www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vox Amplug Classic Rock


razvanciub8a
 Share

Recommended Posts

Am cumparat acum 2 zile o jucarica d'asta de la MCMusic si mi se pare o chestie foaaarte utila si draguta.

 

 

 

  • Nume echipament : VOX AmPlug Classic Rock
  • Pret : 150 RON (168 RON cu tot cu trasportul pana in fata usii)
  • De unde a fost cumparat : MCMusic
  • Caracteristici : mic, negru si rau :)... 40 de grame, sunt incluse 2 baterii in pachet, prezinta urmatoarele : 1.[iNPUT] plug - se introduce in chitara, 2.[On/Stand By] switch - face ce scrie : ON/OFF, 3.[AUX INPUT] - se poate introduce o sursa externa (CD player, I-POD, Mp3 player etc.), 4.[GAIN] control - nivelul de distorsiune, 5.[VOLUME] control - volumul, 6.[TONE] control - tonul : mai "infundat", mai "desfundat" :) si 7.[PHONES] jack - se scoate semnalul in casti.
  • Cum suna / Cum se comporta : ca un head VOX de 100W (asta scrie pe ambalaj) si acum urmeaza parerea mea :) : foarte bun pt un rock rhythm guitar, mai slabut pentru lead guitar (nu ma deranjeaza acest lucru caci pot sa il conectez la o pedala Boss Metal Zone {asta am eu}, care merge tot pe baterii si pot sa cand si lead guitar foarte usor), se preteaza si pentru blues-uri, se poate obtine si un clean foarte frumos reducand gainul aproape la minim, tonul sa fie si el aproape de 0 iar chitara pe doza neck... suna foarte bine.
  • Parti bune / Parti rele : PARTI FOARTE FOARTE BUNE : poti jammui in orice clipa fara sa deranjezi pe nimeni... mi se pare un produs genial care o sa aiba vanzari colosale, ai 20 de ore de functionare cu baterii alkaline "AAA"; PARTI RELE : se cam invarte inauntrul chitarii (nu stiu exact cum sa ma exprim aici) si mi se pare cam casabil... nu pare sa reziste unui soc prea mare; atunci cand e conectat la un sistem PA, face un mic si aproape insesizabil brum (dar nu a fost facut pentru volume mari ci pentru repetarea in liniste). In rest numai ++++++++uri.
  • Impresie generala : cu siguranta foarte util. Si pentru ca este cam primul produs sa faca aceste lucruri merita un 10 +.

post-6300-1209111285_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Am cumparat acum 2 zile o jucarica d'asta de la MCMusic si mi se pare o chestie foaaarte utila si draguta.

 

 

 

  • Nume echipament : VOX AmPlug Classic Rock
  • Pret : 150 RON (168 RON cu tot cu trasportul pana in fata usii)
  • De unde a fost cumparat : MCMusic
  • Caracteristici : mic, negru si rau :)... 40 de grame, sunt incluse 2 baterii in pachet, prezinta urmatoarele : 1.[iNPUT] plug - se introduce in chitara, 2.[On/Stand By] switch - face ce scrie : ON/OFF, 3.[AUX INPUT] - se poate introduce o sursa externa (CD player, I-POD, Mp3 player etc.), 4.[GAIN] control - nivelul de distorsiune, 5.[VOLUME] control - volumul, 6.[TONE] control - tonul : mai "infundat", mai "desfundat" :D si 7.[PHONES] jack - se scoate semnalul in casti.
  • Cum suna / Cum se comporta : ca un head VOX de 100W (asta scrie pe ambalaj) si acum urmeaza parerea mea :) : foarte bun pt un rock rhythm guitar, mai slabut pentru lead guitar (nu ma deranjeaza acest lucru caci pot sa il conectez la o pedala Boss Metal Zone {asta am eu}, care merge tot pe baterii si pot sa cand si lead guitar foarte usor), se preteaza si pentru blues-uri, se poate obtine si un clean foarte frumos reducand gainul aproape la minim, tonul sa fie si el aproape de 0 iar chitara pe doza neck... suna foarte bine.
  • Parti bune / Parti rele : PARTI FOARTE FOARTE BUNE : poti jammui in orice clipa fara sa deranjezi pe nimeni... mi se pare un produs genial care o sa aiba vanzari colosale, ai 20 de ore de functionare cu baterii alkaline "AAA"; PARTI RELE : se cam invarte inauntrul chitarii (nu stiu exact cum sa ma exprim aici) si mi se pare cam casabil... nu pare sa reziste unui soc prea mare; atunci cand e conectat la un sistem PA, face un mic si aproape insesizabil brum (dar nu a fost facut pentru volume mari ci pentru repetarea in liniste). In rest numai ++++++++uri.
  • Impresie generala : cu siguranta foarte util. Si pentru ca este cam primul produs sa faca aceste lucruri merita un 10 +.

 

 

UITE SI FAMILIA E O SUITA DE AMPPLUGURI INCEPE DE LA CLIN PINA DISTO AI TOT ARSENALUL COMPLET PENTRU CHITARA RITMICA ARMONIA SI SOLO LID SI DE DATA ASTA VOX NU NEA UITAT PE BASSISTI MERCI :)

post-824-1242098821_thumb.jpg

post-824-1242098856_thumb.jpg

post-824-1242098901_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Eu am AC30-ul din aceeasi familie si sunt chiar incantat. Suna bine de tot spre sunetul de VOX clasic. I-am bagat iesirea printr-o statie (Fender Frontman 25) si am obtinut un sunet interesant, ce duce mai degraba spre VOX decat spre Fender. Amplficat prin Marshall MS-2 duce la obtinerea unui alt tip de sunet, mult mai interesant. Nu pot spune chiar ca e o combinatie Vox-Marshall, dar suna destul de interesant ca efect overdrive-distorsiune. Posibilitatile se multiplica in functie de amplificatorul prin care poate fi introdus semnalul din iesirea micutului bibelou. Multe sanse de distractie, in tot cazul si de experimantare a unor sunete speciale.

 

M-ar interesa sa aflu cum ar suna doua sau trei asemenea glumite de amp inseriate...

Link to comment
Share on other sites

Posibilitatile se multiplica in functie de amplificatorul prin care poate fi introdus semnalul din iesirea micutului bibelou.

 

Aceste efecte au inclusă simulare de cabinet. E ca și cum ai cânta printr-un amplificator de chitară, ai prelua sunetul difuzorului cu microfon și microfonul l-ai băga în intrarea altui amplificator de chitară. Nu zic că nu se poate dar nu e "normal".

După asta mai zice lumea că efectele pe tranzistori n-au "armonice bogate". Păi cum dumnezău dacă tai înaltele de la 4 KHz?!

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.