www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Repetatul La Chitara


Guest Smokey
 Share

Recommended Posts

Guest Smokey

In primul rand vreau sa va salut pentru ca sunt nou pe acest forum:). Acuma, trecand la problema care ma macina de prea mult timp, vreau sa va intreb si eu un lucru: Cum e mai bine sa repet, stand in picioare sau pe scaun? N-am avut onoarea sa cant la chitara decat de un an de zile si stiu ca in mom in care repet cu trupa, am dificultati in a canta din picioare, si de asta vreau sa stiu daca nu e mai bine sa repet din picioare! Va rog sa-mi raspundeti!

Link to comment
Share on other sites

Eu daca nu stau pe ceva si stau in picioare cu strapu nu pot canta...adica nu cu atata precizie. Si decat sa cant mai pe langa prefer sa stau jos. Oricum la un concert e cam aiurea sa stai jos sa nu te manifesti in picioare. Depinde si de melodie, de gen dar mai devreme sau mai tarziu trebuia repetat si cantatu' in picioare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Smokey

dar gamele de exemplu e cel mai bine sa le repeti stand jos nu? ca am incercat pentatonicele cantate din picioare si sincer, cand ajung la cele de pe la mijlocul grifului simt ca ma ia naiba, pur si simplu nu pot sa duc degetele pe ultima coarda cu usurintza:-S deci concluzia e ca cel mai bine repet stand jos pana ma formez mai bine ca si chitarist si dupa pot sa incep sa repet din picioare, nu? :)

Link to comment
Share on other sites

dar gamele de exemplu e cel mai bine sa le repeti stand jos nu? ca am incercat pentatonicele cantate din picioare si sincer, cand ajung la cele de pe la mijlocul grifului simt ca ma ia naiba, pur si simplu nu pot sa duc degetele pe ultima coarda cu usurintza:-S deci concluzia e ca cel mai bine repet stand jos pana ma formez mai bine ca si chitarist si dupa pot sa incep sa repet din picioare, nu? :)

 

In cazul asta, ridica chitara. Vazand ca probabil majoritatea chitaristilor se pregatesc pt. a canta pe scena (si pe scena de obicei se canta in picioare) ar fi bine sa te obisnuiesti cu cantatul din picioare.

 

Cand inveti notele poti sta si jos, dar cand LE REPETI este important sa stai in picioare.

 

Cum am mai zis, ideal ar fi, fie ca stai jos fie ca stai in picioare chitara sa ramana in aceeasi pozitie. Adica ar trebui sa fii in stare sa stai si sa te ridici de pe scaun fara a misca chitara.

Link to comment
Share on other sites

ideala e pozitia in care te simti bine.

Corect, la chitara se canta pe scaun cu piciorul stang pe un scaunel.La muzica clasica se poarta si pe scena,la alte genuri e cam penal sa canti pe scaun.(nu da bine)

Ca sa inveti corect sa tii mama pe chitara iti trebuie o pozitie corecta a chitarei asa ca ...tu hotarasti.

 

P.S. Asta sa fie problema...dupa ce te obisnuiesti sa canti pe scaun nu o sa fie o problema sa canti si in picioare :)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Smokey

aha, deci pot sa repet stand pe scaun ca dupa ce am sa ajung sa stapanesc chitara, o sa pot sa cant din picioare cu usurinta, nu?

Link to comment
Share on other sites

Guest edeph

am o intrebare scurta ca sa nu fac alt topic . Cam cat ar trebui sa exersez pe zi ca incepator ? ( chitara clasica)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.