www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Sau Squier?


Guest me_hai
 Share

Recommended Posts

Guest me_hai

Ok deci sunt cel mai incepator ins de pe forum si am nevoie de indrumare................

 

Sunt pe cale sa-mi iau prima chitara pe care am pus mana vreodata si am ajuns la urmatoarea concluzie:

 

1) Squier Standard Fat Stratocaster

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=42

 

2) Ibanez GRG170DX

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1019

 

 

Pentru amplificator m-am hotarat la un Roland Micro Cube pt ca e exact ce-mi trebuie(deocamdata)

 

Alta chestie ar fi daca mai stiti si alte site-uri romanesti de muzica decat astea doua , si , eventual, cu sediu in Bucuresti. De ex guitarshop nu vinde Ibanezuri deloc si nu pricep deloc de ce.

 

Astept rasp.... multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

Guest me_hai

deci n-as fi zis ca sunt atatea :) ..... :)

 

Oricum, de cantat as canta orice, mai ales rock gen AC/DC, Rolling Stones, Metallica, Deep Purple etc..... apoi ar fi blues sau cevai mai linistit...Santana stiu si eu

 

cam asa...

Link to comment
Share on other sites

Guest me_hai

mersi frumos....si totusi ma surprinde pt ca multa lume mi-a zis ca ibanezu e mai bun cel putin ca performante... adik s vede ca numaru de doze e aproape dublu (daca doze sunt chestiile alea cu 6 puncte de sub corzi :) ) ..... a incercat cineva abmele chitari?

Link to comment
Share on other sites

mersi frumos....si totusi ma surprinde pt ca multa lume mi-a zis ca ibanezu e mai bun cel putin ca performante... adik s vede ca numaru de doze e aproape dublu (daca doze sunt chestiile alea cu 6 puncte de sub corzi :) ) ..... a incercat cineva abmele chitari?

Tot 3 doze are si Ibanezul asta, numai ca 2 sunt duble si una e simpla, iar Squierul are 2 simple si una dubla. Nu conteaza neaparat aspectul asta, sau nu asa cum crezi tu.

Eu unul as merge pe Fat Strat, nu ma incanta deloc Ibanezurile ieftine. Desigur, ambele sunt chitari bunicele pentru banii lor si pentru inceput sunt mai mult decat ok.

Link to comment
Share on other sites

mersi frumos....si totusi ma surprinde pt ca multa lume mi-a zis ca ibanezu e mai bun cel putin ca performante... adik s vede ca numaru de doze e aproape dublu (daca doze sunt chestiile alea cu 6 puncte de sub corzi :) ) ..... a incercat cineva abmele chitari?

 

numarul de doze nu e dublu..ambele au 3 doze, doar ca ibanezul are o doza dubla in locul unde squier are o doza simpla...dar nu e regula ca dublu e mai bun ca simplu, depinde doar de ce vrei tu sa canti. +ca nu poti generaliza, sunt multe modele la ambele firme, intradevar ibanez are modele foarte bune, dar sunt cele scumpe.Nu este cazul aici. Cel mai bine ar fi sa mergi sa le incerci pe amandoua si sa o iei pe cea care ti se pare mai comoda. Daca ai vreun prieten mai priceput in ale chitarii, i-al si pe el cu tine.

Link to comment
Share on other sites

Guest me_hai
numarul de doze nu e dublu..ambele au 3 doze, doar ca ibanezul are o doza dubla in locul unde squier are o doza simpla...dar nu e regula ca dublu e mai bun ca simplu, depinde doar de ce vrei tu sa canti. +ca nu poti generaliza, sunt multe modele la ambele firme, intradevar ibanez are modele foarte bune, dar sunt cele scumpe.Nu este cazul aici. Cel mai bine ar fi sa mergi sa le incerci pe amandoua si sa o iei pe cea care ti se pare mai comoda. Daca ai vreun prieten mai priceput in ale chitarii, i-al si pe el cu tine.

 

cand am zis ca ibanezu e mai bun nu m-am referit la firma.... ci la chitara respectiva

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui

dpdv versatilei, Squier Strandard Fat Strat este o alegere mai buna (zic eu). Pentru metal sau ceva grele, ai doza humbucker (dublu) la pozitia de bridge. Pentru altele, ai dozele single la pozitii de neck si mijloc. Dar, atentie, dozele single au mai mult zgomot decat cele humbucker (dublu). Daca vrei sa folosesti doza la neck cu dist. pentru metale la solo, lead, o sa ai mult zgomot.

Link to comment
Share on other sites

Guest me_hai
dpdv versatilei, Squier Strandard Fat Strat este o alegere mai buna (zic eu). Pentru metal sau ceva grele, ai doza humbucker (dublu) la pozitia de bridge. Pentru altele, ai dozele single la pozitii de neck si mijloc. Dar, atentie, dozele single au mai mult zgomot decat cele humbucker (dublu). Daca vrei sa folosesti doza la neck cu dist. pentru metale la solo, lead, o sa ai mult zgomot.

 

Asta ar fi alta problema.... cum am zis sunt cel mai incepator ins de-aici si, cu alte cuvinte, nu prea pricep o iota din ce-ai zis (no offence :) ) Cine-mi "traduce" si mie asa cat de cat. multumesc (toata asta e un pic off-topic da asta e)

Link to comment
Share on other sites

aceasta este o doza dubla (humbucker).

iar aceasta este o doza simpla (single coil).

doza humbucker "blocheaza" o parte din zgomotul de fond pe care il face o pedala/efect de distort (hum=zgomot; to buck = a bloca).

doza bridge este cea din stanga (cum privesti la poze) iar doza neck este bineinteles, cea din dreapta.

 

 

LE: acum am vazut ca aici chitara e pozitionata vertical, deci doza bridge este cea mai de jos, iar cea neck este cea mai de sus.

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

Guest DIonut

Is cam in aceasi situatie si m-am gandit sa nu deschid inca un tread.

 

In cateva luni o sa imi iau o chitara electrica si inca nu m-am decis ce model.Si eu vroiam sa imi iau un Ibanez,dar vad ca sunteti cam toti dezgustati de ele.

 

Asa ca as vrea sa imi propuneti ce sa iau(bugetul ii cam mic ,sa fie ceva in jur la 1000RON)

Link to comment
Share on other sites

Is cam in aceasi situatie si m-am gandit sa nu deschid inca un tread.

 

In cateva luni o sa imi iau o chitara electrica si inca nu m-am decis ce model.Si eu vroiam sa imi iau un Ibanez,dar vad ca sunteti cam toti dezgustati de ele.

 

Asa ca as vrea sa imi propuneti ce sa iau(bugetul ii cam mic ,sa fie ceva in jur la 1000RON)

 

In banii aia mai sunt si alte chitari decat ibanez si squier...cort de exemplu.

Link to comment
Share on other sites

speriata rau lumea de ''ibanezurile eftine'' domne :)

insa..chitara in cauza..exceptand acel tremolo(care sincer nu-nteleg de ce l-au mai pus...ca vai s'amar daca te atingi de el..si nu cred ca e f diferit la squier)e o chitara f ok pt un incepator.nu prea vad cu ce ar fi squierul peste sincer.

Link to comment
Share on other sites

Si eu,tot ca sa nu mai deschid alt thread...

 

Ce ziceti de

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1233

 

sau

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1524

 

 

Ar fi o alegere buna pentru inceput?

 

Cand vine vorba de chitare ieftine si chitare de inceput, cel mai sigur e sa iti iei cu punte fixa. Mult mai usor de setat si nu cauzeaza probleme la acordaj,+ sistemul este mai ieftin deci in aceeasi chitara cu punte fixa ar fi mai ieftina (sau mai buna in aceeasi bani decat cea echipata cu tremolo)

Link to comment
Share on other sites

oameni buni...o chitara, zic io, nu se alege pe internet, sau dupa parerea lu' x ori parerea lu' y, fiecare din ei putand avea alte gusturi...cel mai bine e sa va bagati banu' in portofel, si sa va rezervati cateva ore in care sa colindati toate magazinele de muzica din oras, incercand absolut toate chitarele, tinand cont de suma de care dispuneti, bineinteles... :)

pana una alta, mai aruncati si cate un ochi pe forumu' de fata...sunt o groaza de informatii interesante p-aci :) si, cine stie, poate va gasiti si o cetera bunicica :)

Link to comment
Share on other sites

Unu incepator nu are de unde sa stie care chitara este buna si care nu, chiar daca o probeaza. Asa ca intreaba intr-o parte, e si normal.

Eu ,personal, nu as opta pentru ibanez in banii astia, cu atat mai putin pentru un starter pack. Incearca un squier(preferabil nu bullet) sau un peavy(nu am testat personal, dar am vazut ca multa lume recomanda, deci e o parere 'din auzite').

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui
oameni buni...o chitara, zic io, nu se alege pe internet, sau dupa parerea lu' x ori parerea lu' y, fiecare din ei putand avea alte gusturi...cel mai bine e sa va bagati banu' in portofel, si sa va rezervati cateva ore in care sa colindati toate magazinele de muzica din oras, incercand absolut toate chitarele, tinand cont de suma de care dispuneti, bineinteles... :)

pana una alta, mai aruncati si cate un ochi pe forumu' de fata...sunt o groaza de informatii interesante p-aci :) si, cine stie, poate va gasiti si o cetera bunicica :P

ai dreptate. Mai zic si eu ceva : orice chitara e buna pentru incepator, nu conteaza cat costa. Trebuie sa luati o chitara (nu neaparat sa cumparati, adica imprumutati de la alti, sau mergeti la magazin zilnic :D ), sa cantati cu ea, si dupa aia o sa va dati seama care este partea buna, si cele rele. Parerile de aici, pe forum, sau internet, sunt doar "orientative". Poate pentru domnul X, strat. este cea mai buna, dar nu inseamna va fi cea mai potrivita pentru mine. Ganditi va ca, cumparati chitara pentru VOI, nu pentru domnul X, si lucrul asta nu se poate realiza fara incercari, probe, in mult timp. Asa ca, la inceput, este f. greu sa gasiti o chitara protrivita. Luati ceva ieftina, macar 2nd hand si dupa aia vedeti ce faceti in continuare.

 

Asa cum am zis, este pararea mea. Nu va bag in git sa va ganditi ca mine. :)

Link to comment
Share on other sites

Mersi pentru observatii :)

Oricum,eu si cand mi-am luat acustica pe care o am acum am fost cu un prieten care se pricepe si canta de cativa ani buni la chitara intr-o formatie.

Ultimul cuvant probabil ca o sa il aibe tot el,la proba chitarilor in magazin. Ce ma interesa pe mine era sa restrang aria de cautare si sa ma lamuresc cu privire la starter pack astea... Eu probabil ca nu o sa activez in vreo formatie,invat chitara doar pentru ca e un hobby si am spirit creativ.

Si de fel eu ma informez o buna bucata de vreme inainte de a cumpara ceva ce o sa folosesc zi de zi.

 

Multumesc oricum pentru toate sfaturile,invat ceva nou in fiecare zi de aici si e un lucru bun zic eu.

:)

Link to comment
Share on other sites

Eu aº mai adãuga ºi ARIA MAC-60 http://www.ariaguitars.com/int/03_products..._eg_mac_60.html , sau altele din seria ARIA PE-*** (mãcar pentru filling-ul deosebit al grifului), însã nu ºtiu dacã/cine le aduce în România.

 

Apropo: "senzația" grifului prin probã directã chiar e fundamentalã în alegerea chitãrii: finisajul suprafeței ºi al freturilor, lãțimea grifului, profilul transversal al gâtului, etc; chestiuni care trebuie simțite tactil ºi evaluate din perspectivã ergonomicã prin filtrele subiective ale persoanei.

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
Eu aº mai adãuga ºi ARIA MAC-60 http://www.ariaguitars.com/int/03_products..._eg_mac_60.html , sau altele din seria ARIA PE-*** (mãcar pentru filling-ul deosebit al grifului), însã nu ºtiu dacã/cine le aduce în România.

 

Apropo: "senzația" grifului prin probã directã chiar e fundamentalã în alegerea chitãrii: finisajul suprafeței ºi al freturilor, lãțimea grifului, profilul transversal al gâtului, etc; chestiuni care trebuie simțite tactil ºi evaluate din perspectivã ergonomicã prin filtrele subiective ale persoanei.

 

mcmusic aduce aria...si sunt perfect de acord cu tine...sunt chitari f bune pt pretul lor

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.