Link to comment
Share on other sites

Vreau un sfat numai de la posesori, eventual unii care au avut ambele marci. Vreau sa instalez o doza in bridge in Ibanez RG321 mahogany; acordajul va fi in Si sau Do. De la DiMarzio ma gandeam la Dropsonic care e conceputa special pentru detuned, de la SD la Distortion sau Custom. Ce imi recomandati ?

 

Oricare dintre Drop Sonic, Super 3 (sau Super Distortion, nu mai stiu cum ii zice) sau X2N de la DiMarzio cred ca sunt OK. Nu stiu mare lucru despre Drop Sonic, dar stiu ca X2N nu e asa 'curata' cum isi doreste destula lume - e 'brutala' in schimb.

 

De la EMG, intr-adevar merge EMG81.

 

De la SD, as merge pe Invader all the way - am instalat asa ceva intr-un Jackson V (model mai prostut, cu Designed), tipul canta acordat in Si. Nu si-a mai recunoscut chitara, a crezut ca i-a luat-o cineva si i-a dat una de multe ori mai scumpa :)

Link to comment
Share on other sites

varumaftei, daca te intereseaza, am de vanzare un DiMarzio Super Distortion (varianta cu 4 fire - adica un Dual Sound la care nu primesti un switch pt jonctiunea serie / paralel); ar trebui sa apara si pe la rubrica publicitate, dar mult in spate. Doza e noua si ingrijita; mi-a venit pe chitara luata din SUA, dar am dat-o jos pentru ca nu era 'genul' meu. Este o doza pasiva cu output f. mare, destul de rece, seaca, mid-scooped, un 'Zack Wylde & Maiden oriented' :) Deh, am incercat o descriere. Dar vezi pe Dimarzio.com sau HC; sunt f multi artisti care au cantat pe asa ceva.

 

Oricare dintre Drop Sonic, Super 3 (sau Super Distortion, nu mai stiu cum ii zice) sau X2N de la DiMarzio cred ca sunt OK.

 

Super 3 nu echivaleaza cu Super Distortion. Super 2 si Super 3 sunt variatii ale Super D.ului, carora li s-a adaugat si posibilitatea de "legare dubla", ca si Dual Soundului. Super 2 (Lita Ford folosea asa ceva; si altii...) a fost conceputa ca o versiune mult mai "intepata", cu inalte mari si low-mids, pe cand Super 3ul (doza facuta pt. Greg Howe si care nu se mai comercializeaza) - un SD cu medii f puternice si inalte/bas mai "smooth" si balansate putin altfel decat la SD.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai amplificator pe lampi, singura problema ar fi ca puterea la output sa fie asa de mare incat sa-ti distorsioneze. dar se rezolva imediat daca dai volumul mai incet din chitara. Si atunci suna curat si coios.

 

Nu stiu cat de coios mai suna dc reduci volumul; la o chestie de-asta ori as incerca sa controlez volumul de intrare din alta parte, ori sa trec doza pe paralel sau split, ori caut alt tip de doza.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.