www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor...


Guest
 Share

Recommended Posts

ce pedala imi recomandati pentru a scapa de sunetele in plus...mai exact folosesc un boss mt-2 metalzone si as dori ca sunetul sa fie mai nice un distorsion mai putin bazait ... etc (un equalizer sau noise suppressor...dunno) :)

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca ai nevoie de nici o alta pedala in plus. Cat de bine suna o pedala depinde foarte mult si de amplificatorul cu care o folosesti. Dar daca ai prea mult zgomot de fund incearca sa nu folosesti setting-uri extreme (ex: level la maxim, distortion la maxim etc ...). In caz ca zgomotul persista problema poate fi alimentarea (pt. cel mai putin zgomot de fund ar trebui sa o alimentezi cu o baterie). Oricum in caz ca o folosesti cu un amplificator "naspa", pedala nu prea este de vina.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am aceeasi pedala, si aceeasi problema. Cand cant cu pedala bagata direct intr'un sistem PA (mixer + boxe), am atat zgomot de fond cat si un distort cam nasol. Atunci cand trec pedala prin amp (am un Marshall AVT150X) problema este rezolvata, si vreau sa spun ca ma pot juca cu pedala in voie obtinand multe game de tonuri si un distort placut, chiar daca numele pedalei este amenintator de METAL. :)

Link to comment
Share on other sites

pai de ce e gain? sa fie folosit :)

La mine merg la full pe pedala(gain,la asta ma refer) la 2/4 uneori 3/4 din statie...mai mult nici nu am nevoie.Eu sunt de parere ca daca tie nu iti suna bine si trebuie gain ca sa ajungi acolo unde vrei tu...foloseste cu incredere :)

Exista pedale pentru sunetele nedorite (noise, si alte interferente ) :)

Succes :D

 

P.S Parca asta ai intrebat...sper ca nu am inteles eu gresit,ce pedale recomandam pentru interferente si altele.

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Guest SyNerZ

Si eu folosesc aceeasi pedala...si mi-a luat cva pana am rezolvat acel carait...cum au mai zis-o , conteaza f mult ampul...si setarile folosite, atat la amp cat si la pedala<pentru asta, am postat eu un topic la sectiunea "pentru incepatori" si mi s-au dat sfaturi bune :) > ...si normal si chitara....Un sfat care nuj cat de bun este sincer pt k nu stiu in cata cunostiinta de cauza vbesc, este sa folosesti doza dinspre griff...in cazul meu, da' un sunet mai lin, fara acele sunete enervante in plus...sper ca te-am ajutat cu cva...si da-i cu metalu :)

Link to comment
Share on other sites

Domnilor, folositi butonul ala de gain cu simt de raspundere! In general se dovedeste ca masura ideala de gain pentru un anumit lick/riff/piesa este minumul care ti se pare acceptabil initial. Ce sens are sa te ingropi in vajaituri si sa nu se mai inteleaga ce canti? Dupa aia mai si trantesti un noise supressor cu setarile foarte "sus" care suge si ultima bucata de carnita care exista in tonul tau si iti transformi rig-ul intr-o bazaitoare...

 

O foarte mare parte din agresivitatea sunetului de chitara o da atacul asupra corzilor. Daca va documentati asupra a ce se foloseste in inregistrari de metal o sa fiti surprinsi. James Hetfield de exemplu nu mai foloseste pedala de distorsiune/boost de la Ride The Lightning, se bazeaza pe drive de amplificator hi-gain cu setari relativ medii si da groove si forta sunetului prin felul cum canta. Iar daca ne referim la lead guitar, aici se intampla sa ai nevoie de un boost, dar trebuie folosit cu simt de raspundere pentru ca un chitarist ar trebui sa se bazeze si pe nuante dinamice, nu doar valori si lungimi de note.

 

Oricum, toate ideile astea sunt expuse inutil in cazul in care se foloseste un 'procesor' care iti scoate cam acelasi lucru cand atingi chitara cu pana si cand o dai de perete...

Link to comment
Share on other sites

Guest SyNerZ

pana mea...eu folosesc distors maxim pe MT-2 si se aude f bine si in casa, si la repetitii .... gain pe amp nu am deci nu pot sa ma exprim...eu sunt de acord cu BCRich...gain-u' e facut sa-l folosesti...plus k in cazul in care cauti pe youtube MT-2 test o sa gasesti multe clipuri in care se fol distors la maxim...si se aude mai mult decat oki....

pe de alta parte...nuj in cata masura sunt sa contrazic pe cineva pt k sincer nu pot spune k ma pricep f mult...era doar o parere exprimata....

Link to comment
Share on other sites

E...asta e...la chitari date de perete chiar nu am nici o idee cum sa scoti sunetul asta,adica sa nu se auda :)

Legat de procesor....ai acolo(prospect pedala) chiar o schema cum poti folosi pedala ISP in diferite varinate.(nu gasesc pe net o schema)

In general procesoarele au incorporat Noise Reduction...dar nu la toate am vazut asta+ ca atunci cand bagi in fuctiune aceasta optiune iti taie din volum,putere,gain...ISP-ul nu face asa ceva,e pedala ideala pentru "zgomote"nedorite.

 

 

Vorbeste ala o limba neinteleasa da se vede clar ce vrea sa zica :)

 

Clean +dist.-aici se vede(aude) cel mai bine diferenta:

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Bai fratilor voi despre ce tot vorbiti? Ce noise la MT-2? Dude tu ce traf folosesti?

Dau dreptate la faza cu zona in care stai si electocasnicele, alea fac mult zgomot.

EU d ex am DOD 250(gain la ora 2) + Metal Zone(gain la ora 3)+ gain din canalu d od la amp la 5!!!...fara noise surpressor; Nu prea e noise sa stii, cine stie ce traf folosesti.Eu nici macar nu am impamantare in camera, si tot nu e noise.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.