www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Beginner


Guest Ela
 Share

Recommended Posts

Am mai postat asta intr-un loc pe site,sper ca nu e nicio problema ca deschid un topic nou si scriu acelasi lucru,dar vreau sa fiu sigura ca cineva citeste ce am scris si o sa-mi dea si un raspuns:

"Hello!Acum o luna m-am dus la un profesor de chitara din oras,iar el mi-a zis sa-mi iau o chitara acustica Maxine(e buna?),dar din cauza scolii si a faptului ca imi schmimba mereu ora la care trebuia sa ma duc am renuntat,iar acum incerc sa mai prind cate ceva de pe net.Acum cateva zile am luat un tab de la o prietena care inca merge la prof.ala,e mel de la Kelly family "I can't help myself" ,dar tipa a plecat din oras si nu a apucat sa mi-o cante ea o data ca sa vad ce tre sa fac(de mentionat k am stat ft putin la profu ala si imi dadea numai mel clasice),si acordurile le stiu...adica cum trebuie sa tin degetele de la mana stanga am inteles...dar...sper sa nu sune tampit ce zic acum :) ...nu stiu ce trebuie sa fac cu mana dreapta..adica ce corzi folosesc ptr fiecare acord...si pe net nu am gasit o asemenea explicatie...Aaa si inca o chestie..am cautat tabulatura la melodia aia si pe net,si este diferita de cea data de profesor..daca are cineva tab-ulm corect va rog sa-l postati k sa nu invat ceva gresit.Sper sa-mi raspundeti.Multumesc anticipat "

 

La asta mai vreau sa adaug o intrebare...cand citesc alte taburi...tot la fel,cum imi dau seama cum folosesc mana dreapta?Doar dupa melodie?

Link to comment
Share on other sites

Guest Jaymz

Ti'a recomandat Maxine ? Esti cumva din Constanta ? :) Pe aici am intalnit multi carora le'a recomandat un profesor Maxine.

 

1. Nu iti recomand Maxine. Mai bine ia un Stagg (SW201) care pentru banii ei este o chitara foarte buna.

2. Ce fel de profesor iti da sa inveti dupa TAB'uri ?

Link to comment
Share on other sites

Ti'a recomandat Maxine ? Esti cumva din Constanta ? :) Pe aici am intalnit multi carora le'a recomandat un profesor Maxine.

 

1. Nu iti recomand Maxine. Mai bine ia un Stagg (SW201) care pentru banii ei este o chitara foarte buna.

2. Ce fel de profesor iti da sa inveti dupa TAB'uri ?

 

 

Nu,nu sunt din Constanta.Poi...nu mi-a dat mie personal..i-a dat unei tipe...si tipa mi-a dat mie...eu m-am dus doar de vreo 3 ori la el si daca tot imi muta ora nu m-am mai dus,plus ca juma de ora vorbeste el despre copilarie si 20 de min imi arata si mie x si y si ma duceam cam degeaba.Aaa si inca o intrebare..de exemplu cand am o melodie si deasupra versurilor scrie:D,A,G...etc si nu mai e nimci altceva pe foaie...tot la fel,de unde imi dau seama ce miscari trebuie sa execut cu mana dreapta?

Link to comment
Share on other sites

Guest NightFly
Nu,nu sunt din Constanta.Poi...nu mi-a dat mie personal..i-a dat unei tipe...si tipa mi-a dat mie...eu m-am dus doar de vreo 3 ori la el si daca tot imi muta ora nu m-am mai dus,plus ca juma de ora vorbeste el despre copilarie si 20 de min imi arata si mie x si y si ma duceam cam degeaba.Aaa si inca o intrebare..de exemplu cand am o melodie si deasupra versurilor scrie:D,A,G...etc si nu mai e nimci altceva pe foaie...tot la fel,de unde imi dau seama ce miscari trebuie sa execut cu mana dreapta?

 

C, D, A, G sunt acorduri, de obicei sunt insoitite de min daca e armonie minora. Basically c, d e si asa mai departe sunt notele muzicale, respectiv, incepand cu a=la, b si bemol, c= do si asa mai departe. De aici denumirea acordurilor (Do major, do minor, la minor, La Major etc)

Trebuie sa inveti un pic de teorie muzicala ca sa poti intelege inlantuirea acordurilor (armoniilor) pe chitara. NU sunt chitarist, dar am fost prof de muzica. Yahoo ID: mozart_19_81@yahoo.com Stefan

Din ce oras esti?

Link to comment
Share on other sites

Pentru inceput zi-i tipei sa-si gaseasca alt profesor sa nu dea banii degeaba sa invete sa cante dupa taburi :|

Mana dreapta vine de la sine. Adica poti sa tii ritmu cum iti vine tie bine. Cel mai de baza este jos jos sus sus jos sus. Asculti melodia si iti dai seama care e bataia sus si care jos. Iar in cazul in care e pe arpegii si tu o canti pe batai iti faci ritmu cum iti vine tie bine.

Link to comment
Share on other sites

Kreatorul multumesc pentru sfaturi.NightFly te-am adaugat in lista de messenger si astept sa-mi dai accept,acordurile C,D,A,G le stiu..vreau sa spun ca stiu ce sunt am mai citit pe net si in caietul acelei fete,plus ca ea pe caiet are si desene cu locul in care trebuie sa pui degetele de la mana stanga ptr fiecare acord :) .Nedumerirea mea era legata de mana dreapta..probabil eu pana acum am cantat doar cateva melodii clasice si la fiecare melodie...mana dreapta se misca altfel,nu stiu cum sa ma exprim ca sa intelegi mai bine,dar acum din ce mi-a zis Kreatorul incep sa ma mai prind.Usurel usurel si cu multa rabdare o sa-i dau de cap.

Link to comment
Share on other sites

Cu mana dreapta se canta in felul urmator: Cu degetul mare primele 3 corzi groase(mi, la, re), cu aratatorul a 4-a(sol) cu mijlociul a 5-a(si) iar cu inelarul a 6-a(mi). Ar fi bine sa inveti astea acum ca iti prind foarte bine. Doar pentru zdranganit cantece de munte iti ajung cateva acorduri in primele pozitii si o pana dar daca vrei sa canti serios ai nevoie mare de digitatia de la mana dreapta. Chiar daca mai incolo te duci pe electrica nu cred ca e cineva care nu s-a ivit de o melodie acustica ce necesita digitatia mainii drepte.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Uite, eu mai folosesc un program numit Guitar Pro 5 (with full RSE). E foarte bun daca nu are cine sa te invete. Canta el partitura, poti sa ii dai "loop play" sa iti cante o anumita bucata de cate ori vrei, poti sa iti alegi instrumentul pe care vrei sa il repeti melodia e cantata pe mai multe instrumente), iar chestia interesanta e ca poti sa micsorezi tempo-ul in asa fel incat sa cante cat de lent poti tu (pana inveti sa canti mai repede). Are si partitura standard (pe care poti sa o ascunzi) si tab pt chitara.

Ti-l recomand, pe mine m-a ajutat foarte mult.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.