www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Copil Confuz Si Frustrat


Morgred
 Share

Recommended Posts

Guest pasarel

incearca ironman de la sabbath, smoke on the water de la deep purple, stairway to heaven de la led zepp. mie mi se par usoare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexi256

Judas Priest-Breacking the law

Iron Maiden-Wrathchild

Kalmah-Dance of the water

Hammerfall-Hearts on fire

Eddy Van Halen-Ain't Talkin' 'Bout Love(mai dificila):)

Motley Crue-To young to fall in love

Metallica-until it sleeps

Metallica-Fade to black

White Zombie-Black Sunshine,Thunderkiss '65

Black Sabbath-Children of the grave

in general...multe melodii de la maiden,some mysthic prophecy,firewind,mezarkabul,

Link to comment
Share on other sites

Guest Sharky
Well, caut ajutor in a canta Metal la chitara. Am mai vorbit cu prieteni si miau zis sa iau ce piese imi plac si sa le incerc da nu am avut rezultate prea incantatoare. Asa ca daca cineva e dispus sami dea niste sugestii as fi recunoscator.

Sugestiile ar consta in piese care sa le cant sa fie la nivelul meu. Exercitiile nu strica nici ele. Nu sunt pretentios in materie de gen, ceea ce doresc este sa cant cat mai repede si cat mai bine. Multumiri anticipae pt oricine se ofera sa ma ajute.

 

Poti sa incepi prin a face un cover la Black Sabbath - Paranoid :)

Backtrack gasesti aici : http://www.guitarbt.com/index.php?page=dl_list

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu eu cand m-am apucat prima oara sa cant am inceput cu chestii simple, folk, acorduri, fa sol la. Cand am reusit sa tin bine degetele pe chitara abia atunci m-am apucat de metal si alte chestii. Cantatul la chitara cere o anumita disciplina si rabdare, la inceput. Important e sa poti sa canti "ceva", daca te chinui sa sari direct pe Maiden si tu nu poti inca sa tii un barre...

 

Nu ma refer neaparat la tine Morgred, vorbesc in general.

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
i am quite aware of what u just wrote oh good sir. and yes in my band im the most intrested in the musical theory. now i "made" some scales. G major Eb major. i would greatly appreciate some other scale suggestions. minor especially. peace :)

 

invata sa iti compui tu gama...teorie muzicala... nu trebuie sa le inveti pe fiecare in parte... inveti cum sa le construiesti pe fiecare.

ca sugestie... manualul de muzica din generala... ai acolo baza, pe care, daca o sti, ai cu ce defila.

succes.

Link to comment
Share on other sites

shit! those guys never make it easy for me :). ok. Metabog am inteles. Si mam apucat sa cant folkuri si asa. Reusesc. Pot tine si baree :) :)). Daca zici ca o sa imi iasa zimi tu o piesa folk sau cum a fi care consideri tu ca daca imi iese ma pot pune pe metale.

 

Incearca Mother de la Pink Floyd sau Pigs on The Wing, sau chestii de la Bob Dylan, sau Knockin on Heaven's Door. Sunt piese simple si e foarte important sa poti canta ceva cap coada si bine pana sa treci mai departe.

 

Dar recunosc ca sunt si melodii bazate numai pe powerchords care poti sa le inveti usor, intr-adevar Holy Diver ar merge.

Link to comment
Share on other sites

Eu iti sugerez sa iei chitara in brate si sa cauti niste exercitii legate de ce vrei sa canti si sa le faci cat mai incet. Gadeste fiecare miscare fiecare contractare si dilatare a muschiului, incearca sa fii cat mai relaxat posibil. Pe scurt cauta The Principles of Corect Practice. Lucrurile simple de genu o sa te duca departe.

Spor la studiu.

 

Yeap ! Foarte corect ! chestii de baza care se aplica in orice gen ai canta, de la clasic la metal. Cauta si Rock Discipline a lui Petrucci (gasesti atat cartea cat si taburile pt. gp). De asemenea, Troy Stetina are niste cursuri interesante (le gasesti prin imensa biblioteca numita generic "internet"). Informatii gasesti la tot pasul. Totul e sa vrei.

 

Rock on !!!

Link to comment
Share on other sites

pai ia-le pe rand, vezi in cate pozitii poti sa le executi, plimba-te pe tot griful, nu te lasa pe o ureche daca stapanesti o forma gen "box scale"...parca asa-i zicea :)

vezi si cu tehnica la dreapta, cum tii pana, cum lovesti/ciupesti corzile, dubla panatie, etc.

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

well mdah. nu ajung cu degetele sa fac solou de inceput de la Rock You Like A Hurricane. ms mult carramba pt ideea cu plimbatu pe grif. o sa il iau mai jos. am mai lucrat la Fade To Black si prima parte iese la a 2a am ceva probleme. intre timp mai exersand si uitandu-ma in dreapta si in stanga mam uitat peste The Bard's Song si mio facut cu ochiu. voi ce sugestii mai aveti?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.